Moj osnovni recept za granolu
Veoma prilagodljiv i jednostavan recept za domaću granolu koja je zasit i zdrav doručak ili užina uz jogurt i voće. Dodatak heljde je čini neodoljivo hrskavom, intenzivno je orašastog ukusa, zaslađena urmama i prepuna sjemenki i orašastih plodova. Uvijek prisutna u mojoj ostavi, a nadam se da će postati gost i u vašoj!
Uzimajući u obzir obim mog bloga, vjerovatno je na njemu već previše recepata za domaću granolu, krekere, krem supe i energetske pločice. Znam, možda pretjerujem, ali to je ono što jedem i toliko često spremam, da bih vjerovatno mogla započeti sa pisanjem nekoliko zasebnih tematskih blogova. :)
Granola je toliko sjajna da joj morate dati priliku u slučaju da već niste. Tako jednostavna za napraviti, možete birati i kombinovati sastojke prema svom ukusu i stanju u ostavi, a kad god vam zatreba "već spreman" doručak, ona čeka u tegli da bude izmiješana sa jogurtom ili običnim ili biljnim mlijekom i da vam pruži zasit i hranljiv obrok.
Voli sve dodatke u obliku svježeg ili kuvanog bobičastog ili drugog voća, putera od orašastih plodova ili sjemenki, nekih super dodataka, ali i sama po sebi je divna uz jogurt ili čak samo za grickanje. Po meni, to je zasigurno jedna od najkorisnijih stvari koju biste mogli čuvati u kući, tim prije što može dugo stajati i ostati i dalje hrskava i ukusna.
Kroz sve te recepte koje sam do sad objavila (vidjećete listu na dnu teksta), već sam dosta pisala o tome kako se pravi, koliko je hranljiva i kako lako prilagodljiva. Ovdje ću vas podsjetiti samo na to da nešto napravljeno od kvalitetnih i hranljivih namirnica, mora biti zdravo i sjajno za naš organizam. To se ne odnosi na kupovne granole, jer one najčešće sadrže previše šećera, nezdravih masnoća, raznorazih dodataka i aroma kojima tu nije mjesto, ako mene pitate. Ukoliko ih kupujete, čitajte sastojke i uzmite samo one koje djeluju kao da ih možete napraviti sami, od poznatih i poželjnih sastojaka i da šećer nije naveden kao neki od prvih sastojaka u listi.
Recept koji vam danas predstavljam je recept za moju osnovnu granolu, koju uvijek imam u kući, često uz dodatak neke "neobičnije", već poznate ili eksperimentalne. Do prije nekog vremena, prvi objavljeni recept za granolu na blogu je bio taj "osnovni" - sa dodatkom sušenog voća, zaslađena medom i kao osnovu ima pahuljice.
Ova je slična, ali dobar dio te osnove čini heljda koja daje posebnu hrskavost, a kad je prepečena dobija intenzivno orašast ukus, veoma je dobra namirnica i skoro da ne mogu da zamislim da je izostavim. Sve ostalo u receptu je veoma prilagodljivo, kao što ćete već i pročitati.
Možete koristiti po jednu ili više vrsta sjemenki, pahuljica, orašastih plodova i ona će uvijek biti malo drugačija, ali neizostavno hrskava, slatkasta i divnog ukusa. Ako sam se nedavno vratila sa pijace gdje kupujem ove namirnice i ostava je puna, staviću po malo od raznih sjemenki: suncokretove, bundevine, susam, chia, lan. U suprotnom, možda će biti samo bundevine ili samo suncokretove. Tako je i sa ostalim potrebnim sastojcima, a to znači da imate manje opravdanja da već danas ne napravite svoju prvu verziju ovog recepta. :)
Zaslađena je svježim urmama koje radi praktičnosti možete ispasirati viljuškom, izmiješati sa ostalim tečnim sastojcima, a zatim sve spojiti i peći. Ako vam nije problem da perete posudu, možete tečne sastojke izmiksati u sjeckalici i u tom slučaju, poželjno je da ne ljuštite urme. Takođe, ako iz nekog razloga niste već uvrstili urme u svoju kuhinju, možete ih zamijeniti javorovim sirupom ili medom.
U dijelu sa receptom sam pomenula da je sve zamjenljivo i lako prilagodljivo, samu granolu možete koristiti na mnogo načina ako vam se ne dopadne da je jedete samo sa jogurtom ili mlijekom. Odličan je posip za smoothie, razne vrste hladnih kaša sa žitaricama ili chia puding, divna kao poslastica u kombinaciji sa nekim vanila kremom ili grčkim jogurtom i kuvanim voćem ili medom.
Takođe, može poslužiti kao grickalica ako naprasno ogladnite u toku dana (ili prije spavanja :)), a nije pravo vrijeme za pun obrok. Nadam se da će vam se dopasti, ili makar, da ćete joj dati priliku!
Recept
Osnovni recept za granolu zaslađenu urmama
Veoma prilagodljiv recept za domaću granolu napravljenu od sjajnih hranljivih namirnica. Divno je hrskava, slatkasta i intenzivno orašastog ukusa. Uz jogurt, obično ili biljno mlijeko predstavlja veoma zdrav i zasit doručak! |
- vrijeme pripreme: 20'
- vrijeme pečenja: 30'
- ukupno vrijeme: 50'
- količina za oko 800g
Sastojci
suvi sastojci
- 300g pahuljica po izboru (ovsenih, ražanih, ječmenih)
- 150g sirove heljde (zrna)
- 100g orašastih plodova po izboru (bademi, lješnici, indijski orasi)
- 100g sjemenki po izboru (lan, susam, chia, suncokretove, bundevine sjemenke)
- 50g listića kokosa
- veći prstohvat soli
- začini po želji: vanila, cimet, đumbir (proizvoljno)
tečni sastojci
- 150g svježih urmi/datula (ili 80ml javorovog sirupa ili meda)
- 25g istopljenog kokosovog ulja (ili putera ili drugog ulja po izboru)
- 70ml vode
Postupak
- Zagrijte pećnicu na 175°C i obložite papirom za pečenje veći pleh, po mogućnosti, sa malo izdignutim ivicama kako se granola ne bi prosipala prilikom miješanja.
- U velikoj činiji izmiješajte sve suve sastojke: ovsene ili neke druge pahuljice, heljdu, krupno nasjeckane orašaste plodove i sjemenke, kokos i začine. Možete koristiti samo po jednu vrstu pahuljica, sjemenki i orašastih, a možete miješati ono što volite i imate u kući.
- Urme očistite pod mlazom vode - sklonite koštice i tanku kožicu. Kad urme blendirate u nekoj sjeckalici, nemojte skidati kožu, ali viljuškom se neće dovoljno usitniti i onda ostaju čitavi komadi kroz granolu. Ako vam to ne smeta, ostavite. Ispasirajte ih viljuškom dobro i izmiješajte u činijici sa uljem i vodom.
- Dodajte tečne sastojke suvim i dobro izmiješajte silikonskom spatulom, dok više ne bude sasvim suvih sastojaka. Po potrebi, dodajte još kašiku-dvije vode, ali obično nije potrebno.
- Prespite sve u pleh i pecite oko pola sata uz povremeno miješanje, pri kraju nešto ćešće. Granola je gotova kad čitava kuća neodoljivo zamiriše :), kad postane tamno zlatne boje i kad bude suva - dakle, da se ne stvara para prilikom miješanja i bude sasvim isušena.
- Ostavite da se sasvim ohladi, a zatim prespite u teglu i dobro zatvorite. Trebalo bi da se održi u dobrom stanju i preko mjesec dana ako je čuvate na tamnom mjestu. Po želji, možete dodati suvo voće poput brusnica, suvog grožđa, kajsija i slično.
- Granolu možete jesti samo uz jogurt ili uz neko biljno mlijeko ili jogurt (ovaj na fotografijama je žućkast jer se radi o ovsenom jogurtu, nemojte se začuditi). Za zanimljiviji obrok, dodajte joj svježe bobičasto voće ili kašičicu domaćeg chia džema ili nasjeckajte bananu, jabuku, kajsije, mango i slično. Sjajan je hrskav dodatak za smoothie ili neki sličan napitak, preko hladne ovsene kaše ili prekonoćnih pahuljica.
Napomene
- Da biste bili sigurni da je granola bez glutena, vodite računa da pažljivo odaberete pahuljice. Prirodno, pšenica (a samim tim i spelta), raž i ječam sadrže gluten, a u ovsenim pahuljicama se može naći zbog toga što u toku prerade postoji mogućnost da dođe u kontakt sa drugim žitaricama. Ako vam je važno da bude bez glutena, koristite ovsene pahuljice na čijem pakovanju je to naznačeno. Takođe, pahuljice možete sasvim izostaviti, povećati duplo količinu heljde i u tom slučaju, smanjiti tečnost na 30-40ml.
- Nutritivne vrijednosti sam računala za verziju samo sa ovsenim pahuljicama, heljdom, lješnicima i bademima po pola, kao i sa više vrsta sjemenki: susam, lan, bundeva i suncokret. Količina granole koju jedemo za jedan obrok varira u zavisnosti od naših potreba i od toga da li je potpun obrok ili kombinujemo sa voćem i nekim dodacima. Moja doza je obično oko 35g, dodajem bobičasto ili neko drugo voće, kašičicu putera od orašastih plodova ili dodatne sjemenke, ali za pošten doručak, ako jedete samo granolu i jogurt (2-3dl), vjerovatno je nekih 50g ok. Ako je koristim samo kao posip za kuvano ili pečeno voće uz neki krem ili grčki jogurt, onda je to manje. Vidjećete već sami. Granola je napravljena od odličnih namirnica, prepunih hranljivih sastojaka koje naš organizam voli i potrebni su mu. Oko petinu ugljenih hidrata čine vlakna, a kvalitetne masnoće i bjelančevine dolaze iz kokosa i kokosovog ulja, sjemenki i orašastih plodova, koji su uz to i fantastičan izvor potrebnih minerala i vitamina. Granola je sjajan način da započnemo dan!
Nutritivne vrijednosti
- energetska vrijednost: 486kcal
- proteini: 14g
- ukupno masti: 24.4g
- ukupno ugljenih hidrata: 59g
na 100g
- energetska vrijednost: 194kcal
- proteini: 6g
- ukupno masti: 10g
- ukupno ugljenih hidrata: 24g
po porciji (~ 40g)
Ovdje možete vidjeti listu svih recepata za granolu koje sam do sad objavila na blogu. Bacite pogled, pronađite svoju omiljenu i javite mi utiske kad zamiriše iz pećnice!
- Domaća granola sa suvim voćem - donedavno je ovo bio moj osnovni recept za granolu. Zaslađena je medom, bez heljde i uz dodatak suvog voća.
- Čokoladna granola sa bananom i kokosom
- Granola sa heljdom, jabukom i brusnicama
- Moj osnovni recept za granolu sa heljdom i urmama
baš nas briga
OdgovoriIzbrišitvoj recept za granolu
OdgovoriIzbrišiIzvini. Sigurno nekoga zanima.
OdgovoriIzbrišiPravila... degustirali svi u kuci... nasa preporuka da se konzumira sa domacim bademovim i kokosovim mlekom! Odlicna je i bez dodatka suvog voca :).
OdgovoriIzbrišiHvala na receptu 😁
Divno, hvala puno na javljanju utisaka! :) Sjajna je u toj kombinaciji, potrvđujem iz ličnog iskustva :) <3
IzbrišiKako se natjeraš da jedeš tu svu zdravu hranu? Meni je muka već kad vidim pred sobom porciju nečeg zdravog, a onda još to "moram" i jesti.
OdgovoriIzbrišiHm, moja parola je "zdravo i ukusno". :) Jedan od ciljeva pisanja bloga je da objasnim ljudima da zdrava hrana može biti veoma ukusna, da ne mora (i često nije) dosadna i prosto se ne osjećam kao da se "tjeram" :). Čak naprotiv, ali razumijem, imam i sama slična osjećanja prema hrani koju nekad moram odabrati jer situacija drugo ne dozvoljava, a ne dopada mi se.
IzbrišiI da, ako to zdravo znači "kuvani (obično prekuvani) brokoli sa parčencetom kuvanog mesa", onda to zdravo nije ni za mene. Ali ako se brokoli ispeče u rerni uz malo maslinovog ulja, soli i uz dodatak suncokretovih sjemenki, to je već druga priča. :)
Ukoliko razumijete engleski, a voljeli biste probati neka jela koju su stvarno ukusna, a spadaju u tu "zdravu", zapravo nutritivno bogatu hranu, možda možete pogledati blog >>>Green Kitchen Stories<<<. Mnogo su inspirativni, nadam se da će to pomoći. :)
IzbrišiDraga Milice,
OdgovoriIzbrišimolim Vas recite mi zašto je moja granola sa heljdom ostala tvrda...heljda je tvrda..
Dal heljdu prethodno treba skuhati pa onda pomiješati sa ostalim namirnicama.
GRANOLA je fantastična ali nesmijem nikome ponuditi jer će slomit zube....
Srdačan pozdrav iz Rovinja od Ljubice...
Hvala .....
파주출장안마
OdgovoriIzbriši경북출장안마
평택출장안마
구리출장안마
구리출장안마
총판출장안마
총판출장안마
OdgovoriIzbriši제주도출장안마
제주도출장안마
총판출장안마
총판출장안마
총판출장안마
고고출장안마
심심출장안마
제주출장안마
I like this web blog its a master piece ! Glad I observed this on google
OdgovoriIzbrišiThis article was written by a real thinking writer. Keep on writing good article
OdgovoriIzbrišiVery nice article and straight to the point content works. Thank you for fantastic post
OdgovoriIzbrišiI have taken this blog that written very well. I like you. I'll support you for your writing
OdgovoriIzbrišiGreetings! Very helpful advice within this unique post! Thanks a lot
OdgovoriIzbrišiExcellent and very exciting site. Love to watch. Keep Rocking.
OdgovoriIzbrišiSome truly choice articles on this site, saved to favorites.
OdgovoriIzbrišiThankyou for this marvellous post, I am glad I found this web site on yahoo.
OdgovoriIzbrišiBut wanna comment that you have a very decent web site, I love the layout it really stands out.
OdgovoriIzbriši
OdgovoriIzbrišiyour views are in accordance with my own for the most part