Slani keks sa sirom
Klasični francuski puterast keks prhke teksture, veoma intenzivnog ukusa zahvaljujući siru, svježem začinskom bilju i maloj količini prepečene slanine koja daje dodatnu notu slanoće i čini ove kekse savršenim kao predjelo uz pićence prije večere.
Imam za vas jedan recept koji vam vjerovatno baš neće ličiti na mene, odnosno na receptiće koje objavljujem na blogu. I da znate da ne liči, ali je toliko dobar da mi nije problem da napravim izuzetak. :) Samo da unaprijed kažem, keksi se jedu u maloj količini, obavezno kad imate prijatelje ili porodicu na okupu da ne biste došli u iskušenje da pojedete sve sami, dok ste još u kuhinji i stojite iznad pleha čekajući da se samo malčice prohlade, pa da se bacite na uživanje!
Radi se o klasičnim francuskim slanim keksićima (sablé), blago prhkim, puterastim, slanim i intenzivnog ukusa od sira, uz dodatak svježeg začinskog bilja, a u ovom konkrentnom slučaju, uz jedan ludo dobar dodatak - čips od slanine! Jej! Naravno, za vege verziju izostavite dodatak koji zvuči nezdravo, ali ako niste vegetarijanac, ne mogu da zamislim kako ćete sebi opravdati propuštanje tog užitka!
Glavni krivac za ovaj recept, kao i za sijaset drugih puterastih koji su ušetali u moju kuhinju je genijalni Dejvid Lebovic. Kad sam kupila njegovu knjigu "My Paris Kitchen", danima sam koristila svaki slobadan trenutak, da pročitam makar uvod u recept ili samo sastojke za sledeći, označavala raznoraznim naljepnicama šta da pravim odmah, šta kad dođe sezona, šta kad nas bude mnogo i šta jednom kad nabavim sve te fensi sastojke ili kad bude neka prilika. A kako je neizbježno isprobavanje teklo, shvatila sam da trošim više putera nego u periodu kad sam u svakom trenutku imala kolače u kući - i to one prave, sa puterom, brašnom, šećerom, čokoladom i ostalim dodacima.
Jednostavno, šta god francusko poželite da napravite, nemojte kretati ako ne kupite jedno dobro pakovanje dobrog putera. Osim njega, i neki polutvrdi ili tvrdi odstajali sir, a i začinske biljke poput timijana, origana, vlašća, majorana, ruzmarina su takođe veoma zastupljene. Drugačije od uobičajenog bosiljka i peršuna koji su kod mene u upotrebi skoro koliko so i biber.
Ova knjiga je samo djelimično inspirisana klasičnom francuskom kuhinjom, a više oslikava način na koji danas jedu Parižani - domaće, ali i inspirisano raznoraznim svjetskim kuhinjama. Zapravo, tu su jela zastupljena na njegovom stolu ili ih, prosto, smatra posebnim. Uzimajući u obzir moje ranije iskustvo sa Dejvidovim receptima, to mi je već dovoljno ulivalo povjerenje da poželim da imam tu riznicu što prije.
Dejvid je poslastičar, piše već dugo blog DavidLebovitz.com, a o tome koliko sam naučila od njega i koliko imam povjerenja u njegove recepte sam već pisala u postu za njegov sjajni čokoladni krem. Ako samo pogledate ranije objavljene postove na blogu, možete primijetiti da mi je bio veoma često inspiracija. Ostaviću linkove na dnu teksta, pa se uvjerite zašto. :)
Ukratko, knjiga je sjajna i u jednom trenutku sam mislila da napišem recenziju, sa sve fotografijama i utiscima o isprobanim jelima, ali pošto nije prevedena i nemam gdje da vas uputim za recepte, odustala sam od ideje i za sad vam samo predlažem ovaj slani keks sasvim fantastičnog i prefinjenog ukusa. Ako ga napravite sa kvalitetnim sastojcima i pratite neke sitne napomene koje sam pomenula, sigurna sam da će vas oboriti s nogu, kao i sve koji ih budu probali.
Te sitne napomene se uglavnom tiču hlađenja tijesta i njegove prhkosti. Nemojte se začuditi što će biti veoma mrvičasto, takvo da ćete vjerovatno poželjeti da dodate malo vode. Nemojte! Uz pomoć folije ćete već uspjeti da formirate dvije rolne (vjerujte mi da hoćete), a posle nema brige. Druga stvar je da puter ne treba pretjerano umutiti i zbog toga je najbolje da to radite ručno (ili ako imate veliki mikser sa činijom i onda koristite pljosnati nastavak).
I još nešto, važno je da prije stavljanja u pećnicu keksi budu ohlađeni - ili da ubacite u zagrijanu pećnicu tek izvađenu rolnu koju na brzinu narežete i odmah na pečenje ili da već narezan keks ostavite u frižideru dok ne zagrijete pećnicu. Ako to ispratite, biće kako treba.
Nemojte me pitati može li manje putera ili sira, ili da li može maslinovo ulje umjesto njega, ni da li može feta umjesto tvrdog sira, ni da li može integralno brašno umjesto bijelog. Sva ta pitanja su na mjestu, ali prosto, nemam odgovor i iako mi ne priliči, u ovom slučaju nisam pokušala da napravim "bolju", integralniju ili zdraviju verziju. Jedino što znam je da je u redu da izostavite slaninu.
Iako bih to možda i izbjegla :), napisaću nutritivne vrijednosti. Jasno vam je da ovo nije jedan od onih mojih klasičnih krekera, sa integralnim brašnom, sjemenkama i sa malčice ulja, ali sa druge strane, mnogo su ukusniji od onih običnih popularnih slanih keksa ili peciva napravljenih od jednake količine putera, sira i brašna ili nešto tog tipa. Samo da znate, oni nisu ništa bolji niti zdraviji. Eto, makar jedite ove francuske koji djeluju profi i obaraju s nogu! :D
Recept
Slani keksi sa sirom i čipsom od slanine
Klasičan francuski prhki keks sa puterom, obogaćen sirom i nasjeckanim začinskim biljkama, a u nevegetarijanskoj verziji, uz sjajan dodatak čipsa od slanine. Veoma je intenzivnog ukusa, neodoljiv, hrskav, mrvljiv taman kako treba i savršen uz piće! |
- vrijeme pripreme: 30'
- vrijeme pečenja: 15'
- ukupno vrijeme: 45' + (1h - 3 dana)
- količina za 30-35 keksa
Sastojci
- 115g putera, sobne temperature
- pola kašice svježe mljevenog bibera (ili po ukusu)
- pola kašičice morske soli (oko 3g)
- 3 kašike sjeckanog vlašca (oko 10g) ili 2 kašike timijana
- 150g tvrdog ili polu-tvrdog sira (pogledati napomene)*
- 140g višenamjenskog brašna
- 45g kukuruznog brašna ili sitne palente
- 50g čipsa od slanine (oko 140g prije pečenja, proizvoljno)*
Postupak
Čips od slanine
- Zagrijte pećnicu na 190°C. Narežite slaninu na tanke kriške ili kupite pakovanje već nasječene. Pošto će se najveći dio bijelog dijela istopiti i ostati u plehu, pokušajte da pronađete neku koja je više prošarana crvenim. Ako kupujete upakovanu, ona je obično vlažna, pa papirnim ubrusom utapkajte višak te tečnosti.
- Posložite kriške na papirom obložen pleh, ubacite da se peče oko 15 minuta, dok se parčići ne smežuraju, ukupe i ne dobiju tamnu boju. Nakon 7-8 minuta okrenite svako parče. Primijetićete da neće biti baš hrskava kad je izvučete iz rerne, ali to je u redu. Stavite je na papirne ubruse kako bi upili višak masnoće, a takođe malo sklonite i masnoću sa gornje strane i ostavite da se ohladi. Masnoću iz pleha možete iskoristiti da ispečete krompir ako to volite.
Priprema i pečenje keksa
- Dok se slanina ne ohladi, pripremite i izmjerite ostale sastojke. Sir narendajte na krupno, a zatim ga dodatno nožem nasjeckajte. Sitno nasjeckajte vlašac, timijan ili možda više vrsta začinskog bilja. Spojite dvije vrste brašna u posebnoj činiji.
- Puter, koji ste ostavili na sobnoj temperaturi da omekne, ubacite u veliku činiju, zajedno sa solju, biberom i nasjeckanim vlašcem. Umutite ručnom mutilicom dok ne postane kremasto. Sve možete mutiti u mikseru koristeći pljosnati nastavak. Klasične mutilice će brzo premutiti puter, ubaciti vazduh i keksi će imati tendenciju da se razliju prilikom pečenja, a i neće moći da umute tijesto kad dodate brašno.
- Puteru dodajte sir, malo izmiješajte varjačom, a zatim dodajte i brašno (ukoliko koristite mikser, nastavite sve dok ne formirate sipkavo tijesto), pa umijesite na kratko dok se sastojci ne sjedine. Na kraju, dodajte i sitno nasjeckan "čips" i rukama formirajte nešto nalik tijestu, koje će biti veoma sipkavo, ali kad pritisnete prstima, zadržava oblik. Nemojte doći u iskušenje da dodajete vodu.
- Takvu smjesu istresite na veliki komad providne folije i uz pomoć nje, oblikujte kuglu, a zatim je podijelite na dva jednaka dijela. Opet uz pomoć folije, oblikujte svaki dio u rolnu dužine oko 20cm. Fino ih pritisnite da nema pukotina, već da su kompaktne i stavite u frižider na najmanje sat vremena, ali mogu stajati i dva-tri dana ako želite da ih umijesite ranije.
- Za pečenje obično koristim dva pleha obložena papirom za pečenje, ali možda možete proći i sa jednim. Svaku rolnu narežite oštrim nožem na kolutiće debljine oko 0.75cm i položite na pleh prerezanom stranom nadolje. Uključite pećnicu na 190°C i dok se ne zagrije, ubacite plehove u frižider da se tijesto dodatno ohladi prije pečenja. Ako je smjesa dugo bila van frižidera (znate ono kad radite više stvari odjednom, pa sječenje umjesto 3-4, traje 20 minuta), onda ih stavite u zamrzivač na 15-ak minuta.
- Pecite ih zajedno na 190°C oko 12-14 minuta (ili na 170°C ako imate ventilator), dok tek malo ne porumene odozgo i ivice ne budu blago tamno zlatno braon. Nakon 7-8 minuta zamijenite mjesto plehovima, a pošto se sve pećnice razlikuju, budite u blizini i provjeravajte već od 10 minuta. Keksi će biti mekani na dodir, ali će za samo nekoliko minuta očvrsnuti.
- Služite samo tako, bez dodataka, na sobnoj temperaturi i po mogućnosti, uz neko pićence kao aperitivo! Održaće se u odličnom stanju danima.
Napomene
- Sir - pošto je ovo recept za francuske puteraste kekse , sasvim je logično da Dejvid predlaže Comté (210g, nije baš lako dostupan i prilično je skup), ali bilo koji sir jačeg ukusa, stariji polu-tvrdi ili tvrdi sir će biti dobar. Ako imate priliku, koristite stariji čedar ili ukombinujte trećinu parmezana ili grane padano i 2/3 edamera, gaude ili slično.
- Za vegetarijansku verziju, samo izostavite slaninu. Tako prepečena, ona daje veoma intenzivan ukus ovim keksima, ali i bez nje, keksi su potpuni i odlični. Po originalnom receptu, koristi se čips od pršuta (dakle, prepečen pršut) i za to je potrebna manja količina, vjerovatno manje od 100g. Ja sam ovaj recept prvi put pravila sa slaninom i tako je ostalo, ne želim ništa da mijenjam. :)
- Nutritivne vrijednosti sam računala za osnovnu verziju, uz dodatak slanine. Vidjećete da je ovo sasvim drugačiji tip grickalice od onih mojih zdravijih vrsta krekera sa integralnim brašnom, sjemenkama i maslinovim uljem. Zapravo, nisam je ni nazvala grickalicom, jer to i ne treba da bude. Ovo je veoma prefinjen keks, nevjerovatno intenzivnog ukusa, zaslužuje da mu se posvetite i uživate u svakom zalogaju i apsolutno nije nešto za grickanje uz seriju na TV-u (mada toga ne bi ni trebalo da bude). :)
Nutritivne vrijednosti
- energetska vrijednost: 72.5kcal
- proteini: 1.8g
- ukupno masti: 5.3g
- ukupno ugljenih hidrata: 4.4g
po komadu (12-14g)
- energetska vrijednost: 558kcal
- proteini: 14g
- ukupno masti: 41g
- ukupno ugljenih hidrata: 34g
na 100g
Pomenula sam već da je nekoliko poslastica na blogu bilo inspirisano Dejvidovim receptima, a pošto ih i dalje smatram odličnim, svakako vam predlažem da bacite pogled i zasladite se nekim finim zalogajčićem.
Ovo ide na isprobavanje koliko sjutra (zivio vikend!!!) 😉 P.S. Iskoristicu ovu priliku da pohvalim tvoje uvijek predivno posudje, ocara me taman koliko i recept 😃😃
OdgovoriIzbrišiZnam da ću dobiti utiske, a nadam se dobrim! ;) Hvala ti, znaš da ja volim te tanjiriće, čašice i ostalo. Sve uglavnom kupujem na komad, pa onda kad poželim šarenilo na stolu, mogu to lako da izvedem. :D Ljubac! :*
IzbrišiDopada mi se recept, a keksici izgledaju predivno, budem isprobala. ☺
OdgovoriIzbrišiDrago mi je što to čujem, Nives! Onda, očekujem utiske! <3
IzbrišiMože može..naročito onaj deo čips od slanine :)
OdgovoriIzbrišiHaha, da, to je skroz odlično! Ja sam očekivala da ću to samo jednom napraviti tako, kao da ispoštujem recept pošto Dejvidu vjerujem, a bila sam sigurna da ću već u sledećoj turi praviti bez (ako je bude). Međutim... :D
IzbrišiObozavam tvoje zdrave recepte, ali nemam nista protiv dobrih, puterastih i francuskih keksica:-) Cips od slanine obozavam, pa verujem da cu ih isprobati u bliskoj buducnosti :-)
OdgovoriIzbrišiHvala ti, draga. Onako uopšte, više pravim te krekeraste stvari, ali ovo je sasvim nešto drugo, kad baš poželim da razmazim čula, i naročito da poslužim uz piće kao predjelo - slano, hrskavo, intenzivno... ma gdje ćemo bolje! :) Javi utiske ako probaš! <3
IzbrišiNešto slično sam i ja radila samo bez čipsa od slanine i bili su prefini...
OdgovoriIzbrišiOnda sam skoro sigurna da bi ti se i ovi dopali. :) :*
IzbrišiPreukusno, obožavam sve sa sirom, ali ovo je nadmašilo moja očekivanja. Hvala na receptu :)
OdgovoriIzbrišiDivno, drago mi je, Jano! Hvala na javljanju! <3
IzbrišiU našoj kući Milkicini krekeri sa ruzmarinom (skinuti sa bloga FoodforThought) su dugo bili na prvom mestu. Pravim ih za slave, rodjendane, uvek imam jedan "valjak" testa u zamrzivaču za iznenadne goste. E pa ovi sa slaninom su im se opasno približili po popularnosti, posebno medju muškim delovima porodice.
OdgovoriIzbrišiJoš jednom hvala na divnim receptima. U mojoj kući, zahvaljujući tvom blogu, zamirisale su po prvi put cimet rolnice, neki su zavoleli zdrave krekere a mafini su redovno na stolu nedeljom. Potaže i dalje samo ja volim i jedem ali nadam se da će se uskoro i to promeniti.
Pozdrav.
Znam o kojim se krekerima radi, imam ih odavno u "za isprobati" i sasvim sam zaboravila. Dobro je da ste me podsjetili. :) Hvala i ovdje za ovako divnu poruku, drago mi je što su se i ovi keksići odomaćili kod vas u kući, kao i mafini, i krekeri. :) Nadam se da će i čorbice jednom dobiti prelaznu ocjenu kod svih. ;)
IzbrišiMilena, baš sam se obradovala ovim porukicama, jedno veliko hvala i puno puno pozdrava za cijelu porodicu! <3
divorce process in virginia
OdgovoriIzbrišiThe article offers a detailed recipe for making savory cheese cake, with step-by-step instructions for readers to follow. It suggests incorporating variations or additional ingredients to customize the flavor. Nutritional information, such as calorie count, protein content, and serving size, is beneficial for health-conscious readers. Tips for serving the cake, such as pairing it with specific wines or accompaniments, are also suggested. Anecdotes or personal experiences related to the recipe are also suggested. High-quality photographs of the finished cheese cake and cooking process are suggested to visually enhance the article. The article encourages readers to share their own variations or tips in the comments section, fostering community engagement. Overall, the article provides a comprehensive guide for exploring new flavors and culinary techniques.
Keep us updated, looking forward for more posts you will make. Many thanks
OdgovoriIzbrišiHello, I liked this article. It was practical. Keep on posting fabulous blog!
OdgovoriIzbrišiHelpful information here. Please stay us updated like this. Thanks for sharing this
OdgovoriIzbrišiI have you bookmarked to check out new stuff post. keep it up. Its greatt
OdgovoriIzbriši