Čokoladni keks od pasulja
Recept za neodoljiv mekani keks čokoladnog ukusa - napravljen od sjajnih sastojaka, veoma hranljiv, sočan i od onih što se lijepe za zube, znate, onako čokoladno. :) Poslednjih mjeseci je postao moja slatka opsesija, provjerite zašto!
Pošto sam u naslovu već pomenula pasulj, nema svrhe da govorim o tajnom sastojku u ovim keksima. Umjesto toga, govoriću o njegovoj magičnosti! Znam da ćete reći da magija i pasulj idu zajedno samo u bajkama, ali ja vam garantujem da su ovi keksi veoma realni, opipljivi, fantastično ukusni, mekani, tope se u ustima i rekli biste da su zapravo "brownie" (prilično vlažan i mnogo čokoladan čokoladni kolač) ispečen u obliku povećih dukata. Pasulj/grah nekom čarolijom sakrije svoj pasuljast ukus i postaje čokoladan, iako ne tvrdim da tu nema malo autosugestije. :)
Kad tome dodamo činjenicu da je pasulj super hranljiva namirnica, da keksi sadrže minimalnu količinu brašna (i to neku bolju verziju od uobičajene), da možete da birate jednu od zdravijih verzija zaslađivača i masnoće, sve u svemu dobijate poslasticu koja ima divan ukus, a uz to je i sjajna za vas - odnosno za vaše tijelo i um.
Pripadaju onom tipu mekanih keksića, koji se pomalo lijepe za zube, napravljeni su sa pozamašnom količinom kakao praha, tako da su veoma čokoladni. Naravno, ako želite da to dodatno istaknete, možete dodati i malo nasjeckane tamne čokolade ili možda lomljena kakao zrna. Osim toga, možete dodati i krupno sjeckane prepečene lješnike ili neko suvo voće poput brusnica ili višanja.
Za razliku od uobičajenih keksića, ovi su veoma hranljivi zahvaljujući svim tim sjajnim sastojcima. Vidjećete da sam ostavila mnogo mogućnosti kako da prilagodite recept, u skladu sa vašim načinom ishrane i stanjem u ostavi. Osnovna verzija je bez glutena, bez rafinisanog šećera, a možete ih napraviti i u posnoj verziji tako što mlijeko zamijenite kokosovim ili bilo kojim drugim biljnim "mlijekom", poput ovsenog, bademovog, sojinog.
Vjerovatno ste već čuli da je pasulj fantastičan izvor bjelančevina biljnog porijekla i vlakana (kao i leblebija, sočivo), što ih čini sjajnom hranom za naš organizam (posebno za dobre bakterijice u našim crijevima). U kožici crnog pasulja se nalazi velika količina antocijanina, fitonutrijenta koji je zaslužan za tamno crvenu, plavu i ljubičastu boju kod borovnica, kupina, trešanja, patlidžana, šljiva, a znamo koliko su ove namirnice bogate antioksidantima i zbog toga veoma preporučljive.
U receptu sam navela da vam je potrebna jedna konzerva crnog pasulja/graha, prosto zbog toga što mislim da ćete to najčešće koristiti. Za početak, nisam sigurna ni da li se kod nas može kupiti crni pasulj u suvom obliku, a uz to, vjerujem da nema mnogo onih koji će unaprijed planirati pravljenje ovako brzinskih keksića. :)
Već sam više puta pisala o tome da kuvanje veće količine suvih mahunarki i njihovo zamrzavanje može značajno da pomogne - kad poželite ove keksiće, kad poželite da napravite malo zasitiju čorbu i samo dodate kesicu već mrznutog pasulja, kad poželite da napravite humus ili bilo kakav namaz... Sve je već spremno za korišćenje, a da ne pominjemo da je zdravije kad sami određujete količinu soli, koliko mekana želite da budu skuvana zrna, ekonomičnije je i sigurno bolje prema prirodi (zamislite samo koliko konzervi i kartonskih pakovanja bacimo). Naravno, ne poričem da je uvijek korisno imati i konzervu-dvije u ostavi kad zatreba.
Nadam se da ste mi povjerovali kad sam napisala da keks nije ni najmanje pasuljastog ukusa i da ćete mu dati šansu. Možda ćete reći da je lakše ne komplikovati sa eksperimentima i napraviti keks sa brašnom, šećerom i puterom - taj je uvijek odličan i jednostavan. Obično jeste odličan, no nije ništa jednostavniji od ovog, a ipak je značajno manje hranljiv i dobar za vas od ovog! A uz to, zar vas ni malo ne uzbuđuje otkrivanje novih namirnica, novih ukusa, novih kombinacija i nekih sasvim novih svojstava nekih poznatih namirnica?!
Očekujem utiske i neke zanimljive predloge i adaptacije! ;)
Recept
Čokoladni keks od crnog pasulja
Divan mekani keks sa neobičnim glavnim sastojkom! Fantastično čokoladan, ukusan i sočan, brzinski, pomalo zarazan, ali i hranljiv i i dobar za nas! |
- vrijeme pripreme: 15'
- vrijeme pečenja: 15'
- ukupno vrijeme: 30'
- količina za 15-ak komada
Sastojci
osnovna verzija
- 200g kuvanog crnog pasulja (jedna konzerva)*
- 30g kokosovog/maslinovog ulja*
- 50g putera od orašastih plodova (kikiriki, badem, lješnik)
- 50ml kravljeg mlijeka/kokosovog ili drugog biljnog "mlijeka"
- 50g kokosovog šećera (pogledati alternative)*
- 120g svježih urmi/datula (10-ak neočišćenih)*
- 25g kakao praha (nezaslađen)
- 2 veća prstohvata soli
- ravna kašičica cimeta
- 50g pirinčanog brašna (pogledati alternative)*
- ravna kašičica praška za pecivo (oko 4g)
alternative
- 100g kokosovog šećera
- 100g smeđeg šećera (Damerara/Turbinado)
- 230g svježih urmi (smanjiti tečnost na 40ml)
- 110g meda ili agavinog sirupa (dodati 25g chia ili lanenih sjemenki - pogledajte napomene)
- brašno: 30g speltinog, ječmenog ili pšeničnog brašna + 20g gustina ili krompirovog skroba
- masnoća: omekšalo kokosovo ili maslinovo ulje, istopljen puter ili kakao puter
- tečnost: kravlje mlijeko ili slatka pavlaka (neumućena), kokosovo mlijeko ili drugo biljno poput bademovog, sojinog, pirinčanog, tečnost od kuvanja pasulja
Postupak
- Zagrijte pećnicu na 180°C, pa kad ubacite keksiće, smanjite na 175°C.
- Za pripremu ovog keksa vam može poslužiti multipraktik ili neka sjeckalica. U tom slučaju, sve je gotovo za 5 minuta. Ubacite najprije dobro isprani pasulj, dodajte zaslađivač, masnoću, puter od orašastih plodova i mlijeko, sve na kratko izmiksate dok se ne spoje sastojci. Dodajte kakao, brašno, prašak za pecivo, so, cimet i na kratko umutite.
- Ukoliko nemate sjeckalicu, najprije malo viljuškom ispasirajte pasulj (ne morate pretjerivati jer će se sve spojiti kasnije), a zatim dodajte omekšalo kokosovo ulje ili drugu masnoću - maslinovo ulje, otopljen puter ili fantastični kakao puter koji će kekse učiniti da mirišu kao najdivnija čokolada (znam da je skup i nije ga lako naći, tako da samo pominjem). Dodajte tečnost (kravlje ili neko biljno mlijeko poput ovsenog, sojinog, bademovog ili kokosovog) i zaslađivač: po osnovnoj verziji 50g kokosovog šećera + 120g urmi koje ste očistili i pod tankim mlazom vode oljuštili (ako koristite multipraktik, preskočite taj korak), ili samo šećer (100g) ili samo urme (230g i stavite 40ml tečnosti) ili kombinaciju 110g meda + 30g chia ili lanenih sjemenki koje ste izmiješali i ostavili da odstoje 10-ak minuta. Sve to spojite i fino ispasirajte viljuškom.
- Dodajte prosijan kakao, pirinčano brašno (ili speltino/pšenično + gustin), prašak za pecivo, so i cimet. Sve spojite silikonskom spatulom, dobićete smjesu koja podsjeća na neki gust krem, koja je ljepljiva, ali ne i tečna. Ako nekim slučajem masa bude mnogo vlažna, da se ne zadržava kad podignete tijesto kašikom (ne bi trebalo), dodajte još 10g brašna.
- Kašičicom odvajajte gomilice i stavljajte ih na pleh obložen papirom za pečenje. Ako hoćete da budu srednje veličine, neka budu oko 35g i dobićete ih 16. Vlažnim prstima oblikujte keksiće i po želji, stavite po dva-tri zrna pasulja na svaki "dukat". Keksićima možete dodati i nasjeckanu čokoladu ili prepečene lješnike.
- Pecite u zagrijanog pećnici (na 175°C ili na 160°C uz uključen ventilator) oko 10-15 minuta (kod mene je to skoro uvijek 12 minuta), dok ne vidite da odozgo više nisu vlažni. Biće veoma mekani, ali sami će očvrsnuti, nemojte ih dodatno peći. Ostavite ih u plehu 10-ak minuta da očvrsnu, a zatim dio smažite, a ostatak prebacite na rešetku da se ohlade ili ih samo okrenite naopačke u plehu.
- Najbolji su prvog dana, kasnije se malo isuše, ali su i dalje jako ukusni. Čuvajte ih u frižideru u zatvorenoj kutiji, i sjetite se da ih izvučete 10-ak minuta prije jela (da se "opuste") - nije neophodno, ali su ukusniji - vjerujte mi na riječ, sve sam isprobala. :)
Napomene
- Ovi keksi se obično prave od crnog pasulja, ali i crveni (kidney beans) fino funkcioniše, a iz kasnijih isprobavanja mogu reć da je odličan i bijeli krupni, tako da vjerovatno možete koristiti onaj koji imate (dopisano kasnije :)! Obično od jedne konzerve dobijete oko 220-230g, taman za kekse i nekoliko da utisnete odozgo. Ukoliko kuvate sami pasulj, za 200g vam je potrebno oko 100g suvog pasulja. Pošto je kućni manje slan od onog konzerviranog, dodajte još jedan veći prstohvat soli smjesi za kekse. Svakako, ne zaboravite da dobro isperete onaj gotovi pasulj, kako biste isprali makar dio soli i skrobnu tečnost.
- Zaslađivači - meni se najviše dopada kad kombinujem kokosov šećer i urme, jer su keksi nekako taman vlažni i taman suvi. Pošto znam da je kokosov šećer rijedak kod nas, tražila sam kako da ovu verziju zamijenim nerafinisanim šećerom, a da sve ostane slično, i tekstura i ukus. Vidjećete u sastojcima da možete koristiti samo kokosov ili neki sirovi smeđi šećer, oni se mijenjaju skoro u odnosu 1:1, samo što se kokosov šećer za nijansu slabije topi. Osim toga, možete koristiti samo urme (smanjite malčice tečnost), ta verzija je favorit mog degustatora :), za nijansu je mekša. Med je tečan, tako da je potrebno ili dodati chia ili lanene sjemenke koje imaju sposobnost da nabubre i upiju tečnost, ili možda možete izbaciti mlijeko ili staviti svega 15ml (to nisam probala, tako da nisam pisala kao opciju). Ova verzija je čak malčice hrskava zbog sjemenki, vlažnosti slične kao verzija sa urmama.
- Izbor brašna - početna verzija keksa je bila sa dodatkom heljdinog brašna, ali nekako je keks pretjerano mokar. Pirinčano brašno prirodno daje neku vrstu oštrine, ili možda hrskavosti korice (ne znam kako da to tačno objasnim, ali je veoma prijatno) i to mi se jako dopalo. Ako nemate pirinčano brašno, možete koristiti obično pšenično integralno (prosijano), svijetlo speltino/pirovo ili ječmeno brašno, uz dodatak gustina koji će dati donekle ono što posjeduje pirinčano. Keks će za nijansu biti vlažniji, duže ostaje na nepcima, ali je i dalje odličnog ukusa i teksture. Ako želite da ostane bez glutena, možda možete koristiti ovseno brašno i gustin (što je kukuruzni skrob i samim tim bezglutenski).
- Nutritivne vrijednosti sam računala po receptu koji je dat kao osnovni, sa kokosovim šećerom + urmama, običnim mlijekom, kokosovim uljem i pirinčanim brašnom.
Nutritivne vrijednosti
- energetska vrijednost: 100kcal
- proteini: 3g
- ukupno masti: 4g
- ukupno ugljenih hidrata: 16g
po komadu (30-33g)
- energetska vrijednost: 312kcal
- proteini: 9g
- ukupno masti: 12
- ukupno ugljenih hidrata: 48g
na 100g
Na blogu možete pronaći još par ideja za poslastice koje kao glavni sastojak imaju povrće. U mafinima, leblebija ima sličnu funkciju kao pasulj u ovom receptu. Torta od šargarepe je klasična poslastica, od onih sa šećerom, brašnom i puterom, a šargarepa je ovdje zaslužna za sočnost i predivnu boju biskvita.
Sta mi radis! I kako sad da ovo ne probam!!!
OdgovoriIzbrišiHaha, da probaš onda! :)
IzbrišiMislim da će ti se svidjeti, mi volimo slične slatke ukuse. :*
Jao kako su divni. Zanimljiva kombinacija jako.:)
OdgovoriIzbrišiDrago mi je, hvala. :)
IzbrišiOdlican recept! Jos su bolji izrazi lica kada cuju za glavni sastojak :)
OdgovoriIzbrišiHaha, znači dogodilo se! :D Nadam se da su prvo pohvalili keks, pa tek onda čuli za sastojak! :) Hvala, Snežana! <3
IzbrišiU Engleskoj postoji lanac prodavnica koji prave čokoladne keksiće. Najbolje je, naravno, kad naiđete a oni topli. :) Eh, dok sam živjela tamo, glavno mi je bilo posjetioce odvesti da ih probaju. I onda sam prilikom svake posjete kući donosila kutiju... Cijeli uvod zbog ovoga - kada sam napravila ove keksiće, prva reakcija je bila: "Jao! Jesu li to oni?" Pustila sam ih da još malo pojedu, pa onda rekla glavni sastojak. Trebalo je to snimiti. :) Sve u svemu, ja sam oduševljena! Ne znam šta mi je bolje u ovom receptu, to što se brzo napravi, što su od zdravih sastojaka ili što tako podsjećaju na prave čokoladne keksiće. U narednoj nabavci kupujem dvije konzerve graha (to inače nije bilo na uobičajenoj listi za kupovinu). :)
OdgovoriIzbrišiUh, ma daj! Hoću i ja u London! :D
IzbrišiDivno, nemaš pojma koliko si me obradovala takvim utiscima - pasuljasti keksi sa kakaom su zamijenili prave sjajne čokoladne kekse! :D Nadam se da su ovi tvoji nastavili da jedu, haha! Super! :* :* :*
Ovo je jedan od boljih kolača koji sam probala u poslednje vreme! Ja ovo idući put pravim u duploj meri, nema smisla da se otimam sa decom :)
OdgovoriIzbrišiNisam imala crni, skuvala sam neki sitan žuti pasulj, koji kuvanjem postane braonkasto-sivkast, i umesto mleka koristila onu vodicu od kuvanja pasulja. Zasladila sam kao ti u osnovnoj verziji (urme + šećer, samo nemam taj kokosov pa sam stavila žuti), i odolela sam ideji da odmah malo povečam količinu. Koristila sam kikiriki puter, pa sam preko kolačića stavila malo kikirikija i komadića čokolade (30 g). To sa kikirikijem odozgo nije bila dobra ideja, jer on malo omekša, ovlaži od smese, pa ne bude krckav nego 'nako, malo bezveze. Dok komadići čokolade nisu promašaj ni najmanje :)
Oduševljena sam ukusom - sve je uravnoteženo i kolač je baš baš prijemčiv za klasično "slatko" nepce. A tako je divno sočan i mek, kao najbolji biskvit (imam ideju da ovo rastanjim po celoj površini okruglog pleha, pa da dobijem "koru za tortu").
Ljudima je pasulj asocijacija za čorbast pasulj sa suvim rebarcima, otud predrasuda, a zapravo, pasulj je toliko neutralan da je jako dobar kao osnova za neki slatki pire, i ovakve kolačiće. Pogodniji je od leblebija u tom smislu, bar se meni tako čini.
Milice, hvala na još jednom divnom receptu, i svemu što ulažeš u blog i eksperimentisanje!
Da znaš da nema smisla, makar dupla doza - super se održavaju u frižideru. :D Rekla sam ti već da mi je baš drago što sam ti otkrila ovaj tip kolačića, a sad samo čekam tvoju verziju torte sa pasuljem, tačno znam da će se to desiti. :)
IzbrišiOpet vodica od kuvanja, opet super ideja. Čokolada je sigurno dodala to čokoladno baš kako treba, a mogu da zamislim da je kikiriki postao vlažan i žvakast od vlage. Vjerujem da si koristila sirov, ali svakako, očigledno nije dobra ideja. Mislim da bi bilo bolje sa prepečenim lješnicima ili bademima.
Pravila sam uvijek samo sa crnim i crvenim pasuljem, ali izgleda da i drugi tipovi funkcionišu. Slažem se da je bolji izbor od leblebije za poslastice - mekan je, slatkast i nekako, kao da nestane. Leblebija ne da svoj karakter :), zanimljivo je, ali mislim da bi bila značajno lošija u ovim keksima od pasulja.
I naravno, hvala tebi za sve - za utiske, pohvale i podršku, ali znaš već koliko me obraduješ uvijek! <3 <3 <3
Napravih ove divne kolačice....Oduševljenje svih ovim posebnim ukusom. Sve sam radila po receptu osim kokosovog šecera.
OdgovoriIzbrišiZaboravih da stavim nešto po vrhu, ali pravice se često, pa cu poredjati nešto orašasto. Hvala za uzitak koji donosi ovaj recept.
Sjajno, uvijek me posebno obraduje kad čujem da je nešto ovako "čudno", da tako kažem, prihvaćeno i da će se praviti često. :) Istina, nema "čudan" ukus, ali većinom se ljudi teško navikavaju na ideju da imaju pasulj u kolačima. :)
IzbrišiVidjećete u komentaru iznad da se kikiriki nije baš pokazao kao dobar izbor za stavljanje preko, tako da, ako nešto koristite, stavite malo prepečene lješnike ili bademe.
Puno pozdrava! <3
Joj ovo djeluje jako zanimljivo, moram probati, meni je baš uzbudljivo eksperimentirati :)
OdgovoriIzbrišiOvo je pravi recept za nas što volimo da se igramo u kuhinji! Neobični sastojci, a na kraju poznat i očekivan ukus za kekse. :)
IzbrišiUpotreba pasulja u mojoj kuhinji se svodila na kuvanje čorbastog i eventualno prebranca. Pošto imam pozamašne zalihe istog, a kako dolazi toplije vreme, teško da ću uspeti da mojima kuvam često, a i da ću ga do novog uspeti iskoristiti, u potrazi za novim receptima nabasala sam na ovaj. Kolačići su isprobani. Ostalo je još par komada. Vruće smo ih pojeli. Pravila sam samo jednu meru, u slučaju da nam se ne svide. Sledeći put odmah pravim duplu. Da dodam još da sam pravila od nekog šarenog domaćeg pasulja. (Moram pitatimamu kako se zove), a pošto imam različitih vrsta na zalihama, biće sigurno isprobani i od njih.
OdgovoriIzbrišiVeliki pozdrav
Dragana
Danas je odmah pala dupla mera, samo što je pola sata nakon pečenja ostalo opet možda deset keksica, kojih do jutra sigurno neće više biti. Sveže urme nemam gde da kupim, kao ni kokosov šećer, tako da sam koristila Demerara smeđi šećer, mleko sam potpuno izostavila, a nisam imala ni puter od kikirikija, stavila sam obični. Ostalo po receptu. Apsolutno predobri. Hvala na divnom receptu.
OdgovoriIzbrišiDragana
Dragana, odlični utisci i to dva puta! :) Hvala puno na javljanju, mnogo me raduje što smo ovim keksićima otkrili nove načine spremanja pasulja. :) Ja rijetko kuvam klasičan pasulj, ali ga zato koristim za sve i svašta - kao dodatak čorbama, salatama, za povrćne burgere, ponekad za namaze i naravno, za poslastice. :) Možda bi se ukućanima dopala i >>>ova verzija vege burgere<<<, a što se tiče poslastica, par puta sam pravila ovaj >>>čokoladni kolač<<< koji je fantastičan, pa pogledajte. Za njega je potreban crni pasulj, a ne znam baš da li bi bio dobar neki jačeg ukusa.
IzbrišiPuno pozdrava!
Ja nemam reci koliko je ovo lepo....Mojji me stalno pitaju kada cu ih praviti sledeci put...
OdgovoriIzbrišiO, pa to je divno čuti! :) Jako me to obradovalo!
IzbrišiHvala na javljanju! Puno pozdrava!
Милице-спасилице,
OdgovoriIzbrišiшто правиш праве ДИВОТИЦЕ (како ти лијепо кажеш) већ сам ти се у неком коментару испод неке твоје дивотице захвалила што постојиш и дијелиш с нама своје предивне рецепте..
Моја петогодишња дјевојчица не једе глутен већ пола године и прави је изазов да њој која зна укус свих слаткиша куповних и домаћих нађем адекватну безглутенску замјену а да измамим онај осмијех који говори све.. Твој рецепт за ову ДИВОТИЦУ од пасуља је био пун погодак.. почне да их једе чим их извадим из рерне.. предивно је гледати како се бори да их што прије охлади :))
направљени три пута у пет дана..
Надам се да твоја љубав према здравој храни неће почети да се хлади јер ми неки гледамо у твој блог као у спас у прави час :)
заборавих да напишем за оне који нису правили овај колачић да је тоико диван да не можеда не успије.. ја сам пробала разне варијанте..
OdgovoriIzbrišiнисам додавала млијеко.. разна бетглутенска брашна.. само са урмама или са урмама и шећером..разним уљима.. све је много једноставно и просто савршено баш као што пише у Твом рецепту :)))
Dragana! <3 <3 <3
IzbrišiNemam dovoljno riječi da ti se zahvalim što si sve ovo napisala! Ako ti nešto znači, obećavam da se moja ljubav prema hrani generalno i prema zdravoj hrani neće ohladiti (vjeruj mi, imam je na umu i dok spavam :)) i na blogu će biti novih recepata, od kojih ćeš većinu moći da prilagodiš vašem novom režimu ishrane. :)
Ponekad rijetko pišem, ali tu sam i imam čitavu listu recepata koji čekaju da se nađu na blogu, a stalni su gosti u mojoj kuhinji. Ubrzaću se malo! ;)
I naravno, hvala što mi pomažeš da ubijedim sve u dobar ukus ovog pasuljastog keksa nepasuljastog ukusa. :)
Uljepšala si mi dan! Hvala ti! <3
Није то ништа, ти мени уљепшаш сваки дан..ако не правим нешто од Твојих рецепата онда их „проучавам" на дневном нивоу..
OdgovoriIzbrišiИ дивим им/Ти се💗💗💗
Данас сам се наоштрила да испробам плочице са конопљом само ми још конопља у праху фали..
Невјероватна подршка си нама који силом прилика мијењамо стил живота.. јесте да је на боље али је „силом прилика" тако да Твоја подршка и алтруизам спашавају..
Сад бих рекла хвала, али „за лијек се не каже хвала" ;)
Ma idi, rasplačeš me tim svojim divnim porukama! <3
IzbrišiDragana, hvala tebi, mnogo, od srca! Drago mi je što smo jedna drugoj takva podrška! <3 <3 <3
Javi utiske za pločice, nadam se da je klinka uživala (iako su oni možda malo ozbiljnijeg ukusa :)). Mnogo zagrljaja vam šaljem!