Namaz od sremuša i sira
Veoma jednostavan i jako ukusan namaz sa sremušem koji možete služiti kao dip uz krekere ili sjeckano povrće, kao podlogu za sendviče ili prosto kao jednostavan užitak sa prepečenim hljebom. I da, shvatićete koliko je ova zdrava i ukusna biljka zaista cijenjena!
Priča se ponavlja: ista situacija, novi namaz! :) Baš kao onda kad sam iz pohoda po zanimljivim radnjama došla kući sa receptom za pesto ili namaz od feta sira i bosiljka, evo me sad sa novom idejom i, za mene novom namirnicom! Naime, u poslednje dvije godine, svi su poludjeli za sremušem, medveđim ili divljim lukom, ali ja nikako nisam uspijevala da dođem do njega. Probala sam ga u sušenom obliku prije dvije-tri godine, ali od svježeg ni traga ni glasa! Nisam prošla ni jednom šumom ili većim parkom gdje ga nisam tražila, ali izgleda da ovdje kod mene prosto ne uspijeva. I što je još čudnije, nema ga po radnjama.
Međutim, prije jedno 15-ak dana, prolazim pored iste one radnje iz posta o pestu sa fetom i tamo pozivaju na degustaciju namaza od sremuša! Možete zamisliti moje oduševljenje! A još veće kad sam otkrila da prodaju i svježe listove. A onda ugledam cijenu, malo se začudim - da tako definišem to stanje, a onda me uhvati takav osjećaj bijesa i nemoći, jer shvatim da smo mi ljudi tako glupavi i da baš sve može proći. I naravno, odlučim da ne budem ovčica i ne kupim taj sremuš koji košta 500 švedskih kruna po kilogramu, što je oko 55 evra (a istog dana naiđem na njega u običnom supermarketu po cijeni od 80 evra!!!).
Probam namaz i skroz se oduševim, i dalje sa nekim osjećajem gorčine i bijesa. Malo se motam po radnji, i ipak odlučim da budem ovčica! Nađem malecno pakovanje od 65g, kupim i izađem iz radnje sa izmiješanim osjećanjem sreće, bijesa i gorčine (i naravnom odličnim ukusom namaza u ustima)!
Vjerovatno vam je jasno da je ovo poslednji recept od mene sa ovom preukusnom i nevjerovatno zdravom biljčicom za ovu godinu! U svakom slučaju, iskoristila sam svaki listić i tih 65g razvukla na prvi pokušaj rekreiranja namaza iz radnje, a onda sam ga ponovila sa promjenama i iskombinovala ovaj koji je baš odličan za moj ukus. Od preostalih 20-ak grama, napravila sam malu dozu pesta sa orasima i parmezanom, a recept je inspirisan klasičnim pestom od bosiljka, kao i Neveninim i Aninim pestom od sremuša. Ako imate priliku, obavezno isprobajte, to je tek doživljaj! :)
E da, prije nego što krenem na recept, da li neko ima ideju da li se sremuš može zamrzavati i kako? Ako ste to radili, molim vas, ostavite komentar ispod posta sa instrukcijama. Naime, posle par dana od ovog mog iskustva, čujem da su naši u Crnoj Gori dobili najprije kesu od 2kg, a kasnije i od preko 6kg sremuša i možete samo zamisliti moje iznenađenje da se i to nekom može dogoditi! :D Mada, koliko sam čula, kod nas se može kupiti za manje više četiri evra po kilogramu, a tu bih situaciju vrlo rado iskoristila, pa vam savjetujem da i vi to uradite. Sezona mu je veoma kratka, pa požurite! :) U svakom slučaju, voljela bih da me mala količina ovog luka sačeka kad odem tamo, ali nisam uopšte sigurna kako ga je najbolje sačuvati. Znam da sušenjem gubi mnoga svoja svojstva, ali bih voljela da čujem vaša iskustva.
Recept - nevjerovatno jednostavan, mnogo mnogo ukusan, savršen uz krekere ili prepečen hljeb, možete ga služiti i kao dip uz povrće nasjeckano na štapiće ili kao podlogu za sendviče. Fantastično bi išao uz neke vegetarijanske burgere i malo tanko nasjeckanog povrća (paprike, paradajz...).
Količinu luka možete malo povećati, ali ne bih pretjerivala, jer se ovako osjeća dovoljno i vrlo je izražen, ali bez toga da bude napadan. Obično koristim krem freš (crème fraîche) jer ga uvijek imam u frižideru, ali možete ga zamijeniti mileramom i molim vas, nemojte koristiti one varijante sa smanjenim postotkom masnoće. Ako to radite, procijedite sir i mileram.
Recept
Namaz od sremuša i sira
Veoma ukusan i brz mliječni namaz od sremuša ili medveđeg luka sa krem sirom i limunom. Odličan kao namaz za sendviče ili kao dip uz krekere ili svježe povrće! |
- vrijeme pripreme: 10'
- ukupno vrijeme: 10'
- količina za jednu manju teglu
Sastojci
- 25g (ili malo više) sremuša (medveđeg luka, srijemuša)
- 100g krem sira (punomasnog)
- 150g milerama ili krem freša* (crème fraîche)
- 1.5-2 kašičice limunovog soka
- pola kašičice soli
- biber
- kašika maslinovog ulja
Postupak
- Operite sremuš, isjeckajte na krupno i zajedno sa solju i maslinovim uljem izmiksirajte u nekoj sjeckalici, blenderu ili koristite štapni mikser.
- Dodajte krem sir i mileram, limunov sok i biber. Ponovo izmiksajte na kratko, dok ne dobijete glatku smjesu.
- Probajte i prilagodite ukus - dodajte još soli po potrebi, limunovog soka ili ulja. Pospite biberom i još jednom sve fino izmiješajte i prespite u teglicu. Nakapajte malo maslinovim uljem i služite odmah uz neke fine krekere ili svjež hljeb ili čuvajte u frižideru dobro zatvoreno.
- Namaz možete čuvati nekoliko dana, ali mislim da ovo važi samo ako pravite najmanje duplu mjeru! :)
Napomene
- Za namaze ovog tipa ne bi trebalo koristiti one light verzije mliječnih proizvoda (sa niskim postotkom masnoće), jer su oni obično dosta tečni i samim tim namaz neće biti odgovarajuće čvrstine. U slučaju da ih ipak koristite, možete pokušati da sir ili mileram procijedite kroz više puta preslošenu gazu i ostavite preko noći u frižideru da otkapa višak tečnosti.
- Meni se jako dopada crème fraîche i skoro da ga uvijek imam u frižideru. Međutim, mislim da ga je kod nas veoma teško naći i po onom što sam shvatila, vjerujem da je najsličniji mileramu. Ovaj prvi sadrži 34% posto mliječne masti (makar ovaj moj) i tek je blago kiseo. Mileram sadrži od 22-30% i nešto je kiseliji, ali mislim da može odlično poslužiti u ovom receptu. Inače, na sajtu Coolinarika možete pronaći, kako se čini, veoma uspješan recept za krem freš, pa možda možete pokušati i da ga napravite sami. Stvarno je jedna odlična stvar! Ukoliko koristite punomasnu kiselu pavlaku, obavezno je ostavite da se ocijedi par sati ili preko noći (koristite krpu za cijeđenje sira ili više puta presloženu gazu, stavite u cjediljku i preko neki teret).
Dakle, vidjeli ste koliko "vrijedi" ova samonikla, ukusna i zdrava biljka, pa ako možete doći do nje, nemojte je nikako propustiti! Kod Olje sa bloga "Ja u kuhinji" možete pronaći veoma zanimljive salate, čorbice, variva i ostalo sa ovom biljkom, pa svratite kod nje i pogledajte recepte sa sremušem ili divljim lukom.
Joj, divlji luk je divan! Jela sam ga prosle godine, ali ga ove nisam vidila na pijacama tu u Oxfordu, a nisam ga ni nalazila na setnjama prirodom. Prosli vikend smo se bas vratili razocarani iz jedne takve setnje. Iako smo nasli dosta bazge. To je doslovno posvuda. Anyways, nadam se da cu ga naci prije nego sto mu sezona prodje. Ti uzivaj i za mene! :)
OdgovoriIzbrišiEh, Ana, nešto nas se ne da sa tim lukom! :) Ako shvatim kako da ga sačuvaju tamo, obećavam ti da ću uživati i za tebe! :D
IzbrišiJeste šteta što niste našli sremuš, ali makar zovu (kako je mi zovemo) ili bazgu jeste! Nije ni najmanje loše! ;)
I ja jako volim divlji luk. Mi ga jedemo najčešće kao špinat na mlijeku. Nemam informacija o smrzavanju, nažalost.
OdgovoriIzbrišiPetra, nisam znala da se tako može jesti uopšte. Doduše, nisam ni pomišljala, jer za to treba pozamašna količina! :D
IzbrišiJe divlji luk samo grubo naseckam i stavim u vrečice, dobro zatvorim (inače je miris luka po celom zamrzovalniku). Fino ga je stavit u pite sa sirom ili bilo koje povrče :).
OdgovoriIzbrišiAli naravno, najbolji je svjež :).
Hm, pa toga sam se i plašila. Neke biljke se baš osjećaju kad se stave u zamrzivač, razmišljala sam da li bi ga trebalo izblanširati ili tako nešto prije zamrzavanja. Doduše, tako se vjerovatno izgube mnogi nutrienti, ali... Mada, kao što kažeš, svjež je savršen! :) Hvala!
IzbrišiOd žene na pijaci sam saznala kako saćuvati sremoš tokom godine...vrlo jednostavno - kupite kad ga ima , operete, poslažete u teglu onako ucelo , uzduž - znači ništa se ne secka, gusto jedan do drugog i prelijete maslinovim uljem...zatvorite i stavite u frižider...Dobro ste me podsetili sa ovim receptima - ja sam sve to uradila - i zaboravila na njega...Sad ću da ga koristim...
IzbrišiMilice, pomesani osecaj odusevljenja i besa je meni savrseno poznat! Sremus ovde u Holandiji jos nisam nasla, ali goreopisani osecaj imam uvek kad vidim npr. da 225 gr malina kosta preko 4 Eura, a ja imam predivne recepte za raznorazne fantasticne torte, kolace, sladolede, dzemove, smutije, vocne salate itd. I tako se to ponavlja za raznorazne sasvim normalne stvari - sad mi padaju vrganji na pamet, ali i raznorazno kostunjicavo voce. Inace, potpuno si u pravu, za ovakve namaze nista light ne dolazi u obzir
OdgovoriIzbrišiJao da, skroz si u pravu za to bobičasto voće - maline, borovnice... kao da je zlato, a ne voćkice! Mislim, ja stvarno i ne očekujem cijene kao kod nas, ipak je sve drugačije. Ali, da li mora baš takvo pretjerivanje?! Kao što kažeš, za torte, kolače, voćne salate, moraš imati svježe i zdravo voće :( ali za pečene, biskvitne kolače i naročito za smoothie, najbolje da pronađeš nekog proizvođača koji ti se dopada i kupuješ mrznuto. Ja tako radim za maline, kupine, ribizle... borovnice naberem u šumi (makar sam to radila prethodnih godina), ali kad ponestanu te "domaće", onda ima i njih mrznutih. Pa eto, da se dovijamo nekako :)
IzbrišiSremuš divni, sa setom ga se već sećamo, jer je ovde sezona prošla još pre par meseci :) Sremuš pesto obožavam, s super ti je ideja za namaz. Nisam znala da se može zamrzavati, to mi je otkriće.
OdgovoriIzbrišiMa kako tako rano?! Pa znam da je ovdje april-maj, a naši su tamo sad skoro dobili tu količinu. Eto, baš sam okasnila :( A za to zamrzavanje, ništa još sama nisam utvrdila, znaću više o tome, pa ću obavijestiti! :)
Izbrišimmmmm, kako je dobar namaz! ima ću da u vidu sledeće godine, onaj tvoj sa ferom obožavam :)
OdgovoriIzbrišiNeno, dobar je garantujem! :) I ja sam pomislila, ajde da sačuvam ideju za kasnije, nadam se da će zatrebati! :)
IzbrišiMislim da bi valjalo češće da obiđem tu radnju, sve ideje da im pokupim! :D
ja sam u Njemackoj i kod nas je sad (znaci pocetak Aprila) vrijeme za sremus. Bas juce sam ga brala :) Ja napravim puter i onda zamrznem, tako da ga imam i´u sred ljeta :)
IzbrišiOvaj namaz cu danas da napravim, zvuci jako privlacno. Hvala
kako to dobro izgleda =))) ali necu previse da se zadrzavam na ovom receptu jer je za mene nemoguca misija =(((
OdgovoriIzbrišiSkroz te razumijem, ali možda ipak naletiš negdje da ga prodaju. Sad mi nešto pade na pamet, možda bi i vlašac mogao fino da prođe za ovaj namaz. Baš ću da smutim i javim ti!
IzbrišiAu, koja cena?! Čoveče!!! Milice, sledećeg proleća ti šaljem sremuš u Švedsku. Umotaću ga u najlon i sigurno se neće osušiti dok dođe do tebe. Namaz je super!!
OdgovoriIzbrišiHaha, slatka si skroz! Baš si me obradovala i nasmijala komentarom! :) Shvataš kako sam se glupo osjećala - želja ogromna, a sa druge strane prihvatam tu situaciju da smo svi mi budale i pristajemo na sve. :( Ali opravdala sam se sebi kao "samo jednom"! :D
IzbrišiKod tebe uvek neke fine mazalice i grickalice.:) Jel mi verujes da jos nisam probala sremus, jednostavno ne znam gde bih ga nasla u gradu, verovatno negde u prirodi, ali opet bolje je da branje prepustim nekome ko se razume u biljcice... uh, a cena kod vas za nepoverovati.:/
OdgovoriIzbrišiMa znaš da sam ja luda za takvim stvarčicama :) Kažu da se sremuš lako prepozna u šumi po mirisu. One biljke koje izgledaju slično nemaju takav miris luka, tako da je valjda sigurno. Ali Lano, baš ne smiješ propustiti sledeću sezonu! Ja sam vrlo pozitivno iznenađena! Uostalom, ova cijena kod nas ti dovoljno govori o vrijednosti! :D
IzbrišiSvidja mi se, deluje fino i izgleda ukusno ali na zalost nema sremusa kod mene :( jel mozes da mi preporucujes neku varijaciju? prazilu k mozda ?
OdgovoriIzbrišiImam dvije ideje :) Jedna je sitno nasjeckan vlašac, ako to koristiš (na engl. chives). Drugo, možda sitno sjeckan mladi luk, onaj sa zelenim percima. Sitno nasjeckaš i malo povećaš količinu pavlake i bude kao umak uz krekere, prepečenu tortilju ili hljeb. Mislim da bi bilo fino. :)
IzbrišiDivna si draga crnogorka, hval puno sto si javila :) lepe ideje , chives nisam jos probala ali zelim. mladi luk uz krakere je divna ideja! Bravo i cestitam te sto podelis tkao lepe ideje sa nama! Samo nastavi tako!
OdgovoriIzbriši:) Hvala tebi na uvijek lijepim riječima! <3
IzbrišiVeeeliki sam ljubitelj sremuša... srećom, kod nas ga ima u izobilju... baš sad kreće sezona :)
OdgovoriIzbrišiNe bih da vam stajem na žulj, ali onaj osećaj koji imaš kad uđeš u šumu prepunu sremuša, a ono miriši na beli luk cela šuma :)... neprocenjivo.
Inače, imam informaciju o zamrzavanju, proverenu.
Zamrzla sam ga svežeg, naseckanog na šire trake... takav koristim neodmrznut za pite, proje i sl. Međutim, ukus je mnogo slabiji nego kod svežeg.
Drugi način, koji je po meni dobar, je da se napravi pesto od sremuša (sremuš, so, masl. ulje) i u malim kutijicama zamrzne. Po odmrzavanju ostaje ukus i boja kao kod svežeg. Ovakav pesto se može koristiti kao dodatak u krem supe ili uz špagete.
Draga Sanja, ako me pitate da li zavidim - zavidim! :D
IzbrišiHvala što ste napisali ovaj komentar, jako je koristan i sigurna sam da će mnogima pomoći, ne samo meni.
Ideja za pesto je savršena - tako je već spreman za korišćenje, a može se čuvati i tako što se zamrzne u kalupu za led, onda se samo izvuku kockice i čuvaju u kesi koja se lako otvara i opet zatvara. Hvaaaala! Naravno, dobro je znati i za ovu drugu verziju, ali pesto me je oborio s nogu! :)
Ehhh... citajuci ove vase komentare,shvatam,koliko je nama u Srbiji zaista lepo :) salu na stranu,ali zaista smo blagosloveni sa darovima prirode,jucer sam bas pre podne isla sa porodicom na Frusku goru i brali sremus,kojeg zaista imamo u izobilju,Bogu dragom hvala . Koliko.znam.raste u bukovim sumama,ne znam zbog cega ali kazu da ga tamo.ima najvise. I zaista,jako bih volela da mozete to da dozivite,da ujutro zadjete ne tako duboko u sumu i.naidjete na prizor kao iz bajke,more zelenila mirisi,zrake jutarnjeg sunca se probijaju izmedju stabala,vi sami sa svojim mislima,cujete taj mir i poj pticica ma verujte lekovito! Mogli bi se malo solidarisati pa vama tamo u severnijim krajevima poslati koji paketic,onako od srca! Mi ga koristimo.do besvesti dok ga ima svezeg pre nego pocne cvetati,pa a dodajemo i u zelenu salatu,ili bilo koju drugu,u spanat,a za kasnije ga ostavim u zamrzivac,u obliku pesta sa maslinovim uljem,odlicno za namazati topli tost ili dodati u neko jelo,a ostavim ga i za pite ili krem corbicu. Bude savrsen ne tako ostrog mirisa kao i kad je svez ali ne gubi na kvaliteti.
IzbrišiĆao svima! Znam da je tekst objavljen 2014. ali ja sam danas kupila svež sremuš, pa da podelim iskustvo čuvanja sremuša. 500gr sremuša koštalo me je 100 dinara na beogradskoj pijaci Zeleni venac. To sam isitnila u seckalici, i stavila u tegle (malo stiskati prstima da se bolje sabije). Tegle ne treba napuniti sremušem do vrha, ostaviti za prst debljine prazno. Sipati hladno ceđeno maslinovo ulje do vrha. Sačekati da se ulje spusti na dno tegle, pa dosipati sve dok se ne potopi uljem cela tegla. Na kraju sipati maslinovo ulje da prekrije sremuš (to je onaj prst debljine prazan prostor). Zatvoriti teglu, i ostaviti na hladno par dana, a kasnije u frižider. Ovako pripremljen sremuš može stajati 3 godine, mada kod mene ne izdrži toliko. :) Odličan je za namaze, i za dodatke raznim kuvanim jelima.
OdgovoriIzbrišiDraga Ana, hvala puuuno što si ostavila komentar, sigurno će mnogima koji nalete na ovaj tekst biti korisni savjeti, a meni sigurno hoće! :) Ne zna se na kraju vjerovatno je li bolji sami sremuš ili to ulje koje je dobilo odličan ukus! Super! Hvala još jednom! <3
IzbrišiMoj prijatelj je doktor botanike...i oni iseckaju, stavljaju u tegle i zamrznu..i rekao je da se obavezno sece sa stabljikom...da se stabljika ne baca jer je jako lekovita. Eto da dodam i neko misljenje nauke!
OdgovoriIzbrišiOdlično! Vera, hvala puno na komentaru! Korisno i dobro za znati! :)
IzbrišiObozavam ovaj blog!!!!
OdgovoriIzbrišiJoooj, hvala puuuuuuno! Volim što je tako! <3
IzbrišiSamo da dodam u ovaj namaz možete dodati i kašiku dve pečenog susama ako vam se taj ukus svidja.Ja ga pravim već nekoliko godina ali samo sir( neki krem sir, fetu ili običam pumomasni zlatiborski svaki je odličan), sremuš, susam i obično suncokretovo ulje(mi kontinentalci ga više koristimo od maslinovog)i dobićete fantastičan ukus.I još nešto možete ga zamrzavati jer ja to uvek radim kupujem ga u proleće kad ga ima na pijaci i samo ga iseckam na rezanca i tako ga ostavim u plastične kese ili u plastične posude koje se mogu koristiti u zamrzivaču.Inače i za namaz ga seckam na rezance ne blendiram jer mi se čini da je tako miris i ukus intenzivniji.
OdgovoriIzbrišiHvala puno, Ljiljo. Divno od Vas što ste napisali sve ove predloge, sigurno će nekom poslužiti, a ja ću prvom prilikom preuzeti ovu ideju za dodatak susam. :)
IzbrišiŠaljem veliki pozdrav!
Ovako kada se napravi može stajati u hladnjaku 3-4 mjeseca
OdgovoriIzbrišihttp://www.prakticanzivot.com/pesto-od-medvjedeg-luka-2804
Baš sam juče dobila malo više sremuša nego što bih mogla brzo iskoristiti i planirala da napravim pesto i pokušam da zamrznem i vidim kako će biti. :) Sjajni ste, hvala što ste napisali!
Izbrišiovdje kod nas na Durmitoru (u kanjonu Susice) su plantaze sremusa. Ja i zena smo brali prije par dana, nekih 3-4 kg. Zena pravi pitu, sa sirom i sremusem. Ja pravim pesto sos. Zamrzli smo svjezeg pa cemo neku kolicinu odvojiti za ovaj recept. Hvala i pozdrav
OdgovoriIzbrišiMože i da se ukiseli,degustirala kod koleginice
OdgovoriIzbrišiMože i da se ukiseli,degustirala kod koleginice
OdgovoriIzbrišiMože i da se ukiseli,degustirala kod koleginice
OdgovoriIzbrišiCao,ja stemus sitno naseckam posolim malo i prelijem maslinovim uljem ,moze u frizideru i do 6 mesrci.Koristim kao dodatak jelima i salatama
OdgovoriIzbrišiGdje zivite u svedskoj ja berem sremus u trolhättan ima ga puno
OdgovoriIzbriši