Krambl sa jabukama i šargarepom
Krambl od karamelizovanih jabuka i šargarepe, sa intenzivnim ukusom karamela i cimeta i mrvičastim posipom od integralnog brašna sa dodatkom orašastih plodova i ovsenih pahuljica.
Krambl (crumble) je poslednjih godina, vrlo često pripremana poslastica u našoj kući. Radi se o veoma jednostavnom slatkišu koji se pravi tako što se voće stavi na dno tepsije i prekrije mrvičastim tijestom na bazi putera, šećera, brašna i proizvoljnih dodataka. Ovi sastojci za krambl su nezamjenljivi, ali tip brašna i šećera možete odabrati sami, a zatim dodati još i neke pahuljice, orašaste plodove, sjemenke, začine, čokoladu...
Što se tiče voća, možete odabrati ono koje imate pri ruci i koje je u sezoni. Krambl je, po meni najbolji sa bobičastim voćem, ali odličan je i sa jabukama i kruškama, šljivama, kajsijama, rabarbarom ili raznim kombinacijama. Najčešći i ujedno najjednostavniji postupak je da voće pospemo braon šećerom (a u zavisnosti od vrste voća, nekad i dodatkom koji će zgusnuti višak tečnosti) i to bude dovoljno da se ono na neki način karamelizuje ispod sloja hrskavog tijesta i tako dobije potrebnu slatkoću i bude mekano.
Krambl koji vam danas predstavljam je za nijansu drugačiji. Jabuke i šargarepa se praktično oblažu karamelom koji dobijemo topljenjem šećera i putera, a to dovodi do intenzivnijeg ukusa voća sa neodoljivim mirisom karamela. Dakle, ovaj način pripreme je za nijansu zahtijevniji, ali za voće kao što su jabuke ili kruške, neuporedivo je ukusniji.
Sasvim običan prhki posip (puter-brašno-šećer), ovdje je obogaćen dodatkom ovsenih pahuljica, krupno nasjeckanih orašastih plodova i cimeta. Umjesto bijelog, obično koristim integralno brašno. Ako imam u kući, odaberem pirovo (spelt ili dinkel), ali možete koristiti pšenično ili neko drugo po izboru. Dodatak krupno nasjeckanih orašastih plodova daje dodatnu hrskavost sipkavom posipu i pravi zanimljiv kontrast mekanom voću.
So je dodatak koji ovdje igra zanimljivu ulogu. Ona je inače neizostavan sastojak poslastica, naročito onih čokoladnih, jer potpomaže intenziviranje ukusa ostalih sastojaka. Ovdje sam za nijansu povećala količinu, a ona daje fantastičan kontrast slatkom karamelu, tim prije što je sitna morska so koju koristim za nijansu krupnija i samim tim se ne topi najbolje - s vremena na vrijeme se naiđe na zrnce. Ako mislite da ne biste voljeli taj osjećaj, stavite samo prstohvat soli u tijesto.
Prema receptu koji me je inspirisao za ovu poslasticu, karamel se pravi tako što se puter i šećer zajedno tope i spajaju u gust, gladak karamel. Prvi put je ispao savršeno, iako uz nekoliko usputnih faza čuđenja, ali trajalo je dugo i nisam uspjela sasvim uspješno da kasnije ponovim isti postupak. Pošto očigledno ne razumijem najbolje proces pravljenja takvog karamela, dok se malo ne pozabavim time i shvatim zašto se, kad i šta dešava u toku procesa, odlučila sam da se vratim sigurnijoj varijanti. Pravila sam klasičan karamel od topljenog šećera, kojem se na kraju dodaje puter, a zatim i limunov sok i malo po malo voća. U dijelu sa receptom sam bolje objasnila, ali vodite računa o tome da koristite bijeli šećer (smeđi prirodno može sadržati neke nečistoće i nije tako dobar za topljenje), nemojte se udaljavati od šporeta jer može pregoreti, budite pažljivi jer je istopljeni šećer jako vruć, a naročito kad dodate puter, jeć će tada malo zapjeniti i prskati. Kad budete dodavali voće, uradite to u nekoliko navrata i još na uključenoj ringli da se karamel ne bi naglo ohladio i stvrdnuo.
Ukoliko se slučajno dogodi da dođe do razdvajanja putera i šećera (mada sa ovim načinom pripreme vjerovatno neće), pokušajte da spasite stvar tako što ćete najprije brzo miješati ručnom mutilicom, ali ako ne uspije, odmah dodajte kašiku-dvije veoma vruće vode (korisno je da imate malu šerpicu pored u kojoj vri voda), sklonite se malo dok ne prestane da prska, a onda brzo izmiješajte dok ne postane glatka smjesa.
U svakom slučaju, krambl je veoma jednostavna poslastica, iako kod ovog ima malo više posla zbog karamela, mada je i to zanemarljivo. Potpun je doživljaj zahvaljujući kontrastu ukusa i teksura. Sa jedne strane imamo mekane i sočne jabuke sa dodatnom slatkoćom šargarepe u kontrastu sa tragovima soli u kramblu, a sa druge strane voću koje se topi u ustima, odličan kontrast predstavlja hrskavi mrvičasti posip sa još hrskaviji orašastim plodovima! Ako želite, možete i izostaviti šargarepu i povećati količinu jabuka ili ih ukombinovati sa kruškama. U tom slučaju možete dodati i malo kardamoma ili drugih začina po želji i dobili ste skoro pa nov kolač!
Recept
Krambl sa jabukama i šargarepom
Karamelizovane jabuke i šargarepa, prekrivene mrvičastim posipom od integralnog brašna, ovsenih pahuljica i orašastih plodova. Savršen kontrast ukusa i tekstura - voće koje se topi u ustima i hrskavo puterasto tijesto. |
- vrijeme pripreme: 35'
- vrijeme pečenja: 30'
- ukupno vrijeme: 1h05'
- količina za 6-8 služenja
Sastojci
za krambl
- 100g integralnog brašna (pšenično ili pirovo)
- 120g ovsenih pahuljica
- 90g smeđeg šećera
- 1/4 kašičice morske soli
- ravna kašičica cimeta
- 170g hladnog putera (na kockice)*
- 100g orašastih plodova (orasi, lješnici, bademi)*
za nadjev
- 50g putera sobne temperature
- 80g šećera (bijelog)*
- 1 limun (sok)
- kašičica cimeta
- oko 700-800g jabuka
- 2 srednje šargarepe (150-200g)
za služenje
- umućena slatka pavlaka (vrhnje)
Postupak
- Stavite brašno, ovsene pahuljice, šećer, so i cimet u činiju i izmiješajte. Dodajte na kockice nasjeckan hladan puter, a zatim viljuškom ili prstima napravite sipkavu masu. Nemojte pretjerati, i potrebno je da ostanu komadići putera. Dodajte krupno nasjeckane orašaste plodove, sve izmiješajte i ubacite u frižider.
- Jabuke oljuštiti i nasjeckate na kockice (oko 1.5cm). Šargarepu oljuštite i narendajte na krupno. Takođe pripremite unaprijed i iscijeđen limunov sok i dodajte mu kašičicu cimeta.
- Zagrijte pećnicu na 200°C.
- Za pripremu karamela koristite veću šerpu, po mogućnosti sa debljim dnom, jer one ravnomjernije raspodjeljuju toplotu. Stavite šećer u šerpu, malo je protresite da šećer bude poravnan i stavite da se topi na srednjoj vatri. Vodite računa da sve bude spremno, isjeckano i izmjereno unaprijed. Šećer nemojte miješati, već samo povremeno protresite šerpu. Vidjećete da će najprije početi da se topi po ivicama, i od sasvim prozirne, ubrzo nakon što se istopi će dobiti tamnu ćilibar boju (ka braon) i počeće da miriše (nakon 5-7 minuta, u zavisnosti od jačine vatre i tipa posude). Da šećer ne bi pregoreo, sklonite šerpu na hladnu površinu i nastavite da "miješate" karamel drmusajući šerpu. U tom trenutku, dodajte isjeckan puter (budite oprezni jer je karamel vruć i počeće malo da pjeni i prska) i na isti način miješajte, zatim vratite na ringlu i kad se istopi puter, brzim pokretima promiješajte ručnom mutilicom.
- Odmah dodajte limunov sok sa cimetom, dobro izmiješajte i počnite da dodajete po šaku sjeckanih jabuka. Nemojte sve odjednom jer će se karamel ohladiti i stvrdnuti. Miješajte varjačom da se voće obloži i dodavajte preostale jabuke, a zatim i šargarepu. Sve vrijeme to radite na uključenoj ringli da bi se karamel i dalje topio, pošto se svakim dodavanjem voća hladi. Sklonite sa vatre kad ste sve spojili i kad su jabuke sasvim obložene.
- Za pečenje koristim vatrostalnu četvrtastu činiju (oko 20x30cm), ali možete koristiti pleh manje više ovih dimenzija ili okrugli kalup prečnika oko 26cm. Stavite na dno voće (nema potrebe da premazujete puterom), a preko rasporedite mrvičasto tijesto.
- Pecite oko 25-30 minuta na 200°C ili na 180°C sa ventilatorom, dok krambl fino ne porumeni, jabuke ne omekšaju i karamel počne da pravi mjehuriće i lijepi se za ivice posude.
- Služite blago toplo ili na sobnoj temperaturi, najbolje uz kašiku umućene slatke pavlake ili sladoled. Krambl je najbolji prvog dana, ali se sasvim fino može održati i do tri dana. Ja volim blago topao, tako da ja svoju dozu uvijek na kratko ugrijem u mikrotalasnoj i kombinujem sa hladnom umućenom pavlakom, ali sve je stvar ukusa. U svakom slučaju, nadam se da ćete uživati ako napravite ovo malo zadovoljstvo! :)
Napomene
- Puter za krambl, odnosno za sipkavu smjesu kojom ćete posuti voće, mora biti hladan, tek izvučen iz frižidera. Isjeckajte ga na sitne kockice da bi ste što brže napravili mrvičastu smjesu i da se time puter ne bi istopio od toplote prstiju. Ovo važi za sva tako sipkava tijesta, jer će se u suprotnom, sasvim slijepiti i razliti u pećnici i neće biti mrvičasta. Puter za karamel neka bude sobne temperature kako bismo što manje "šokirali" otopljeni šećer i kako bi se što brže sve spojilo u glatku smjesu.
- Možete koristiti orašaste plodove po izboru: bademe, lješnike, orahe, pekan orahe, indijske orahe - jednu vrstu ili kombinujte. Najbolje se osjete ako se izlome na krupno. Ako koristite orahe, oni budu gorkasti kad se prepeku, tako pa ih obično kombinujem sa lješnicima ili bademima, a malo ih rasporedim da ne budu baš na vrhu, odnosno, malo ih prekrijem mrvičastom smjesom.
- Za karamel koristite bijeli šećer, jer braon sam po sebi može sadržati nečistoće i samim tim nije pogodan za topljenje i pravljenje karamela.
Ovaj recept ću poslati Mireli sa bloga Kruha i..., ovomjesečnoj domaćici kulinarske igrice Ajme, koliko nas je!, koja nam je kao temu zadala ovas ili zob.
Osim ovog, poslaću i recept za integralni ovseni keks sa lješnicima, kao i za onaj za granolu ili domaći musli.
Prekrasno ti je svijetlo u fotkama! I jako lijepi tonovi.
OdgovoriIzbrišiHvala! :) To je ona jutarnja žuta svjetlost, koja čini da fotke budu tople, crvene, a ja to baš volim. :)
IzbrišiJako lepo :).
OdgovoriIzbriši:) Hvala!
IzbrišiVerujem da ova karamelizacija voća čini da se ovaj krambl sasvim razlikuje od klasika. Tako jednostavan dezert a tako fin i kao i uvek objašnjen do tančina.
OdgovoriIzbrišiZnaš kako, jabuke obično ne uspiju baš tako da se karamelizuju kad ih samo pospeš šećerom i zapečeš (osim ako prvo ne pečeš njih, pa onda sa posipom), a ovako su baš savršene, mekane, a ukusom kao da krambl pospeš karamel sosom.. tako nekako :) Znaš već mene, sve mi se čini važnim, izdetaljišem i onda se samo nadam da će ljudi imati strpljena da pročitaju recept do kraja kad budu pravili! :D
IzbrišiPredivne su ti fotke. I baš je zanimljiv recept :)
OdgovoriIzbrišiHvala, Mirela! Sigurna sam da će biti mnogo toga zanimlijvog sa zobenim pahuljicama, brašnom. Baš se radujem! :)
IzbrišiOvo je tako dobra ideja! Baš sam oduševljena!!!
OdgovoriIzbrišiMalčice komplikovanije od običnog krambla sa jabukama, ali vrijedi! :)
IzbrišiOdlično izgleda. Sviša mi se ideja karamela, obavezno ću isprobati.
OdgovoriIzbrišiMislim da je mnoogo ukusniji nego što fino izgleda :), uostalom kao i svaki krambl! :) Vidjećeš, karamel daje baš tu posebnu notu! ;)
IzbrišiNisam ga nikad probala, ali jako volim karamel, mislim da bi mi se svidjelo
OdgovoriIzbrišiKrambl je jedna super brza poslastica, a baš je svi vole. U principu, ovaj posip je dosta ukusan sam po sebi, tako da ga možeš iskoristiti i za neko drugo voće.
IzbrišiOvo je jedan predobar krambl, čitam, gledam i već se zamišljam kako ga pravim i jedem, karamel ga posebno podigne. Slike su baš posebno lijepe !
OdgovoriIzbriši:) Hvala, Branka! Drago mi je što je krambl izazvao takvu privlačnost! ;)
Izbrišie super je krambl.. sad kad sam jesenas bila kuci radili smo ga svaki treci dan sa sve domacim vocem koje se naslo (sljive, dunje, jabuke, zamrznute maline i tresnje) i svaki je bio odlican! imam jedan koji nikako da objavim, i to bas sa dunjama i jabukama i sosom od karamela, tako da nije bas fotogenicno ispao (sve iste nijanse).. ali ubjedljivo najbolja kombinacija mi je bila sljive i tresnje =))) ovaj tvoj isto super zvuci!
OdgovoriIzbrišiKad smo kod šljiva, juče sam čitav dan pričala kako mi se jako jako jede krambl sa šljivama, a sad kad još kažeš one u kombinaciji sa trešnjama... Jao, baš da umrem! To pravim prvom prilikom i javim ti da li je i meni postala omiljena! :)
IzbrišiA potpuno te razumijem za iste nijanse na fotkama :D. Ali na kraju, mi pišemo blogove na kojima dijelimo ono što volimo i mislim da je u tome suština - ipak nismo profi fotografi (što i nije tako dobro, ali ajde :D). Tako da... čekam i taj tvoj! ;)
Milice ja cu samo da te pozdravim i da ti kazem da su svi tvoji recepti bozansveni,tvoj blog je fantastican hvala ti na svim divnim receptima.. puno pozdrava iz niksica.:-)
OdgovoriIzbrišiDraga Jelena, baš si me mnogo obradovala komentarom. <3 Hvala ti i jako me raduje što ti se dopada blog. :) Pozdravljam te puno :*
IzbrišiDraga Milice,
OdgovoriIzbrišipod hitno ubacuj jos recepata,jer malo je onih koje vec nisam probala!Crumble smo vec smazali i divan je bio.Ranije sam ga pravila po jednostavnijem receptu,ali ga je ovaj tvoj pobedio!
Upravo mi se na sporetu krcka potaz od brokolija...:)Pitam muza pre neki dan sta bi smo mogli za rucak,a on kao iz topa:"Pa pogledaj na onom tvom blogu(citaj Na tanjiru)!Hehe!
veliki pozdrav i cekam te nove delicije iz tvoje kuhinje!
N.
O, draga Nađa! <3
IzbrišiZbog ovakvih komentara i takvih ljudi obožavam što pišem blog! Volim da kuvam (zapravo mislim da je to postala jedina stvar koja me sasvim opusti i u kojoj sasvim uživam), ali pisanje bloga ima svoje faze! Ali ovakve riječi me uvijek vrate u pravu! :)
Znaš, šteta je što ovdje nema baš previše ideja za ručak, ali biće obećavam! :) I ako vam se baš dopao krambl, onda bi mogla da probaš prhki kolač sa borovnicama (može i sa višnjama recimo) ili u verziji sa jabukama - 100% će vam se dopasti! :)
Veliki pozdrav za vas dvoje odraslih i za malenu kojoj se dopala Peraška! Hvala ti! <3 :*
Ovo je toliko dobro, da nemam reci. Upravo ga jedem i uzivam u fenomenalnom spletu ukusa...
OdgovoriIzbrišiHvala ti Milice od sveg srca...:*
Hvala tebi, Ana, što si poželjela da podijeliš sa mnom ovako divne utiske! ;) Uvijek se mnogo obradujem kad čujem nešto slično. Puno te pozdravljam <3
Izbriši진도출장샵
OdgovoriIzbriši구미출장샵
구미출장샵
신안출장샵
순천출장샵
순천출장샵
김천출장샵