Kako jednostavno i brzo oljuštiti bademe?
Dva načina da jednostavno i brzo oljuštite bademe i time izbjegnete jurnjavu od radnje do radnje i potragu za već oljuštenim, bijelim bademima!
Vjerujem da ste nekad naišli na recept koji traži da koristite već oljuštene bademe (bleached almonds). Nekad je možda potrebno da sami napravite bademovo brašno, već vam je poznato da možete samo sanjati da ga ima u radnjama? Pri tom, znam da je u nekim gradovima toliko teško kupiti i same oljuštene bademe, da već unaprijed znate da je svaka potraga puko gubljenje vremena. Na svu sreću, ova kulinarska tehnika je toliko jednostavna da vam je potrebno manje-više pet minuta i čitav proces je već gotov!
Same bademe najčešće koristim baš u prirodnom obliku, jer je kora prepuna vlakana i hranljivih sastojaka. Međutim, ako pravite neke nježne, svijetle keksiće, puding, domaći marcipan ili možda mlijeko od badema koje želite da bude sasvim bijelo i čisto, oljušteni bademi su neophodni.
Postoji nekoliko načina da to izvedete. Najjednostavniji i najčešće primjenjivan u mojoj kuhinji je onaj koji podrazumijeva kratko kuvanje u ključaloj vodi, zatim hlađenje i ljuštenje.
Kad sam odlučila da napišem ovaj kuhinjski tip, malo sam istraživala i vidjela da mnogi pominju i drugi način, koji navodi da se bademi samo preliju ključalom vodom. Ono što me je začudilo je što se vrijeme koje navode različiti izvori toliko razlikuje da je bilo prosto neobično da sve funkcioniše. Naime, po njima bademe je potrebno ostaviti od jednog do 20 minuta, a rezultat je isti?!
Morala sam to sebi da objasnim, pa sam podijelila bademe u pet-šest činijica, držala ih različito dugo u vodi i ljuštila odmah i sa zakašnjenjem, zapisala utiske po pitanju lakoće ljuštenja i vlažnosti već oguljenih badema i evo šta sam zaključila. Moj omiljeni metod je i dalje kuvanje badema jedan minut u ključaloj vodi! Osim toga, ako ih samo prelijete i pustite da odstoje, zaključak je da ih je najbolje ostaviti oko pet do sedam minuta - za manje vremena ih je teže oljuštiti, a ukoliko ih ostavite duže, skoro da neće biti razlike u lakoći guljenja, a bademi će biti puniji vode.
Pitanje vlažnosti badema je takođe veoma važno kad govorimo o kasnijem korišćenju. Ukoliko je po receptu potrebno da ih sameljete ili isjeckate onda ih je neophodno dobro osušiti - najprije papirnim ubrusom ili krpom, a zatim ih ostaviti na vazduhu ili ih isušiti u rerni.
Ukoliko planirate da ih konzumirate sirove, a to se odnosi kako na oljuštene, tako i neoljuštene bademe (uopšte koštunjave plodove i sjemenke), najviše dobrobiti ćete od njih imati ako ih ostavite potopljene u vodi nekoliko sati ili najbolje, preko noći (baš kao kad pravite bademovo mlijeko). U takvom obliku, naš organizam lakše vari ove nutritivno bogate namirnice, a i omogućena je bolja apsorpcija minerala i vitamina iz njih. Nakon tog perioda stajanja u vodi, bademe je potrebno dobro isprati i jesti tako sa korom ili ih oljuštiti. Dakle, vidjećete da ih je i na ovaj način prilično lako oguliti, ali ako vam je potrebna veća količina, ja bih ipak primijenila trik sa ključalom vodom na veoma kratko, recimo 30 sekundi.
Sve pomenuto ću opisati u nekoliko rečenica koje su propraćene fotografijama radi jednostavnijeg pregleda postupka same tehnike.
Ljuštenje badema u ključaloj vodi
Stavite šerpu sa vodom na ringlu i sačekajte da voda proključa. Uspite bademe i pustite da se kuvaju jedan minut. Ako primijetite da se kora nije ni najmanje smežurala i da izgledaju isto, onda ih pustite još pola minuta.
Procijedite i isperite bademe hladnom vodom da bi se zaustavio proces kuvanja.
Vidjećete da je kora veoma smežurana i da se veoma lako sklanja prstima. Budite pažljivi da bademi ne počnu da lete svuda po kuhinji! :) To je to, dobili ste oljuštene bademe za pet minuta!
Ljuštenje badema prelivanjem ključalom vodom
Pomenula sam u odjeljku na početku posta da je i to jedan od mogućih i jednostavnih načina za ljuštenje badema.
Ubacite bademe u činiju i prelijte ključalom vodom.
Ostavite činiju sa potopljenim bademima pet do sedam minuta, a zatim nastavite postupak kao sa kuvanim. Dakle, procijedite, isperite hladnom vodom i oljuštite.
Potapanje badema
Ukoliko planirate da ih konzumirate sirove ili ćete od njih praviti bademovo mlijeko, najbolje ih je ostaviti potopljene u čistoj hladnoj vodi nekoliko sati ili preko noći. Ako ste stavili neoljuštene bademe uveče i koristićete ih ujutro, vidjećete da ih je i tako moguće oljuštiti, mada donekle teže. Pa tako, i u tom slučaju ih možete staviti na 30 sekundi u ključalu vodu da biste ubrzali proces. Uzgred, ja bademovo mlijeko više volim sa neoljuštenim bademima, jer ima više ukusa, ali izbor je na vama.
Sušenje badema
Ako u receptu piše da bademi moraju biti samljeveni ili isjeckani, ili možda ne planirate da ih koristite odmah, veoma je važno da ih dobro osušite. Pošto ih oljuštite, papirnim ubrusom ih dobro osušite, a zatim prospite na papir za pečenje i ostavite da se suše na vazduhu ili ih prenesite u pleh i sušite u rerni na 150°C oko 15-20 minuta. Povremeno provjerite u kakvom su stanju jer je važno da se ne počnu peći, jer će postati tamniji i jačeg ukusa.
Vjerujem da su mnogima ove tehnike već poznate, ali sigurna sam da će biti i onih kojima će značiti i olakšati rad u kuhinji. Ako imate još neke dodatne ideje ili iskustva vezano za ljuštenje badema, podijelite ih sa nama i opišite u komentarima. Širimo korisne informacije! :)
Ako pogledate sve ono što na blogu postoji sa bademima, shvatićete da je to jedna od meni omiljenih namirnica. Ako ih već oljuštite i sitno sameljete, izvojiću par predloga kako da ih utrošite! Možete napraviti jako jednostavne tradicionalno sicilijanske kolačiće ili možda, neobičnu tipično švedsku poslasticu pod imenom Semla koja je uzrok stvaranja dugačkih redova ispred kafeterija i pekara jednog dana u godini ili recimo, napravite fantastičnu Zokinu Perašku tortu napravljenu od blago prhke puteraste podloge i punjenja od badema, sa aromom vanile i limuna. Nadam se da ćete uživati!
Znaš šta, odlično si ovo napisala jer je zaista potrebno za mnoge recepte. Ima sada i blanširanih, i u listićima, pa neoljuštenih, te slanih ili ne, svakakvih badema na pijacii ali ja neću da plaćam više za blanširane pa onda ovo radim sama. Slažem se sa svim što si napisala. Ja sam isto eksperimentima došla do zaključka kao i ti 30 sekundi u ključaloj vodi i to je to. Jedino što kad mi trebaju baš beli blanširani, za bajaderu ili slično onda ih ljuštim 1-2 dana unaprad i sušim isključivo na sobnoj temperaturi jer u rerni i da je 100 stepeni oni ipak malčice potamne. Kao i uvek odličan i poučan post.
OdgovoriIzbrišiHvala, Jelena! Kao i uvijek poučan komentar! :)
IzbrišiJa obično kupim već samljevene bademe, ali znam da je u većini gradova kod nas, jako teško pronaći i oljuštene, a da ne govorim o onim na listiće ili mljevene - mislim da je to u Crnoj Gori još uvijek misaona imenica! A kao što kažeš, baš su često potrebni...
Svaka čast kako sve dobro isplaniraš... :)
E ovo je bilo vise nego korisno! Hvala ti!
OdgovoriIzbrišiBaš mi je drago! ;)
IzbrišiSuper! Hvala puno na korisnom postu!
OdgovoriIzbrišiDrago mi je što je od pomoći! :)
IzbrišiJa uglavnom potopim u ključalu vodu na par sekundi, posle se brzo ogule. Važno mi je da ih ne držim dugo u ključaloj vodi, jer upiju previše vode i onda se teško suše, budu kao kuvani. Super post.
OdgovoriIzbrišiSlažem se, ako budu pretjerano natopljeni, onda sebi značajno usporavamo posao! :) Bude ih teže isušiti i čitav proces ne bude baš "za čas"! Hvala, Boby! :)
IzbrišiSvaka cast, vrlo detaljan i pre svega koristan post... gricnucu i par badema kad sam vec tu.:)
OdgovoriIzbrišiHaha, slatka si Lano! Samo izvoli! :) Hvala draga! <3
IzbrišiMeni je to bilo otkriće kad sam saznala...sada je mojoj djeci to i zanimljivo, puckati koru od badema...
OdgovoriIzbrišiIngrid, ma kako im ne bi bilo zanimljivo kad je i meni ovako odrasloj! :D
IzbrišiNapokon, brzo i tako jednostavno :)
OdgovoriIzbrišiZao mi je samo sto ce moji macaron kolacici cekati da se mute sutra :D Nista zato, nesto novo sam naucila i haaaaaaaaala do neba na ovako lepom objasnjenju :)
Divno, volim što je post pomogao da se ubrzaju stvari u kuhinji i razriješe nedoumice! :) Eh, nadam se da su kolačići bili odlični! ;) Hvala na ovako pozitivnom komentaru.
IzbrišiPozdravljam ideju i trud za sajt. Sto se tice ljustenja badema, bilo kakvu termicku obradu izbegavam, moze biti pogubna za vredne sastojke koje badem poseduje. Tako da se zahvaljujem za varijantu od sedam minuta u vodi. Puno uspeha i svako dobro.
OdgovoriIzbrišiDragi Nenade, hvala Vam na komentaru. Drago mi je što je tekst bio od pomoći. Puno pozdrava i zahvaljujem na lijepim željama.
IzbrišiHvala detaljnom objasnjenju!Samo mi jedna stvar nije jasna, a to je da li se blansiraju sirovi ili peceni bademi? Potrebno mi je bademovo brasno za izradu macronsa pa prvo krece od brasna!Hvala!
OdgovoriIzbrišiBlanširaju se sirovi bademi, a onda se isušuju da bi se mogli usitniti za brašno. Pozdrav
IzbrišiDa li znate koji badem se stavlja u med sirovi ili suvo peceni? Htela bih da pakujem za prodaju?Vidim da ste detaljni,pa se nadam da mi možete pomoći.Hvala.
OdgovoriIzbrišiDraga Jasmina, zahvaljujem na povjerenju i izvinjavam se što dugo nisam odgovorila na pitanje. Sad sam malo potražila i djeluje da može i jedna i druga verzija, ali mislim da bih odabrala pečene orašaste plodove (lješnike, bademe, indijske orahe). Sa jedne strane, lakše ih naš organizam svari i iskoristi sve ono dobro iz njih, ali čak i da to zanemarimo, neuporedivo su ukusniji. Sad, važno je kontrolisati vrijeme pečenja da bi bili baš kako treba, ali uz malo eksperimentisanja, vjerujem da ćete doći do dobre mjere.
IzbrišiU svakom slučaju, po onome što sam razumjela, vjerovatno je ok i da budu sirovi, samo manje intenzivnog ukusa.
Srećno!
Milica, doista si precizna i strpljiv, lijepo si opisala postupak. Upravo priređuje bademe za peraška tortu. Puno mi je pomogao tvoj recept. Hvala ti, Marina iz Zagreba.
OdgovoriIzbrišiDoista djeluje, upravo sam kuhala bademe pola min.,prelila hladnom vodom i oljuštila. Hvala Milice, pozdrav Marina.
OdgovoriIzbrišiKad se oljuste bademi - ima li neko informaciju ili mozda iskustvo dali/kako/zasto moze da se koristi ta ljuspa? Mislim, greota je da se to baca!
OdgovoriIzbrišiJa ih potopim uvece u hladnu vodu nekad ih poslije 1 sat oljustim veoma lako samo malo pocnem koricu malim nozicem i nisu puni vode jer ih ja rendam.
OdgovoriIzbrišiDali u opni badema kada se skine sa zrna ima korist
OdgovoriIzbrišiAbogado de Accidentes de Motocicleta Virginia Beach
OdgovoriIzbrišiThe text discusses the importance of understanding and implementing effective methods and techniques for achieving good results in badema. It emphasizes the importance of preparing and preparing food for optimal results. The text also emphasizes the importance of avoiding unhealthy eating habits and promoting healthy eating habits. Overall, the text is a valuable resource for those seeking to improve their eating habits without compromising their health.