Humus - namaz od leblebija
Recept za veoma poznat orijentalni namaz ili umak od leblebija, nekoliko riječi o samom humusu i njegovoj pripremi, kao i instrukcije za kuvanje leblebija.
Humus (hummus, houmous, hummous...) je vrlo popularan umak od kuvane leblebije ili slanutka. Obično se služi kao mezze uz neki tanki hljeb, zajedno sa drugim tipovima umaka, kao što su baba ganoush napravljen od pečenog patlidžan, ili labneh, mliječni namaz dobijen cijeđenjem gustog jogurta.Uz dodatak salate od svježeg ili pečenog povrća i nekih povrćnih ili mesnih ćuftica, dobili ste savršen i raznobojan obrok.
Ovaj namaz je vjerovatno jedna od stvari za koju prvo saznate kad počnete da se interesujete za te daleke kuhinje. Humus je kombinacija kuvanih, pa pasiranih leblebija, susamove paste (tahini ili taan), bijelog luka, limunovog soka i soli. To je osnovni recept, ali nailazimo na raznolikosti po pitanju odabira i količine namirnica. Mnogi recepti navode korišćenje raznih začina kao što su kumin, papričica, za'atar ili svježi peršun.
Isprobala sam mnogo verzija, prilagođavala ih svom ukusu, dodavala, oduzimala i na kraju shvatila da mi se najviše dopada upravo ova koju navodim ovdje. Moja verzija nije mnogo egzotična, poznatog je i bliskog ukusa čak i onima koji ranije nisu imali prilike da se sretnu sa sličnim jelima.
Ako ste navikli na začine netipične za našu kuhinju, onda možete dodati kašičicu-dvije kumina, ukus je zanimljiviji i sasvim sigurno, neobičniji.
U odjeljku sa receptom ću detaljno objasniti i proces kuvanja leblebije, kao i način pripreme samog jela. Ono što moram pomenuti je da se ovo povrće koristi u priličnoj mjeri u našoj kući, ali da za humus primjenjujem poseban način kuvanja.
Ne volim raskuvanu hranu (povrće, pastu, pirinač...), pa tako i leblebiju kuvam tako da ostane i dalje čvrsta, ali dovoljno mekana pod prstima. Međutim, da bi humus bio svilenkast i gladak, zrna bi trebalo raskuvati - dakle da postanu veoma mekana i skoro da se raspadaju. Da biste to postigli, najbolje je staviti kašičicu sode bikarbone u vodu u kojoj ćete je ostaviti da nabubri i kasnije u vodu u kojoj ćete je kuvati. Detaljan proces sam objasnila ispod, ali da napomenem da, ukoliko kuvate veću količinu leblebije koju planirate da zamrznete, dio koji planirate za humus, skuvajte na ovakav način.
Kuvanje leblebije koju ćete koristiti u ostale svrhe će trajati oko 45-60 minuta i zrna će ostati čvrsta, dok će ova koju kuvate sa sodom biti gotova već za nekih 25-30 minuta i biće veoma mekana.
Još jedan neobičan sastojak je tahini ili pasta od susama. Dobija se mljevenjem tostiranog susama sa uljem, a možete ga napraviti sami ili kupiti već gotov. Postoji nekoliko verzija, neki će vam se dopasti više ili manje, a samim tim će i količina koju budete koristili u jelima varirati. Na dnu posta ću ostaviti predloge gdje možete pronaći recept za domaći tahini, kao i neke ideje za neobičnije korišćenje humusa.
Vidjećete da vam je za ovo jelo potrebno izuzetno malo vremena. Sve stavite u blender ili neki mikser i usitnite. Humus možete napraviti unaprijed, a odlično će se održati u frižideru i do tri dana. Poslužite ga prelivenog maslinovim uljem, uz neki fini hljeb, tortilju ili na štapiće isječeno povrće...
Recept
Humus
Popularan i veoma jednostavan namaz od kuvanih leblebija, paste od susama, limuna i bijelog luka. Nezaobilazan užitak na orijentalnim trpezama uz razne vrste tankih hljebova. |
- vrijeme pripreme: 15'
- ukupno vrijeme: 15'
- količina za 4 osobe
Sastojci
- oko 400g kuvane leblebije*
- 70g svijetle tahini (susamove) paste*
- 1 čen bijelog luka
- 2-3 kašike limunovog soka
- 2/3 kašičice soli
- 60ml veoma hladne vode
- 1-2 kašike tostiranog susama (proizvoljno)
- maslinovo ulje za služenje
Postupak
Priprema i kuvanje leblebije
- Već sam govorila o tome kako skuvati suvu leblebiju u jednom od ranijih postova, ali ako je pripremate za humus, proces se malo razlikuje. Za pripremu ovog jela, potrebna je leblebija koja je raskuvana, veoma mekana, takva da je možemo izblendirati da se dobije glatka i svilenkasta struktura. To ćemo postići tako što vodi u kojoj se natapa i u kojoj se kuva dodajemo sodu bikarbonu koja pospješuje apsorpciju vode i omekšavanje kožice.
- Priprema leblebije za humus: Za količinu koju sam navela u receptu vam je potrebno oko 110-120g suve leblebije (oko 2dl)*. Prelijte suva zrna čistom vodom, da je bude oko tri puta više nego leblebije, dodajte kašičicu sode bikarbone i ostavite preko noći. Ujutro je procijedite i isperite. Stavite leblebiju u šerpu, dodajte kašičicu sode bikarbone i uključite ringlu. Nalijte vodom, da bude oko tri puta više vode i sačekajte da provri. Sklonite više puta bijelu pijenu i kožice koje će se skupljati na površini, smanjite vatru, poklopite i kuvajte oko 25-40 minuta, u zavisnosti od vrste leblebije. U mom slučaju je to obično oko pola sata, ali je potrebno da zrna budu veoma mekana, skoro na ivici da se raspadaju. Pri kraju kuvanja dodajte oko pola kašičice soli. Procijedite i nastavite postupak po ispod opisanom receptu.
- Ukoliko koristite već kuvanu leblebiju iz konzerve, ona će obično biti dobro skuvana za većinu drugih jela, ali za humus bih je na kratko prokuvala. Dakle, procijedite i isperite zrna. Ubacite ih u šerpu sa malo sode bikarbone i zagrijavajte na srednjoj vatri dok se malo ne zapjeni. Promiješajte par puta, a zatim dodajte ključalu vodu, smanjite vatru i ostavite da se prokuvaju 10-ak minuta.
Humus - priprema i služenje
- Kuvanu leblebiju ubacite u blender ili neku sličnu spravicu za pasiranje hrane i blendirajte dok se zrna sasvim ne pretvore u pastu. Dodajte tahini, isjeckan čen bijelog luka, so, limunov sok i ledenu vodu - nemojte čitavu količinu vode usuti odjednom. Blendirajte i provjerite da li je humus po vašem ukusu - ako je potrebno dodajte so, limunov sok ili tahini.
- Ukoliko koristite štapni mikser, postupak je isti. Najprije ispasirajte leblebije, a zatim dodajte preostale sastojke. Nećete postići sasvim glatku teksturu, kao što vidite i kod mene, ali i takva je sasvim dobra.
- Potrebno je da tako gotov humus bude za nijansu tečnije teksture nego što biste željeli, pošto će se stajanjem malo zgusnuti. Prekrijte providnom folijom i stavite u frižider na najmanje pola sata. Humus možete napraviti i unaprijed, čuvajte ga u frižideru i izvucite oko pola sata ranije da se prilagodi sobnoj temperaturi prije služenja.
- Najfinije izgleda poslužen u nekom poludubokom tanjiru ili činiji, posut maslinovim uljem i crvenom papiričicom ili sumakom. Iako nisam nigdje naišla na takvo služenje, ja mnogo volim da dodam malo susama koji sam prethodno istostirala u suvom tiganju i pospem ga preko.
- Služite uz neki tip tankih hljebova kao što je pita hljeb, a garantujem da božanstveno ide uz lisnati indijski hljeb sa puterom ili samo uz neke krekere.
Napomene
- Kao sastojak sam navela kuvanu leblebiju, što znači da mjerite ili onu koju ste sami prethodno skuvali ili onu konzerviranu koju ste pricijedili. Preporučujem korišćenje suve, a ukoliko vas zanima, pogledajte i moje razloge za korišćenje suvih mahunarki, kao i instrukcije za kuvanje leblebije.
- Tahini ili susamova pasta je dobijena tako što se, najčešće, proprženi susam blendira uz dodatak susamovog ili maslinovog ulja i, po želji, soli. Možete je napraviti sami, a u radnjama se može pronaći u više verzija. Nekad je tahini veoma svjetao i blagog ukusa - onakav kakvog ga ja volim, a nekad je taman, različite gustine i slanoće. Navela sam kao sastojak svijetlu pastu, ali koristite onu koji imate i sami prilagodite količinu. Po originalnom receptu se koristi mnogo veća količina, tako da shvatate da je sve stvar ukusa.
Mjerenje leblebije
- 1dl nekuvane = 2.5dl kuvane leblebije
- 60g nekuvane (1dl) = 215g kuvane leblebije
- 1 šolja (2.4dl) ili 145g suve = 2.5 šolje (6dl) ili 520g kuvane leblebije
Kad kupujete tahini, trebalo bi da u sastavu piše da je to 100% susam, bez ikakvih dodataka. Ako želite da je sami napravite, možete pratiti recept na blogu Kumina oklagija ili drugi, koji podsjeća na tahini sos koji biste mogli koristiti i kao preliv za salate sa bloga Magična oklagija.
Već sam pomenula da je humus uz neki dobar hljeb, fantastično predjelo kojim su gosti obično oduševljeni. Doduše, u tom slučaju, ja najčešće pravim više takvih namaza ili umaka, a neke ideje možete pronaći i na blogu: džem, dip ili namaz od patlidžana, pesto od feta sira i bosiljka i namaz od pečenih paprika i paradajza.
Ostavljam vas sa još par ideja sa odličnog bloga Ja u kuhinji, kako da iskoristite humus u slučaju da preostane ili želite da ga iskoristite nekako drugačije: avokado humus i grilovane tikvice sa humusom.
jako fino i krasne fotkice :)
OdgovoriIzbrišiHvala! ;)
IzbrišiObozavamo humus! To nam je omiljeni namaz/umak! :)A i bliskoistočnjačku kuhinju. Zaljubljena sam u tu hranu... :)
OdgovoriIzbrišiOnda me potpuno razumiješ! Kad nabasam na neku emisiju ili knjigu, ne mogu se odlijepiti od nje! Mislim da sam počela i da pretjerujem sa učestalošću humusa na našem stolu! :)
IzbrišiFantastičan post. Sad je sve jasno oko humusa, sve si nam fino male cake otkrila. I linkovi su divni, sve na jednom mestu...
OdgovoriIzbrišiO, Mirjana, hvala ti! :) Dajem sve od sebe da budem što preciznija, znaš ono: "šta bih ja voljela da pročitam u tuđem tekstu", pa se nadam da će biti od pomoći. :) <3
IzbrišiVolim tvoje lepe opise. Detaljne i slikovite. Sve mogu zamisliti:)
OdgovoriIzbrišiJoš nisam pronašla svoj idealni humus, moram ovaj tvoj da isprobam. Već sutra sam planirala, tako da idealno! :)
E, Neno, nadam se da ću ti pomoći makar da mu se malo približiš! :) Ja sam našla svoj idealni humus - posle lutanja i lutanja - ali znaš već, namirnice, uslovi i ukusi nisu uvijek isti. Uzgred, naglasila sam da sam koristila svijetli, dosta tečan tahini i takav mi se najviše dopada (Alwadi tahina), pa ako ti nešto znači...
IzbrišiHvala na divnim riječima koje uvijek dobijem od tebe! :) <3
Kao i uvek sve detaljno napisano, divna si, sad mogu da ga napravim, hvala Milice :)
OdgovoriIzbrišiMima :) Pa moram ja tebi da se zahvalim na tako lijepim riječima! :) Ako isprobaš, ili možda dođeš do neke nove ideje, biću oduševljena da čujem utiske! :) :*
IzbrišiObožavam hummus... ovaj tvoj prefino izgleda.
OdgovoriIzbrišiEh, po tvojim receptima sam već shvatila koliko voliš ovu istočnjačku divoticu!
IzbrišiZahvaljujem! ;)
Super informativan i detaljan post, svaka čast!
OdgovoriIzbrišiInače, i mi smo u humus fazi :) Tolikoj da ga pravimo od 500 g suve leblebije jer je potrošnja velika :)
Majo, to od tebe baš znači! Ja uvijek kažem da kad ti nešto proučiš i objaviš, svako dalje izučavanje i isprobavanje gubi smisao! :) To stvarno mislim!
OdgovoriIzbrišiA da ste u humus fazi, to mi je vrlo jasno po tih 500g suve leblebije!!! Ludo! :D
Volim kad me post drži od početka do kraja, pa još skočim i na post o indijskom krušćići...odlično. Ne bi se sjetila sode bikarbone, a koristim je za tvrdi domaći kej odnosno broskvu. Povrće omekša i ostane zeleno, ali za slanutak se ne bi sjetila. Sve u svemu +5
OdgovoriIzbrišiIngrid, hvala ti puno! Volim kad ljudi vrednuju moj trud! :)
IzbrišiVidiš, ti si meni otkrila dvije stvari: prvu, da se kelj zove i "broskva" :) i drugu, da dodaš sodu bikarbonu da bi se finije skuvao... Super, naučih svašta! ;)
Jaooooo zaljubila sam se u ovaj tvoj recept (uz sitne izmene, malo više limuna i malo ljute paprike crvene). Divno upravo sam ga pravila i savršeno je. Opet ću da te reklamiram :D
OdgovoriIzbrišiHvala na divnim receptima, na savršenim objašnjenjima, a slike ko da je profesionalac radio :D
Samo nastavi ima nas dosta koji ćemo te pratiti.
Evo i sličice kako je ispalo. https://www.facebook.com/321885884618673/photos/a.323054867835108.1073741834.321885884618673/371894462951148/?type=1&theater
IzbrišiA joj, ma ti me baš dobro nahvališ, da se stvarno zarumenim! :) Hvala ti, baš me usreći kad čujem da se nekom nešto tako dopadne. :) U ovom postu treba malo strpljenja da se sve iščita, ali čini mi se da je teško pogriješiti, mada ukusi su različiti pa... Izgleda da je naš sličan! :)
IzbrišiE da, samo da znaš, humus je savršen sa onim krekerima sa sjemenkama! ;) Odlično izgleda, ja volim malčice tečniji, ali to su nijanse! ;)
Mnogo ti hvala na svemu! <3
A jao krekeri, mogu misliti te kombinacije. Moram to probati uskoro.
OdgovoriIzbrišiDa ja sve malo gušće pravim, ali sve su to nijanse, bitno da je ukus božanstven, Čak i moja mama koja baš ne voli te moje "mućkalice" je oduševljena.
Večeras nosim taj humus nekom društvu da proba oni su najveći kritičari tako da ćemo videti šta kažu. :D
Uskoro ću još nešto isprobati pa ti šaljem sliku :D
:) Mame imaju istančan ukus, pa ako njih uspijemo zadovoljiti... Onda smo postale kuvari! ;) <3
IzbrišiKoliko dugo moze da stoji u frizideru rako napravljen?
OdgovoriIzbrišiMislim da se meni nije dešavalo da stoji duže od 4-5 dana, ali po onome što sam saznala (a i sama vjerujem da je tako), može se sasvim fino održati do nedelju dana u frižideru. Ako se radi o većoj količini, onda je možda pametno humus čuvati u zatvorenoj tegli i malo odozgo prekriti maslinovim uljem. Osim toga, humus se sasvim fino zamrzava - ja to radim kad napravim više i to odmah po pravljenju - kad je u svom najboljem izdanju. :) Pustite ga se odledi u frižideru preko noći i biće odličan.
IzbrišiNadam se da sam pomogla! ;)
Ja sam, Milice, postala Vas ozbiljan fan.Malo malo,ja napravim nesto po Vasem receptu...
OdgovoriIzbrišiHumus je ispao super,bas onakav kakav sam jela u originalnom izdanju u Tel Avivu,Tamo su mahom restorani na plazi,pa je pravi uzitak jesti humus i falafel sa umocenim nogama u pesak!Mali predlog otuda:oni ga sluze bas tako kao i Vi ,ali pored maslinovog ulja i paprike,pospu ga i sitno seckanim persunom sto mu jos doda aromu.Uz to obavezno sluze malu salatu od paradajza,mladog luka,paprike i krastavca,a sve iseckano na sitne kocke i zacinjeno,naravno,solju i maslinovim uljem.Divno se slaze,a mozda nekome upotpunim uzitak.Hlebcici,pita hleb i slicno se podrazumeva!
veliki pozdrav,
Nadja
Haha, draga Nađa, pa ja sam presrećna što je tako! :)
IzbrišiOvo je moja omiljena i da kažem, već neko vrijeme jedina i sigurna verzija humusa, ali bih baš voljela da mogu da kažem da je kao onaj iz Tel Aviva :) - zavidim Vam i na toj divnoj hrani tamo i na tom doživljaju sa nogama u pijesku! :) Baš ću isprobati u takvoj verziji kao što ste mi naveli, uz salaticu, pita hljeb i falafel - mada za sad nemam neki skroz siguran recept za falafel, ali par njih čekaju isprobavanje, pa možda upotpunim sve to i na blogu!
Hvala na svemu! :)
Da li se kuvane leblebije mogu staviti u zamrzivac (za kasnije) ili je bolje staviti vec gotov humus? Hvala
OdgovoriIzbrišiMože, a po meni, to je čak najbolje rešenje. Obično skuvam čitav kilogram leblebije, iskoristim to što hoću tog dana, a ostalo podijelim u kesice i ostavim za kasnije. Ako ne planiram tog dana da pravim humus, onda skuvam leblebiju onako obično, bez sode bikarbone, tako da ostane ucijelo i da zrna i dalje budu relativno čvrsta. Takvu je možete koristiti za sve namjene, a samo za humus i slične namaze, utrošićete još dodatnih 10 minuta prije blendiranja - iskoristite postupak koji sam navela u slučaju da koristite leblebiju iz konzerve (u dijelu sa postupkom) - samo što u šerpu sa sodom možete ubaciti još mrznuta zrna - brže je tako. Sačekate dok ne počnu da budu izuzetno mekana (ili da se počnu raspadati), procijedite i još topla izblendirate sa ostalim sastojcima.
IzbrišiGotov humus takođe možete zamrznuti, ali to radim samo kad ne isplaniram dobro i napravim ogromnu količinu. :) No, humus je bolji svježe napravljen.
Nadam se da sam pomogla! :)
Draga Milice,
OdgovoriIzbrišiPravim humus već tri puta ali mi nikad ne ispadne kako treba. Mislim da je jedan od problema taj što nije dovoljno samleven. Kada ga ubacim u blender (probala sam i sa štapnim mikserom) on se zalepi. Onda ja vraćam po nekoliko puta ali ni to nije dovoljno. Drugi problem je taj što mi ostane suvonjav iako stavim i maslinovog ulja i limunovog soka. U čemu grešim?
Hvala!
Verni obožavatelj tvog bloga
:)
Draga Jelisaveta, nadam se da nisam okasnila sa idejama. :) Baš mi je žao što i pored tolike upornosti taj humus prosto neće da se pokaže kako treba. :D
IzbrišiOvako, imam par ideja, ali ne znam da li je nešto od toga u pitanju. Prva stvar je, šta znači "blender"? Blender je kod mene ono gdje mutim tečne stvari - supe, smoothie, razne napitke i slične stvari koje sadrže dosta tečnosti. I stvarno, ako misliš na isto, zaboravi da možeš njega koristiti za tako suvu smjesu, osim ako nemaš neki fenomenalan (tipa Vitamix ili tako nešto) - ovo govorim iz ličnog iskustva, jer sam i sama pokušala (baš sa humusom) i kao što kažeš sve se zalijepi i nema načina da se samelje. Štapni mikser sam koristila dok nisam kupila multipraktik, i on obično uspije da to uradi, ali ne bude baš glatko i kremasto. Dakle, potrebna ti je neka sjeckalica ili multipraktik.
Ako za sad nije upalilo sa štapnim mikserom, da nije problem u tome što su leblebije bile tvrde - da nisu, da kažem, raskuvane. Inače ne podnosim raskuvano povrće, zrnevlje i slično, ali kad praviš nešto ovako, mnogo je bolje da leblebiju malo dokuvaš (recimo, ako koristiš onu iz konzerve - vidjećeš u postupku dijela sa receptom, pod brojem 3).
Što se tiče suvoće, za to je zadužena voda! Za ovu količinu sastojaka, obično ovih 60ml obavi stvar, ali opet zavisi od mnogo čega. Potrebno je staviti toliko da humus bude malo tečniji nego što bi voljela kad ga budeš služila. Nakon malo stajanja u frižideru, on će se nekako stegnuti i postati čvršći i baš onakav kakav želiš da poslužiš. Dakle, ako je potrebno više vode, dodaj, ali pažjivo.
Nadam se da sam makar nekako pomogla i da će ti neki od ovih predloga koristiti.
Molim te, javi mi kako je na kraju prošlo, ako uopšte imaš volje više da pokušavaš. :D Puno pozdava! :*
Sjajn tekst. Donosi uzitak u citanju, potpom pripremi i napokon u samom humusu.
OdgovoriIzbrišiSvaka cast.
Hvala Vam mnogo. Drago mi je što Vam se dopao tekst, a još više i sam humus. :) Puno pozdrava.
IzbrišiDraga Milice,
OdgovoriIzbrišiHvala na detaljnom receptu. Kao veliki ljubitelj humusa, uvek sam u potrazi za boljom kombinacijom sastojaka. Tvoj je ispao odlicno! Ohrabrila si me da sama kuvam leblebije, sto sam pre smatrala bespotrebnim i kupovala ih u tegli ili konzervi. Sa jednim delom humusa sam malo eksperimentisala i izmiksala ga sa cveklom (sto sam videla u jednom restoranu u Barseloni) . Ukus se vrlo malo razlikuje, ali je jako zanimljiv! Poslacu ti sliku na fb ukoliko se budem snasla. :)
Divno je videti sa kakvom posvescenoscu pises blog.
Pozdrav od Andjele iz Beograda.
Draga Anđela, moram ti se ovdje zahvaliti za fotkicu, ideju i ovakav divan komentar. Mnogo me raduje što ti se dopao humus, posebno što vidim da imaš iskustva sa njim i ranije. I naravno, mnogo mi je drago što sam te inspirisala da kuvaš sama leblebiju, tako makar kontrolišemo količinu soli koje obično ima prilično u konzerviranoj hrani, a i to kako želimo da leblebija ili pasulj budu skuvani. Na kraju, za gladak humus, i taj konzervirani moraš malo dodatno kuvati, pa... :)
IzbrišiHvala ti puno na svemu, baš si mi danas uljepšala dan! Puno pozdrava!
Fantastično!
OdgovoriIzbrišiPravila sam i krekere sa kikirikijem i sjajno idu sa humusom.
Tahini sam isto sama napravila po receptu sa sajta Kumina oklagija.
Milice, razbijas sa receptima :)
Pozdrav!
Haha, hej, pa hvala puno! Divno što je sve ispalo tako dobro! Hvala još jednom i puuuuuuuuno pozdrava! :*
IzbrišiDraga moja Milice, ne mogu da izdržim, odmah ti pišem! Malo pre sam pravila TVOJ humus i toliko sam oduševljena, ustvari euforična :-D I tahini sam napravila po tvom predlogu i preukusan mi je humus, lepši od onog što kupujem!Savršena mera svih ukusa,baš super! Super detaljno objašnjavaš što je bitno, jer samo jedan detalj može da pokvari sve. Pravim i tvoje keksiće stalno i kronse...obožavam tvoje recepte! I ja sam se malo pomučila dok nisam potrefila čime da umutim humus, pa sam napravila mali haos u kuhinji, ali je vredelo! Ništa lepše kada napraviš nešto tako lepo, a znaš da je zdravo :-) Veliki pozdrav i nastavljam da "te pratim" ;-) <3
OdgovoriIzbrišiDa...i ja sam sama kuvala lebleblije kako si objasnila...čisto da se pohvalim :-D
OdgovoriIzbrišiIvana, pa ti si preslatka, sva tako pozitivna, euforična i divna. <3 <3 <3
IzbrišiHvala ti puuuuno na utiscima, nemaš pojma koliko mi je drago što ti je humus tako dobro ispao (a vidjela sam na fotkici koju si poslala da jeste!) - savršeno kremast, i mogu samo reći da je očigledno da si leblebije skuvala odlično (bravo za tu odluku!) i da si odabrala pravu spravicu za mućenje, pa šta god bilo. :)
Uljepšala si mi popodne! <3 Volim kad je neko toliko otvoren i povjerljiv, hvala za to! :*
<3 <3 <3 Hvala još jednom! :-)
OdgovoriIzbrišisuuuper, hvala
OdgovoriIzbrišiPravila i pravila dok nisam pogodila ukus. Meni licno je problem sa slanutkom. Jako je vazno ga skuhati da ostane cjelovit a raskuhan. Kada se prekuha i otpadnu opnice...onda je tesko dobiti finu teksturu.
Takodje mi je malo problemcic da izblendiram. Nesto tu grijesim :-)
Ja licno stavim malo vise limuna i čili papricice u prahu. Inace je nosim za dorucak, umjesto pastete :-)
pozdrav
E, to volim da čujem - "pravila i pravila dok nisam pogodila ukus!". Većinom želimo da nam se sve sasvim dopadne iz prve, a sa ovakvim jelima treba biti strpljiv i pronaći ono što se baš nama dopada. Ja i dalje baš ovaj volim i pravim, ali nekad stavim kašičicu kumina, jer mi nekako prija u poslednje vrijeme.
IzbrišiŠto se tiče kuvanja, kuvam dok se praktično ne raspadne i te opne skoro sasvim spadnu - dio njih ostane na površini i možete ih skloniti, ali ja to ne radim - samo sve izblendiram i bude divno glatko (više nego na fotografiji, jer sam taj mutila štapnim mikserom, a sad imam multipraktik). Ako ostanu ucijelo, onda vjerovatno morate imate dobru sjeckalicu. :)
A kad imam humus, i meni bude doručak - uz svježu nasjeckanu crvenu papriku ili neki fin paradajz i malo maslinovog ulja. :)
Pozdrav! :*
Pa, evo da se i ja pridruzim pohvalama :-) Ovo mi je prvi put da ga pravim. Ispratila sam vas recept, dodala mrvicu korijandera, aleve paprike i bibera i ispao je fantasticno! Kremast i ukusan. Veeeliko hvala :-*
OdgovoriIzbrišiHvala puno, Biljana. Drago mi je što ste se javili i što ste ostavili predloge za dodatak začina. Moja trenutna ljubav u ovom umaku je kumin, i to ne zanemarljiva količina. Nekako je drugačiji, ali sjajan. Možda da probate sledećeg puta?! :)
IzbrišiDobar i kvalitetan recept, i za humus i za tahini. Par godina pripremam po ovom receptu, uz manje izmene, vremenom je humus sve bolji. Dakle sve pohvale. Pozdrav
OdgovoriIzbrišiHvala puno, Marko. Upravo je tako, vremenom pronađemo baš prave namirnice, usavršimo postupak i sve u svemu, jedemo sve bolji humus. :) Puno pozdrava!
Izbriši//www.cdm.me/lifestyle/ishrana/ovo-je-najzdraviji-namaz-na-svijetu/
OdgovoriIzbrišiJa pravim humus ovako: 1oo grama susama, 1oo grama bundevinih semenki, 2oo grama kuvane leblebije, 2 dcl maslinovog ulja,
OdgovoriIzbriši2 kašike sosa od soje, na vrh noža kurkume, pa sve u blender.
Mesto leblebije može kuvana soja.
Milinko, hvala puno što ste podijelili recept ovdje. Može sigurno biti od koristi i poslužiti nam kao inspiracija. Kad bih pročitala negdje recept, nisam sigurna da li bih ga povezala sa klasičnim humusom (tj. onim kako zamišljam ovaj namaz), ali svakako zvuči mnogo zanimljivo. Probaću. Puno pozdrava i hvala još jednom.
IzbrišiDraga Milice, tvoj blog je fantastican! Isprobala sam neke recepte i odusevljena sam!
OdgovoriIzbrišiE sad, htjela bih da probam da napravim i ovaj humus.
Prvo cu da priznam da sa leblebijama nemam ama bas nikakvo iskustvo. Dakle, sta trazim u prodavnici? Primijetila sam neke sitne tamnije boje, i neke krupnije svjetlije boje. Jedne su valjda sirove, druge pecene. Ili kako vec. Molim te,pomozi mi koje da kupim,jer bih da izbjegnem konzervirane i sama ih skuvam.
Hvala unaprijed
Eh, dok ja dođem do računara i odgovorim na pitanje, nadam se da volja za humusom nije prošla. :)
IzbrišiOvako, za humus se koristi kuvana leblebija - ona iz konzerve isprana ili sirova koju najprije potapaš, pa zatim kuvaš. Ona je svijetla, ali može biti i krupna i sitna, zavisi od vrste koju nađeš u radnji. Pečena je već za jelo i nije ta nikako. Tražiš sirovu, tj. suvu (tu svijetlu) i nju kuvaš. :)
I hvala tebi, volim što ti se dopada blog! <3
postovana,da li leblebije kada skuvam treba da ocistim ljusku ili zajedno sa ljuskom da meljem? veceras cu ih staviti na potapanje,sutra javljam kako je ispalo:D
OdgovoriIzbrišiDa li koristite pečenu leblebiju? ja koristim suvu i nikam mi se ne skuva lepo.Molim za pomoć
OdgovoriIzbrišiMilice, fališ nam da si aktivna. Iznova se vraćam tvom blogu❤️💋
OdgovoriIzbriši