Čokoladni mafini sa leblebijom (bez glutena)
Fantastično mokri bezglutenski mafini čokoladnog ukusa sa vrlo neobičnim sastojkom: leblebijom! Malo o receptu, malo o leblebiji i načinu kuvanja, kao i par riječi o razlozima za odabir suvih mahunarki.
Aprilska tema kulinarske igrice Ajme, koliko nas je! je meni voljena leblebija (slanutak ili naut), a ovomjesečna domaćica je Tanja sa bloga Kuhinja zaposlene žene. Kao što rekoh, leblebiju obožavam i do sad sam je koristila samo u slanim varijantama: humus iliti namaz od leblebija, razne čorbice, variva i kao slane grickalice sa začinima. Međutim, odlučila sam da se stvarno igram i isprobam ova divna zrna kao glavni sastojak poslastice! Rezultat mog eksperimentasanja su jako sočni i ukusni čokoladni mafini koji su, zahvaljujući nedostatku brašna, i bezglutenski.
I da, kolačići nisu baš čokoladni... više bi se moglo reći da su to kakao mafini, ali ukus je vrlo vrlo čokoladan!
Prvi pokušaj je trebalo samo da zadovolji radoznalost i plan je bio da se pridržavam originalnog recepta. Radoznalost je veoma pozitivno zadovoljena - mafini su bili prepuni ukusa, sočni i mekani - kao neka čokoladna pjena. Doduše, kad su izašli iz pećnice, njihov izgled to nikako nije govorio - ispucali i suvi. Receptu, ipak, nisam ostala sasvim vjerna. Desilo se da sam ostala bez kakao praha, pa sam polovinu potrebne količine zamijenila rogačem. Super!
S obzirom na to da recept traži kokosovo ulje i bademovo mlijeko, pomislila sam da bi ga, ipak, valjalo prilagoditi. Cilj je bio da kad čovjek ima leblebiju u kući, ima sve da smuti ove mafine. Dakle, drugi pokušaj je bio sa puterom i običnim, kravljim mlijekom. Opet super!
Ovdje ću se zaustaviti sa opisima isprobavanja, ali ovo moram da kažem: ako vam padne na pamet da stavite maline ili neko drugo takvo voće (jer i vrapci na grani znaju da maline idu fantastično sa čokoladom), nemojte! Oni su i ovako mokri usled nedostatka pravog brašna, a sa voćem koje pusti sok, prosto prevazilazi granicu privlačnosti. Ukus je odličan, ali ipak, to više neću ponavljati...
Zašto koristiti suve mahunarke?
Pitate li se nekad da li je bolje da sami kuvate suvu leblebiju ili da kupite gotovu u konzervi. Ja glasam za suvu! Evo i zašto. Značajno je ekonimičnija, a još smo i sigurniji u ono što jedemo. Znam da zvuči kao mnogo posla - potapanje zrna, ispiranje, kuvanje "satima"... ali moram pokušati da vas ubijedim. Kao prvo, sam proces se ne dešava tako često jer ćete, naravno, kuvati veću količinu odjednom, zatim ćete to podijeliti na porcije i staviti u zamrzivač. To je manje-više isto kao da kupujete gotov proizvod. Ajde, u redu je da se po koja konzerva pasulja, leblebije ili sočiva nađe u kući, ali kod nas, to nije više uobičajeno stanje stvari.
Ekonomičnost: Od 1dl nekuvane leblebije (60g) dobijete 2,5dl kuvane (~215g). Odnosno, ako imate pakovanje od pola kilograma suve leblebije, dobićete nešto manje od 1,3kg kuvane. Ne znam tačno koliko je to konzervi, ali sigurna sam da je vrlo isplativo.
Sigurnost: Ono što možete pročitati na kesi suvog pasulja ili leblebije je, upravo, samo to. Na konzervi najčešće ne piše mnogo više - voda, leblebija i so, ali samo da znate, to je mnogo više soli nego što biste sami stavili. Po meni, to je već dovoljan razlog da izaberem kućni metod. :) No, ako već koristite pasulj ili leblebiju iz konzerve, ne zaboravite da ih dobro isperete prije korišćenja i tako isperete makar jedan dio soli.
Kako skuvati naut (leblebiju)?
Koliko sam shvatila, sirova, odnosno suva zrna ove biljke se zovu naut, a tek kad se ispeku i jedu kao grickalica, onda bi trebalo koristiti riječ leblebija. No, nekako smo svi navikli na ovaj drugi naziv, pa...
Proces pripreme je veoma jednostavan. Prije odlaska na spavanje potopite zrna leblebije u hladnu vodu i ostavite preko noći, najmanje 8 sati. Vode bi trebalo da bude oko 3 puta više od količine leblebije. Potapanje mahunarki je veoma važno. Voda potpomaže oslobađanje enzima koji razlažu složene ugljene hidrate i pretvaraju ih u proste, a time ove biljke postaju lakše za varenje (smanjuje se nadutost posle konzumiranja).
Ujutro dobro isperite i pogledajte da li bi neki primjerak trebalo odbaciti. Stavite zrna u veliku šerpu i prelijte hladnom vodom: na 1dl leblebije nalijte oko 3dl vode. Sačekajte da provri, a zatim kašikom uklonite bijelu pjenu koja će se formirati na vrhu. Ponovite to više puta, dok ne prestane da se stvara. Smanjite vatru na tiho, poklopite i ostavite da se kuva oko 45 minuta do sat vremena. Zrna bi trebalo da ostanu čvrsta, ali da ih možete zgnječiti među prstima.
Vodu ne bi trebalo soliti dok zrna ne budu sasvim ili skoro skuvana. So sprečava apsorpciju vode, te tako zrna leblebije ostaju tvrda i ne izgledaju dovoljno kuvano (samim tim proces dugo traje, a zapravo ih prekuvamo). Pravilo je: kašičica soli na litar vode. Po meni, ta količina je dovoljna i za 3l vode, posebno uzimajući u obzir da ćemo ju kasnije začiniti u toku pripreme čitavog jela.
Procijedite kuvanu leblebiju. Koristite odmah ili ostavite da se ohladi, izdijelite u kese ili činijice i stavite u zamrzivač. Tako ćete uvijek imati gotov proizvod!
Sad kad sam vas ugnjavila svim sporednim (ali važnim!) informacijama, da nastavim sa receptom za one mafine sa početka posta. ;)
Recept
Čokoladni mafini sa leblebijom
Jednostavni i brzi kakao mafini u kojima je brašno zamijenjeno leblebijom. Izuzetno ukusna i sočna bezglutenska poslastica! |
- vrijeme pripreme: 20'
- vrijeme pečenja: 25'
- ukupno vrijeme: 45'
- količina za 12 mafina
Sastojci
- 425g kuvane leblebije (ili one iz konzerve)*
- 80ml kravljeg ili mlijeka biljnog porijekla*
- 4 jaja
- 30g putera ili kokosovog ulja*
- 1 kašičica ekstrakta vanile
- 60g kakao praha ili 30g kakaa + 30g rogača*
- 1 kašičica praška za pecivo (bez glutena)*
- 150g smeđeg šećera
Postupak
- Zagrijte rernu na 180°C. Stavite papirne korpice u kalupe za mafine.
- Sameljite kuvanu i procijeđenu leblebiju. Najbolje je da koristite neku spravicu za sjeckanje ili multipraktik, ali ako nemate, možete to uraditi štapnim mikserom. Ne preporučujem blender, jer količina tečnosti nije dovoljna da se u njemu leblebija pretvori u kašu. Dodajte mlijeko pa sameljite.
- Masi dodavajte jedno po jedno jaje, ali vodite računa da svako zasebno dobro umutite u smjesu prije dodavanja sledećeg.
- Dodajte istopljeni puter ili kokosovo ulje i kašičicu vanile. Umutite.
- U posebnoj činiji prosijte kakao prah ili kakao prah i rogač. Dodajte kašičicu praška za pecivo i smeđi šećer.
- Suvu smjesu dodajte onoj sa leblebijom i varjačom ili ručnom mutilicom izmiješajte.
- Podijelite je u kalupe za mafine (nemojte pola pojesti za to vrijeme) i stavite u zagrijanu rernu. Peći oko 25 minuta na 180°C bez ventilatora.
- Ostavite ih nekoliko minuta da se prohlade i izvucite iz kalupa.
- Služite ohlađeno! Ukoliko preostane sledećeg dana i onog nakon njega, garantujem da neće biti manje dobri! :)
Napomene
- Za recept vam je potrebna kuvana i dobro ocijeđena leblebija. Možete koristiti onu konzerviranu, ali preporučujem da kupite suvu i sami je skuvate. Razloge za to sam navela u tekstu iznad recepta, a tu možete pročitati i instrukcije za kuvanje. Koliko sam uspjela da izračunam, da biste dobili 425g kuvane leblebije, potrebno je oko 2dl suve, što je oko 170g.
- Izbor tečnosti je na vama. Prema originalnom receptu potrebno je bademo mlijeko, a ja sam isprobala sa običnim kravljim i sa ovsenim mlijekom i nema razlike. Takođe, potrebno je kokosovo ulje, ali isprobala sam i sa njim i sa puterom i sve funkcioniše.
- Možete koristiti samo kakao prah (po receptu), ali u nedostatku istog, u jednoj od verzija sam polovinu količine zamijenila rogačem. Odlične obje varijante.
- Da bi ovaj kolač zaista bio bez glutena, neophodno je da ga nema ni u prašku za pecivo. Doduše, vjerujem da je ovo neophodno samo za osobe koje pate od celijakije, odnosno netolerancije na gluten. Po onome što sam saznala, Dr. Oetker-ov "Original Backin prašak", je bezglutenski (tako piše na njihovoj zvaničnoj stranici. Osim toga, možete ga tražiti u prodavnicama zdrave hrane, a pronašla sam da u Bio špajzu prodaju ovaj. Vjerovatno se može pronaći u sličnim radnjama.
E da, umalo da zaboravim! Onim komplikatorima za koje znate da sigurno neće jesti kolač u kojem je jedan od sastojaka "povrće", nemojte ni u ludilu da se prevarite i da im kažete. Neće ni shvatiti! ;)
Uživajte!
Ovo ti je zaista fenomenalno i moram napraviti... noćas baš namakala leblebiju, danas deo pretvorila u hummus a deo zamrzla... uz to napisala i post na datu temu i isto rekla da koristim suvu pa skuvaju pre nego onu iz konzerve ;)... Bilo kako bilo ovaj recept pamtim i pravim... I da, fotke su mi baš lepe, lepe... ma ne mogu ih se nagledati ;)
OdgovoriIzbrišiZnajući tvoj afinitet prema zdravoj hrani, i očekivala bih da je kod vas leblebija često na repertoaru :) I naravno, da je sama kuvaš... Ja sam tek u poslednje vrijeme shvatila koliko je to zapravo dobra stvar, pa sad sama kuvam baš sve mahunarke (a istina je da mogu da pronađem konzervirano skoro šta mi padne na pamet). Hvala za komplimente :) i baš me zanima da li će te ovi mafini oduševiti kao mene. Skroz sam pozitivno iznenađena! :)
Izbrišikoja super ideja! ne znam kako se tako rijetko sjetimo (bar ja) staviti povrce u mafine.. ovo cu sigurno isprobati jer bas bas volim leblebije.. a i sastojci mi se svidjaju.. samo sto cu ih ja probati bez jaja.. potvrdjujem sve za "sporedni" tekst iznad recepta i pridruzujem se klubu ljubitelja suhih leblebija! =)))
OdgovoriIzbrišiHvala :) Dobro je da nas je što više u klubu i da širimo riječ! :)
IzbrišiZnaš, i ja sam razmišljala o prilagođavanju recepta vegan varijanti - i tu su problem samo jaja. Ali se, ipak, radi o velikoj količini i onda mi ne djeluje da se mogu zamijeniti npr chia ili lanenim sjemenkama potopljenim u vodi ili voćem (banane, jabuka sos)... Ako nađeš neko ukusno rešenje, molim te, javi mi. Baš bih voljela da znam da može. :)
hocu, isprobacu ovaj recept sigurno u nekoj vegan varijanti uskoro pa ti javljam :)
IzbrišiMila, isprobala sam vegan verziju recepta.. stavila sam jednu vecu bananu umjesto jaja i bilo je sasvim okej.. radila sam doduse sve u pola manje za prvi put, i nisam imala kakao u prahu pa sam povecala kolicinu rogaca.. jedina mi je zamjerka sto sam kupila prokleti organski secer od kokosa koji mi se nimalo nije svidio, pa mi je to malo pokvarilo okus (znam da je secer u pitanju jer sam radila i moje omiljene ovasne kolacice, koje radim na zmirecki, pa mi se ni oni nisu svidjeli.. tako ti je to kad eksperimentiram sa proizvodima sumnjivog porijekla, hehe)
Izbrišiu svakom slucaju mislim da se skroz moze zamjeniti bananom ili jaubucnim sosom.. isprobacu jos jednom sa obicnim smedjim secerom pa ti javim.. =)
Pa ti si baš hrabra :)
IzbrišiZnači, po tebi bi se za 12 mafina, umjesto jaja, mogle iskoristiti dvije veće banane. Isprobaću i ja, pa javljam da li je ukus, odnosno tekstura slična - banana će dati neki drugačiji ukus, ali bi trebalo da mafini budu vrlo mekani i nekako pjenasti. I da, ja već mjesecima planiram da kupim taj kokosov šećer, ali ni sama ne znam zašto do sad nisam... Sad si me skroz pokolebala :)
Hvala što si javila utiske! :)
Milice, super zvuči recept! Hvala!
OdgovoriIzbrišiA što se tiče leblebije - pogodna, laka za pripremu i zdrava.. baš volimo istu ;)
Baš sam se zagrijala za varijantu sa rogačem. Zato imam jedno malo trivijalno newbie pitanje...
Ne mogu pronaći da kupim rogač. Jesi ga ti
pronašla bez problema u Stockholmu (kao carobpulver, ne?)?
Hvala unaprijed!
Veliki pozdrav,
Nataša
Draga Nataša, drago mi je što si se zainteresovala za recept. :) Ako ne možeš pronaći rogač (jeste carobpulver), možeš koristiti i kakao, ali vjerujem da ćeš ga pronaći u onim radnjama koje drže zdravu, organsku hranu, koje naginju veganima i slično. Makar ja takve namirnice uvijek tamo kupujem.
IzbrišiNe mogu da se sjetim da li sam vidjela u drugim supermarketima, ali znam da sam vidjela u velikim Ica-ma (one IcaMaxi). Recimo imaš ovaj Rennee Voltaire, njih ima po takvim marketima ili recimo ima ga u Blueberry radnjama, ukoliko ih ima tamo.
Srećno! ;)
Hvala puno!
IzbrišiPronašla sam i ranije na netu Rennee Voltaire verziju i obradovala se, jer volim tu marku. Ali možda ni Ica ni coop u kojima sam gledala nisu bili dovoljno veliki ;)
U Skåne nema Blueberry lanca.. Još :)
I generalno mi fale te tematske radnje ;(
Probaću dalje, a i Copenhagen je blizu :)
Hvala još jednom i izvini na maloj digresiji sa sjajnog recepta!
Ćao Milice!
OdgovoriIzbrišiJoš jedno veeeliko NJAM od mene :D
Potpuno slučajno Sam odlučila da ih napravim dok sam obnavljala recept za humus :))
Fantastični su, uopšte nisam očekivala da leblebija u kolačima može da bude tako dobra :) bila sam malo sumnjičava, priznajem :)
Hvalaaa! :***
Volim tvoje komentare i volim to njam! :) ali ne brini, podnijeću ako se nekad dogodi da to izostane! :D Rekla sam ti već da ću te jednom uposliti kao testera, tako da kritike i sumnjičavost dobro dođu! :D
IzbrišiU pravu si, i meni je bilo potpuno čudno ranije da stavim leblebiju, cveklu, batat i slične stvari u kolače, ali pošto se uvijek do sad ispostavilo kao prilično dobra ideja, sad sam ok za sve vrste isprobavanja. Volim što iako smo sumnjičave, napravimo korak, a ne pobjegnemo glavom bez obzira, slažeš se?! ;)
Hvala ti, divna Ana! :*
:)
IzbrišiSlažem se Milice :*
Meni je npr heljda bila "bjak" dok nisam počela da isprobavam tvoje recepte, a sada je svakodnevno koristim u granoli, hlebu, kolačićima... ma svuda :D
Za leblebiju sam se plašila zbog teksture, da ne bude nekako "gnjecavo" ali nije ni najmanje :)
Jako me privlaci tvoj recept za Tortu sa limunom i kokosom, jel imaš predlog kojim brasnom da zamenim pšenično, da bude bezglutenska varijanta tortice?
Hvala Milice! :***
<3
Ana, ponekad stvarno odužim sa odgovorom. Izvini. :(
IzbrišiBaš volim što sam ti otkrila svijet heljde, kad tako nešto čujem, shvatim da ima smisla pisati blog. :)
Ta torta je skroz zanimljiva, kiselkasta, slatkasta, pozadinskog kokos ukusa, ma baš zanimljiva. Najveći dio brašna je pšenično, a mislim da ćemo teško dobiti sličnu teksturu koristeći bezglutenska brašna. Morala bih da isprobam da bih ti sa sigurnošću odgovorila na pitanje, ali recimo, krenula bih od toga da dio zamijenim sitno mljevenim bademima (bademovo brašno) i ukombinovala ga sa kokosovom (to je baš sitno brašno, kao puder, a ne onaj rendani kokos koji mi zovemo brašnom) ili ovsenim. Mislim da heljda ne bi išla, nego nešto baš lagano. Vjerovatno bih stavila i kašiku dvije gustina ili krompirovog skroba (ne znam ima li kod nas). Na primjer, ako ide 210g pšeničnog brašna, malo bih povećala kukuruzno (za 30-40g), stavila 20-ak gustina, mljeveni bademi 100g i nekih 80g kokosovog ili ovsenog brašna. Bademi su masniji i laganiji i nisu sasvim zamjena za brašno. Nisam sigurna da će upaliti, ali od toga bih krenula. :)
Inače, vidjela sam po radnjama ovdje da postoje neke kombinacije brašna za pečenje bez glutena, pa ako to imaš, možeš samo sa njim da probaš.
Javi ako se usudiš! :D :*
Hvala mnogo Milice!
OdgovoriIzbrišiSigurno ću pokušati da napravim pa javljam kako je ispalo :D
:*
Samo da prenesem oduševljenje (sasvim očekivano, jelte) ovim malim čudima... Ko bi rekao da muffini sa leblebijama mogu biti tako fantastični.. Prije par godina ne da bi mi to bila čudna kombinacija, nego bih se i pitala: Leblebija, šta je to? :)
OdgovoriIzbrišiPravila sam ih sinoć sa mojim malim pomagačem, i moram reći da sam ga jedva zaustavila da ne pojede svu smjesu, prije nego je stavimo u korpice ( nisam ni ja bila ništa bolja :) ).. Ovo ćemo sigurno praviti još puno puta... Hvala Milice za divan recept.. Nastavljamo sa misijom isprobavanja :9 Pozdravi i zagrljaji iz Sarajeva
Ej, pa odlično! Drago mi je što je recept ispunio očekivanja i što je malac uživao u pravljenju i degustaciji! :D Divni ste mi, hvala ti puuuno. Šaljem vam ogroman poljubac i nadam se dobrim utiscima i dalje! ;) <3
IzbrišiMogu li da ase zamrznu?
OdgovoriIzbrišiCekam i dalje odgovor na ovo pitanje, ali do tada da javim utiske.
IzbrišiOdavno mi ovaj post stoji pinovan, i konacno sam se odlucila da napravim mafine. HVALA! Predivni su, i napomena ''nemojte pola pojesti za to vrijeme'' je potpuno opravdana-ostalo mi je malo viska testa i fino sam ga smazala :) Pravila sam sa pola kokosovog a pola smedjeg secera.
Makar sam danas vidjela na vrijeme. :) Ne znam da li postoji neko generalno pravilo, ali ja zamrzavam sve čega napravim previše da bismo pojeli dok je u najboljem stanju. Ako je u pitanju dva-tri dana, onda će ovi mafini odlični iz frižidera, u suprotnom, zamrzivač je pametno rešenje. Ne mogu sad da se sjetim tačno, ali čini mi se da se neće isušiti i postati mrvljiviji.
IzbrišiHvala za utiske, baš me raduje što su dobili tako dobru ocjenu! ;) Haha, super za tijesto! :D Pozdrav! <3
samo da javim da su ispali TOP čak i bez mleka :)
OdgovoriIzbrišinisam ga imala :(
a nisam ni prašak za pecivo pa sam koristila sodu bikarbonu :)
fenomenalni!