Kako napraviti braon puter (beurre noisette)?
Uputstvo u slikama kako da napravite divan puter sa mirisom pečenih lješnika, koji možete kasnije koristiti za mnoga slana jela i poslastice. Sa njim sve postaje mnogo aromatičnije!
Beurre noisette, brown butter , braon puter ili puter lješnikastog ukusa je, zapravo, puter koji se zagrijava dok ne potamni i dok ne počne da oko sebe širi orašast miris (kao što mu i imena kažu). Koristimo ga da bi pojačali ukus putera i dali posebnu aromu slanim i slatkim jelima.
Zvuči kao nepotrebno petljanje po kuhinji, prljanje sudova i rizikovanje da puter ne izgori, a sve to da bismo na kraju dobili istu stvar malo izmijenjene boje, ali samo zvuči tako! :)
Ukus i aroma braon putera su nešto zbog čega bih veoma rado provela vrijeme u kuhinji i uprljala šerpu, a što se tiče rizika od gorenja - pa i nije tako velika šansa da će se to dogoditi ukoliko pratite uputstva. Postoji mogućnost, ali morate biti tu i ne računajte na to da možete presložiti veš ili oprati sudove dok puter odradi svoje.
Ukoliko budete budno pratili šta se dešava, biće savršen, a kuća preplavljena mirisom prepečenih lješnika. :)
Da ne dužim, braon puter možete koristiti umjesto običnog putera u biskvitnim kolačima, keksićima ili mafinima. Sa druge strane, uz dodatak nekog svježeg bilja, možete ga koristiti kao preliv za pečeno ili bareno povrće, pastu ili pire krompir.
Kako napraviti beurre noisette?
Na srednjoj vatri zagrijte šerpu. Ubacite na kockice narezan puter (da bi se što ravnomjernije otopio) i povremeno promiješajte.
Kad se puter istopi, brzo će provreti i početi da pjeni. Na dnu će se uhvatiti bijele tačkice, odnosno mliječne čestice koje će, kako se puter bude kuvao, početi da dobijaju braon boju.
Pjena će na početku biti bijela i gusta, a zatim će, kuvanjem, mjehurići postati laganiji i prozirniji. Žuta boja će polako početi da dobija svijetlo braon ili tamnije zlatne tonove, a tačkice na dnu će postati braon. Važno je da se ne odmičete od šporeta, da povremeno promiješate i da uočite te promjene.
Čitava prostorija će početi da miriše na pečene lješnike, a ta aroma i izgled koji sam opisala će značiti da je puter gotov. Prenesite šerpu na neku hladnu površinu, ili ako ne vjerujete svojoj šerpi, odmah prespite puter u drugu posudu.
Važno je da ne nastavite da ga kuvate, jer će čestice postati skoro crne, a i sam puter će postati jako taman. U tom slučaju, najbolje je da prospete sve i krenete ispočetka. Žao mi što to moram reći, ali mogućnost da se dogodi postoji, iako, ako ste oprezni, ne tako velika.
Inače, u upotrebi je i takav, crni puter ( Beurre noir ), ali mu je u toku pripreme potrebno dodati neku kiselinu, limun ili sirće i koristi se u francuskoj kuhinji uz ribu ili neke vrste povrća. Nisam nikad probala, tako da ne mogu da preporučim da se igrate sa tim.
Pripremljen aromatični puter ostavite da se malo prohladi i već koristite za slana jela ili poslastice. Ukoliko ne planirate odmah da ga potrošite, prespite u staklenu teglicu i kad se ohladi, stavite u frižider. Ako vam bude potreban u tečnom stanju, samo teglicu stavite u činiju sa vrelom vodom i sačekajte da se istopi.
Vrijeme pripreme će varirati u zavisnosti od količine putera, kao i oblika i vrste šerpe koju koristite. Za količinu od oko 150g, u mom slučaju je bilo potrebno 20-ak minuta, ali podsjetiću vas da sam koristila običnu šerpu i onda sam kuvala na tihoj vatri. Ukoliko koristite šerpu sa debljim dnom, i na srednjoj temperaturi, vjerujem da će biti potrebno nešto manje vremena. U svakom slučaju, vodite se izgledom i mirisom putera, ne minutima!
Nadam se da će vam ova tehnika biti zanimljiva i da će ovaj mirisni puter ući i u one kuhinje u kojima ga do sad nije bilo! Stvarno vrijedi!
Ovo je meni skroz nepoznato. Jako zanimljivo, vrijedi isprobati :) A ti si to tako lijepo i slikovito sve opisala.
OdgovoriIzbrišiHvala Goco! :) I za mene je braon puter relativno nova stvar, prvi put sam ga iskoristila za pripremu jedne poslastice koju ću uskoro objaviti i od tad sam se baš navadila :) Doduše, obožavam aromu pečenih lješnika, tako da je sasvim logično da mi se dopada... Nadam se da će se i tebi svidjeti :)
IzbrišiKorisno! Ja ovakav puter skoro uvek pravim kad ubacujem u kolače ili palačinke :) Linkovaću te ponekad na recepte jer ovo uvek zaboravim da objasnim!
OdgovoriIzbrišiBjanka, bilo bi mi zadovoljstvo! :)
IzbrišiU principu, ni ja nisam imala u planu ovakav post, ali je problem što se, na našem jeziku, ne može ništa pronaći o njemu na netu. Pa čak ni to kako mi zovemo ovaj puter... Malo sam se poslužila slobodnim prevodom :)
Baš ću malo da svratim do tebe da pohvatam ideje :)
Upravo tako, evo konkretno pre neki dan sam ga stavljala u klafuti, a nisam ga navela nego sam dala recept bez njega, ubuduce tvoje objasnjenje linkujem kad god ga budem koristila (sto je uglavnom slucaj) Znam da nema nigde ovog objasnjenja, kao ni mnogih drugih osnovnih. Bas mi je drago!
IzbrišiNisam koristila puter na ovaj način. Baš bih volela da probam. Hvala ti na receptu, tj. postupku. :)
OdgovoriIzbrišiHvala tebi Sandra :) Nadam se da će ti se dopasti ako isprobaš... Meni djeluje da je nemoguće da neće :)
IzbrišiOvo je za mene novo i baš interesantno. Bilježim svakako, a ubrzo ću dio maslaca ovako pripremiti i spremiti da ga imam kada mi zatreba !
OdgovoriIzbrišiBranka, baš mi je drago što sam te zainteresovala... Voljela bih da čujem kako ti se dopada :)
IzbrišiStavrno koristan post, hvala.
OdgovoriIzbrišiMilice, super što si ovo objavila!
OdgovoriIzbrišiJa sam se već puno puta srela sa tim braon puterom u receptima i obično ignorisala:) Mogu misliti kako bi ukus bio još bolji jer ja baš volim i miris i ukus putera.
Odlično!!!
Nadam se da ćeš odmah prestati da ignorišeš braon puter! :) Meni se baš dopada, pa mi nešto govori da će i tebi :)
IzbrišiMoze li umesto putera margarin? Unapred hvala i veliki pozdrav.
OdgovoriIzbrišiHm, iskreno, ja ne bih pokušavala. Jedina sličnost između putera i margarina je u korišćenju (zapravo margarin je obično zamjena za puter), ali sastav je sasvim drugačiji i pretpostavljam da bi se drugačije ponašali. Suština kod braon putera je što on time što na neki način "pregori" dobija finu lješnikastu aromu (mlječne čestice u njemu potamne i dobiju izraženiji ukus). To je kao da ga karamelizujete... Ja zaista nikad ne koristim margarin, pa ne mogu tačno da tvrdim kako bi se ponašao, ali mi se čini da to ne bi baš uspjelo...
IzbrišiJa pravim ovaj puter i dosta mi se svidja... zaista ima narocitu aromu i miris. Pogledaj kod mene na blogu kolac finansijeri gde se koristi jos tamniji puter i stvarno daje tom kolacu poseban smek. Skoro sam koristila brao puter u pravljeju Genoise Cake.
OdgovoriIzbrišiDa, vidjela sam taj recept i ranije i ostavila sam zapamćeno da isprobam. Malo sam švrljala po domaćim blogovima i to je jedan od rijetkih recepata u kojima se pominje :)
Izbriši