Hljeb od graham brašna
O domaćem hljebu se ne mora mnogo govoriti... Obično ukusniji, mirisniji i zdraviji od onog kupljenog, a miris koji se širi kućom i oko nje izaziva toplinu, sigurnost i ljubav... Zar ne?
Pečenje hljeba kod kuće je za mene postala tradicija, naročito vikendom kada provodimo čitave dane napolju i naravno, sendviči sa onim kupljenim, ili još gore pakovanim, obično ne dolaze u obzir (dogodi se i po neki izuzetak). Volimo sve vrste hljeba: od različitih vrsta brašna, sa sjemenkama i bez njih, sa i bez začina...
Skoro da ne bih mogla zamisliti bolji način za započinjanje dana. :)
Osim onih koji su na mojoj listi "standardnih hljebova", često isprobavam razne nove recepte i naravno, kako saznam za neku novu žitaricu ili vrstu brašna... prelazim u akciju! Kad smo već kod novoisprobanih recepata, prije nekoliko dana sam isprobala odličan i veoma zanimljivog ukusa hljeb sa bloga Hleb i lale i toplo vam preporučujem da uradite isto.
Jedna od novijih namirnica za nas je graham brašno. Vidjela sam da se može pronaći i kod nas i da ga neki domaći proizvođači imaju na svojim web stranama. (Danubius, Žitko, Kikindski mlin, Podravka)
Graham brašno je dobijeno posebnom tehnologijom pripreme i mljevenja cijelog zrna pšenice. Dobilo je naziv po Silvesteru Grejamu (Sylvester Graham), jednom od začetnika pokreta za zdravu ishranu u Americi. On se zalagao za izbacivanje iz upotrebe industrijski prerađene hrane i bijelog brašna. Savjetovao je prelazak na prirodnu hranu i brašno od cijelog zrna pšenice, koje nije prošlo kroz proces hemijske obrade, odnosno proces izbjeljivanja (unbleached flour).
Graham brašno se dobija tako što se djelovi zrna pšenice melju odvojeno: unutrašnjost zrna ili endosperm se dobro usitnjava i od njega nastaje bijelo brašno, dok se klica i ljuska ili mekinja melju krupno. Njihovim spajanjem nastaje brašno tamnije boje i grublje strukture, koje se koristi za pečenje.
S obzirom na sastav, ima izvrsne nutritivne vrijednosti. Bogato je vitaminima B kompleksa, vitaminom E, mineralima Na, K, Ca, Fe i proteinima. Usled malo procentualnog sastava glutena, smanjena su mu pecivna svojstva i zbog toga se preporučuje miješanje sa bijelim pšeničnim brašnom kako bi pecivo bilo rastresitije. Naravno, ovo brašno nemojte prosijavati, jer će krupniji i najzdraviji djelovi, u tom slučaju, ostati neiskorišćeni.
Još jedna napomena se tiče načina čuvanja i roka upotrebe. Usled povećanog sadržaja ulja, koje potiče od prirodnog ulja pšeničnih klica, ovo brašno je sklono da veoma brzo užegne. Preporučuje se čuvanje u frižideru i kupovina u malim količinama.
Recept
Hljeb od graham brašna
Divan brzinski hljeb napravljen sa graham brašnom, koje je izuzetnih nutritivnih vrijednost. Zdrav i ukusan, savršen za porodični vikend doručak. |
- vrijeme pripreme: 10min+1h
- vrijeme pečenja: 40'
- ukupno vrijeme: 1h50'
Sastojci
za hljeb
- 25g svježeg kvasca
- 200g graham brašna
- 300g bijelog brašna (ili 100g integralnog, a 200g bijelog brašna)
- kašičica soli
- oko 3dl mlake vode
za premazivanje
- mlijeko ili maslinovo ulje
Postupak
- Kvasac rastvorite u malo tople vode sa malčice šećera i ovlaš pospite brašnom. Poklopite i ostavite da nadođe.
- Za to vrijeme izmiješajte dvije (ili tri) vrste brašna i kašičicu soli.
- Dodajte pripremljen kvasac i ostatak mlake vode i mijesite dok tijesto ne prestane da se lijepi za prste i činiju.
- Prekrijte činiju plastičnom folijom, a zatim krpom i ostavite na toplom da udvostruči volumen, oko 30-40 minuta.
- Premijesite tijesto, oblikujte ga i stavite u pleh obložen papirom za pečenje. Ostavite da tako odstoji oko 20 minuta (nemojte ga nikako ostaviti mnogo duže), a za to vrijeme zagrijte pećnicu na 200°C.
- Prije pečenja, premažite tijesto mlijekom ili maslinovim uljem, zarežite nožem po površini vekne i pospite ovlaš brašnom. Pecite oko 35-40 minuta.
Hljeb je najukusnije dok je još topao, ali odličan je i hladan, kao i narednog dana.
Ukoliko se nekim čudom dogodi da se ne pojede za dva dana :), odličan je za bruskete ili kao grickalica. Narežite krupnije prutiće, premažite ih maslinovim uljem, pospite malo suvim začinima i na kratko ubacite u rernu. Može biti kao fina grickalica ili predjelo uz neki fini sir.
I ja uglavnom radim sa ovim odnosom belog i graham brasna. Bas ti je lepo ispao...
OdgovoriIzbrišiHvala Miki!
IzbrišiOd kog proizvođača kupuješ graham brašno? Baš me to zanima, jer ne znam šta može da se pronađe u radnjama, iako na web stranama piše da ga proizvode.. Hvala unaprijed :)
Predivno izgleda.
OdgovoriIzbrišiKrasno izgleda, i ja najviše volim domaći kruh ali nažalost i ja imam vremena raditi ga samo vikendom a ne svaki dan.
OdgovoriIzbrišiHvala! Moram priznati da mi toliko volimo domaći hljeb, da ne bi ni bilo dobro da ga imamo češće :)
Izbrišidivno ti je uspeo! ja baš sad, inspirisana ovim tvojim, pravim neki intergralni,belo+integ.pšenično, raženo i ovseno. Nemam graham brašna al sledeći put pravim sa njim:)
OdgovoriIzbrišiMa domaći hleb je zakon! ne može se ni jedan meriti sa njim...meni nekad ne uspe baš najbolje al ipak budem nekako sreća jer sam sama pravila:)
Dijelimo tu strast :) Tako i meni nekad ne bude baš dobar (a posebno što znam da eksperimentišem i sa onim nespojivim), ali ja opet budem srećna :) I što onda shvatim i iz ličnog iskustva da nešto prosto ne ide :D
IzbrišiUživajte!
Zanima me da li se umesto graham brasna moze koristiti integralno,jer je graham tesko pronaci. Hvala
OdgovoriIzbrišiNaravno! :) Ja ovaj recept koristim kao osnovni za brži tip hljeba i kombinujem brašna u zavisnosti od toga šta imam pri ruci.
IzbrišiDakle, može biti i samo od bijelog brašna (tada obično tijesto malo brže nadođe), a moguće je kombinovati i pola integralno, pola obično ili 200g ražano + 300g bijelo, ili 200g pirovo + 100g integralno pšenično + 200g bijelo... U principu, da bude oko pola kg brašna, i 25g kvasca, a možda će količina vode malo varirat, kao i dužina nadolaženja - da se tijesto udvostruči. Vrlo prilagodljivo, ali predlažem da kupite i graham brašno kad ga pronađete u radnjama... Stvarno je posebno.
Pozdrav! :)
probaću i ja da ga napravim.
OdgovoriIzbrišiDivno, javite utiske ako se sjetite! :)
IzbrišiMozda nekome pomogne ova informacija: graham brasno se moze naci u Rodicu ili svakoj bolje snabdevenoj veletrgovini (IDEA...). Uz to s emoze naci i mesavina za crno brasno...
OdgovoriIzbrišiSigurna sam da će nekome ova informacija dobro doći, a ja Vam se mnogo zahvaljujem na obavještenju! Komentari na blogu između ostalog i služe tome: da jedni drugima pomažemo, da dijelimo iskustva i saznanja! :)
IzbrišiLep hleb nema šta. Postala sam malo ekstremnija u zadnje vreme pa sam polako izbacila belo brašno.
OdgovoriIzbrišiMalo pogledajte po pijaci integralno pšenično brašno imaju skoro svi koji prodaju kukuruzno brašno. Ja čak kupujem brašno od tri žitarice. To je neka mešavina semenki koju su seljaci u raznim delovim Srbije dobili na probu da seju. Važno je da brašno izvadite iz plastične kese i stavite u papirnu kesu ili činiju.
Kada mesim hleb bez pšeničnog brašna, primetila sam da je mnogo zasitniji i mnogo manje možeš da ga pojedeš + drži sitim.
Vesna, hvala na svim ovim informacijama. Ja sam prilično smanjila korišćenje bijelog brašna u pecivima (mada su tu slatkiši koji često zahtijevaju baš njega i onda je teško, a i njih bi valjalo izbaciti), jer se stvarno svašta ukusno može ukombinovati. Nadam se da će čitaoci doći do ovog komentara sa informacijama o tome gdje i kakvo se brašno može kupiti kod nas.
IzbrišiBacila sam oko na onaj ovseno-ražani sa sjemenkama, ali sam ostala bez ovsenog i onda čeka :)
Pekla sam neke graham lepinje večeras, ali sumnjičava da je ono što sam zatekla u kesi zaista graham brašno, izađoh na net, da vidim ima li šta o tom Žitko-vom Graham brašnu koga zaista ima u prodavnicama skoro svuda (ja kupila u Maxi-ju), i zamisli na šta naiđem na prvoj strani Google rezultata? ;)
OdgovoriIzbrišiOdličan post i hlebić baš mami...
Haha, očigledno je da nema mnogo informacija o graham brašnu na našem jeziku! :D Tako i ja, kad god nabavim, ili čak čujem ili vidim u radnjama neku "novu" namirnicu, krene potraga, a ako me baš osvoji i počnem redovno da je koristim, onda tražim da vidim šta ima o njoj kod nas i ima li uopšte smisla da je pominjem na blogu. :)
IzbrišiMerci! <3