Džem, namaz ili umak od patlidžana
Namaz/umak od pečenog i pomalo egzotično začinjenog patlidžana - izuzetno je zanimljivog ukusa i prava slast za ljubitelje ove divne namirnice.
Da, dobro ste čuli! Džem od patlidžana!
Odmah me je privukao naziv, a uzimajući u obzir koliko volim patlidžan i koliko je taj džem privlačno izgledao na slici, mislim da bih isprobala čak i da je sadržao šećer i premazivao se preko putera za doručak. No, na svu sreću, ipak nije bilo tako :)
Zapravo, radi se o dipu ili umaku od pečenog, pa sa začinima kuvanog patlidžana.
Veoma je ukusan i može se iskoristiti na razne načine. Pun je pogodak kad imate goste na večeri i poslužite ga sa komadićima prepečenog hljeba za aperitivo ili grickanje uz piće.
Harisa (harissa paste), koja se nalazi na listi namirnica potrebnih za ovo jelo, za mene je prilično nova i od nedavno izazovna.
Ovaj recept je bio prava prilika da se bliže upoznam sa njom.
Ukoliko niste znali, harisa je izuzetno ljut sos ili pasta jarko crvene boje koja se naročito koristi u kuhinjama Srednjeg Istoka i Sjeverne Afrike.
Od zemlje do zemlje, sastojci od kojih se pravi se razlikuju, ali osnovu čini više vrsta ljutih papričica, koje su nekad dimljene prije pripreme same paste. Ostali sastojci su čili papričice u prahu, bijeli luk, kumin, korijander, sjeme kima i maslinovo ulje. Od tipa paprika zavisi i ljutina paste.
Recept sam pratila skoro do detalja, sa izuzetkom sitnih izmjena po pitanju začina. Izbacila sam čak i tu veoma malu količinu cimeta koja je bila potrebna, a količinu kumina sam prepolovila. Tako se meni dopalo, ali znate već da se ukusi razlikuju, pa se vodite svojim prethodnim iskustvom sa ovim začinima.
Suve začine možete sasvim i izostaviti ili ih promijeniti, ali sama ideja za ovaj "džem" je zaista fantastična i vjerujem da će se dopasti svima koji vole ovu divnu povrćku. :)
Recept
"Džem" od patlidžana
Namaz ili umak od pečenog patlidžana, koji je zatim potrebno prokuvati sa bijelim lukom, harisom i zanimlijvim začinima. Savršeno predjelo ili kao podloga za sendviče. |
- vrijeme pripreme: 50'
- vrijeme kuvanja: 45'
- ukupno vrijeme: 1h35'
Sastojci
za pripremu patlidžana
- 3 patlidžana srednje veličine
- krupna morska so
- maslinovo ulje
za kuvanje nadjeva
- 2 čena bijelog luka
- 2 kašičice paprike u prahu
- 1/2 kašičice kumina u prahu*
- 1/8 kašičice cimeta*
- 1/8 kašičice harise*
i još
- 60ml vode
- 2-3 kašike soka od limuna
- kašika sitno sjeckanog svježeg peršuna
Postupak
Priprema patlidžana
- Operite i osušite patlidžane. Ljuštilicom za povrće ih djelimično oljuštite (kao na slici gore). Ukoliko ih ostavimo ucijelo, biće teže da ih kasnije ispasiramo.
- Narežite ih po dužini na listove debljine oko 1cm. Pospite ih malo solju i ostavite da se ocijede oko pola sata. Povremeno ih protresite da bi se voda koju ispusti patlidžan lakše ocijedila.
- Zagrijte pećnicu na 190°C.
- Rasporedite listove patlidžana u dva pleha obložena papirom za pečenje i sa obje strane ih premažite maslinovim uljem.
- Pecite oko 25 minuta, s tim što ih je na pola pečenja potrebno okrenuti.
Priprema i kuvanje "džema"
- Sitno nasjeckajte bijeli luk i izmiješajte sa vodom i začinima.
- Dodajte pečene patlidžane i sve zajedno sjedinite viljuškom dok ne dobijete manje-više jednoličnu smjesu.
- U dubljem tiganju ili šerpi zagrijte nekoliko kašika maslinovog ulja. Dodajte začinjenu smjesu od patlidžana i kuvajte na tihoj vatri oko 15 do 20 minuta, dok tečnost ne ispari.
- Dodajte sok od limuna i kuvajte još minut. Kad skinete sa vatre umiješajte sjeckani peršun. Provjerite da li je potrebno dodatno začiniti.
Čuvanje i predlozi za služenje
- Služite još topao ili na sobnoj temperaturi. Održaće se odlično u frižideru, u staklenoj tegli i do pet dana. Prije jela, pustite da se pola sata prilagodi sobnoj temperaturi.
- Ovaj džem od patlidžana možete poslužiti kao namaz za bruskete ili prepečene komadiće hljeba, ili kao dip ili umak za prepečene i začinjene tortilje ili neke fine krekere.
Napomene
- Izmjene vezane za količinu začina u receptu, kao i neke osnovne informacije o harisi, pogledajte u uvodnom dijelu posta.
Koristila sam ovu smjesu kao namaz za sendviče i odlično se uklapa sa kiselkastijim bijelim sirom i salatom ili svježim povrćem. Ovdje sam koristila grčku fetu (od ovčijeg sira) i rukolu.
Nažalost, nisam se sjetila da fotografišem i odličan sendvič sa ovim namazom i dinstanim lisičarkama sa par kašika pavlake i senfom. U sebi sam razmišljala da je previše dobro da bi bilo istinito! :)
Još jedan način za uživanje u ovom jelu je da ga iskoristite kao dip ili umak. Uspite u činijice i služite sa prepečenim tortiljama - za njih koristim recept sa bloga Ja u kuhinji.
Kao što vidite na fotografiji, ja sam uz to služila još ponešto. U jednoj činiji je humus preliven maslinovim uljem i poprskan crvenom papričicom. U drugoj je crème fraîche (možete koristiti punomasnu kiselu pavlaku ili mileram) sa nekoliko kašika nasjeckane svježe mirođije.
Ovo je nesto genijalno! Sigurna sam da bi mi se jako dopalo!
OdgovoriIzbrišiMiki, stvarno jeste :) I ja sam tako nekako odreagovala kad sam vidjela recept :)
Izbrišivolim babaganush bas bas, i cesto ga radim.. ja dodsue stavim tahini pastu, ali vjerujem da je i ova kombinacija odlicna! a tek sto ti taj sendvic dobroooo izgleda!!! svaka cast =)
OdgovoriIzbrišiHvala :) Drugi sendvič sa lisičarkama, koji nisam fotografisala, je tek dobar :)
IzbrišiI ja jako volim sve te varijante sa patlidžanom, i babaganoush naravno - ovo je nešto drugačije, ali na kraju... patlidžan... meni mora biti odlično :)
E ovo ti je stvarno fenomenalno i tako leeeepoooo izgleda... fotke su ti super!
OdgovoriIzbrišiVeeliko hvala :)
IzbrišiSuper izgleda!
OdgovoriIzbrišiMilice ovo je njamiiiii! Baš imam harise kući i mogla bih isprobati dok još ima da se kupi patlidžana po normalnoj ceni.
OdgovoriIzbrišiEj gde si videla da ima da se kupi harisa?
Fotke su odlične! Divne boje!
Baš mi je drago da ti izgleda tako privlačno :) I hvala na komplimentima za fotkice :)
IzbrišiVezano za pronalaženja harise :( … Ja je viđam u raznim supermarketima i orijentalnim radnjama, ali pošto nisu kod nas, onda ti to ništa ne znači…
Pomislila sam da je sigurno ima u Beogradu, u Bio špajz-u, međutim na njihovom sajtu nema… Ako mi još nešto padne na pamet, javljam…
Uzgred, na netu ima raznih ideja kako da je napraviš sama, ne znam koliko su vjerodostojne, ali možda vrijedi pokušati…
Pozdrav!
Imam jedan improvizovani recept kući:) već je pri kraju. Nije loše al sma poželela da probam original:)
IzbrišiNešto slično sam radila po receptu Gordona kao "kavijar od patlidzana" i bilo je savršeno... Zao mi sto nisam imala sada uz onaj tvoj indijski hleb ni jedan patlidzan u kuci, ali sledeci put cu se pripremiti... Jos jednom hleb je strava!
OdgovoriIzbrišiDa, poznato mi je nešto slično pod nazivom "sirotinjski kavijar" i znam da je moja sestra to isprobala i da je bila oduševljena... Bio bi odličan uz hljeb!
IzbrišiPa, Bjanka, izgleda da ćeš morati da ponoviš! ;) Hvala ti puno! :)
Milice,
OdgovoriIzbrišireceptic je super i pravim sigurno. Eh, sad jedno pitanje i mala pomoc. Pravila sam 2 puta babaganoush i da ti budem iskrena bas sam se razocarala i bila tuzna. Prvi put sam pekla patlidžane (cijele) i iz jednog sam zaboravila izvaditi sjemenke, a iz drugog jesam i bilo je preeeeegorko. Sledeci put sam ogulila, isjekla, posolila, oprala, posusila i ispekla i opet ista stvar. Huh. Gdje sam grijesila?
Nadam se da će sa ovim biti malo drugačije, a posebno što se dodatno kuva, tako da ne bi trebalo da se dogodi to sa gorčinom patlidžana.
IzbrišiOvako, kad ih pečem ucijelo, obično samo malo izbockam kožu, pečem, a zatim oljuštim kožu i čak nikad ne sklanjam sjemenke i bude dobro. Sa druge strane, kad ih spremam narezane, onda ih obično slažem u cjediljku i svaki red posipam solju i ostavim oko sat-dva da odstoje kako bi gorčina i tamna tečnost iscurile i nema potrebe da se gule unaprijed. Treću ideju baš nemam, a manje više, to je baš ono što si ti i radila. :(
Ne znam da li si obratila pažnju i na to u kakvom su stanju bili patlidžani - važno je da budu sjajne i glatke kože, blago mekani na dodir, i nekako lagani. Ako su smežurani, teški i unutra prepuni sjemenki, onda znači da su već ostarali i najvjerovatnije, baš to daje gorčinu. Eto, jedino da obratiš dobro pažnju i na to, pa pokušaj makar još jednom. Nadam se da sam koliko-toliko pomogla.
Pravila sam danas i jako am se svideo :)
OdgovoriIzbrišiJedino sto nisam uspela da uradim je da patlidzan usitnim viljuskom (mozda zato sto se prohladio), ali sam ga ubacila u blender....
Jelena, hvala ti što si javila. Drago mi je što vam se namaz dopao, odavno nisam pravila, baš si me podsjetila. :)
IzbrišiMoguće da je to bio razlog, a možda je trebalo da se peče još malo da sasvim omekša. Svakako, ako bude ponovnog pravljenja, pokušaj tako.
Puno pozdrava!