Jutarnja sirova kaša od heljde i bobičastog voća
Recept za jedan donekle neobičan, ali veoma zdrav, jednostavan i ukusan doručak. Potrebno je potopiti simpatična zrnca heljde u vodu, ostaviti ih preko noći i izjutra izmiksati sa svježim voćem i zanimljivim dodacima. Izuzetno brzo, a zaista vrijedi! Biće malo riječi i o ovoj odličnoj žitarici!
Znam da zvuči previše zdravo, a samim tim možda i neprivlačno... Ipak, dajte mi priliku da vas ubijedim da ovo stvarno želite da probate! Moguće da vas skup riječi "sirova-kaša-heljda" tjera da pomislite: "pa ne-moram-baš-toliko-zdravo-da-se-hranim"... No, iako smo često skloni da pomislimo da je ovakva hrana bezukusna, ovdje to prosto ne važi! Stvari stoje mnogo ukusnije nego što ste pomislili! ;)
"Sirovo" u ovom kontekstu znači da nekuvano, ali znači i da može biti baš sirovo - da su namirnice sertifikovane kao takve.
Da biste pripremili ovaj obrok, potrebno je da se sjetite uveče da potopite zrnca heljde u vodu, a zatim da ih ujutro isperete i izmiksate sa voćem, nekom tečnošću, začinima, orašastim plodovima ili već... onim što vam padne na pamet i što vam prija tog dana. To je to!
Naime, ovo bi trebalo da vam posluži kao ideja za brzinski doručak koji puca od zdravlja, veoma je prilagodljiv i nakon prvog šoka neprivlačnosti nazivom, mislim da ćete se uporno čuditi kako to da ovu divotu niste otkrili ranije. Kod nas je postala pravi hit poslednjih mjeseci i uvijek je pravo uživanje.
Za koncept sirove kaše znam već neko vrijeme, a čak sam nekoliko njih i isprobala. Sve prije ove su me ostavljale sa utiskom "možda zdravo, ali pomalo besmisleno i nezadovoljavajuće". Jeste odlično za moj organizam i sigurno se bakterijice u crijevima slade, ali... ima toliko toga što želim da isprobam, da prosto odbijam da ponavljam nešto što mi nije predstavljalo pravi užitak ili makar neobičan izazov. No, Sara sa bloga My New Roots me uvijek zainteresuje, pa čak i kad se radi o receptima koji ranije nisu izgledali tako privlačno. U ovom slučaju, veoma mi je drago što je tako!
Heljda
Heljda je jedna sjajna biljka. Iako njen naziv na engleskom (buckwheat) opisuje da se radi o žitarici, ova piramidasta zrnca su zapravo sjemenke plodova biljke koja pripada istoj porodici kao rabarbara i kiseljak (ovu drugu nisam nikad probala i prvi put sam čula za nju). Pošto već nije žitarica, veoma je pogodna za ishranu bez glutena. U prirodnom stanju, ova zrna su žuta ili blijedo-zelene boje, a prodaju se i već istostirana koja su tamnija i poznata pod imenom "kasha".
Heljda je veoma zdrava, ima prilično nizak glikemijski indeks, bogata je vlaknima i značajan je izvor proteina biljnog porijekla, tako da se preporučuje za ishranu vegana.
Možemo je koristiti u zrnima za pripremu sirove ili kuvane kaše, za pripremu granole, kuvanu kao dodatak jelima ili salatama umjesto pirinča, bulgura i slično, a takođe je i hranljiv i ukusan dodatak čorbama.
Osim u ovom obliku, koristi se samljevena, kao brašno, koje po meni ima značajno izraženiji "heljdast" ukus nego zrnca. Ne prija mi baš uvijek, ali to uglavnom zavisi od tipa brašna koje kupim. Nekad su peciva sa njim slatkasta, orašasta i veoma prijatnog ukusa, a nekad ne osjećam ništa drugo do tog izraženog ukusa koji dugo ostaje u ustima. U svakom slučaju, nemoguće je ne prepoznati, zaista ima jak karakter :), tako da ovo brašno ili volite ili ne volite.
Biljka heljde ima veoma mirisne i lijepe cvjetove koji privlače vrijedne pčelice koje proizvode med tamne boje, veoma kvalitetan i jakog ukusa.
U par navrata sam pominjala da je potapanje orašastih plodova u vodi preko noći izuzetno korisno, jer time postaju lakši za probavu i uz to hranljiviji. Slično se dešava i sa žitaricama, tako da osim toga što zrna heljde postaju jestiva i tako sirova, odličan su izvor nutrijenata.
Nama se kaša zaista jako dopada, pravim je u hiljadu i jednoj kombinaciji - važno je manje-više pridržavati se odnosa sastojaka, a sve ostalo je stvar igre i raspoloženja. Dodatna prednost je vrijeme. Vjerujem da ne stignete baš uvijek da spremite potpun doručak, sjednete i uz šolju mirisne kafe i novine divno započnete dan. To mi zvuči previše filmski! No, vjerujem da ćete, ipak, imati vremena da smutite kašu, prespete je u teglicu i uzmete sa sobom za doručak na poslu. Ili još bolje, za doručak na klupi u parku pored kojeg prolazite dok idete na posao, a baš ste krenuli 10 minuta ranije! I to zvuči filmski, ali uz dovoljno planiranja, možda može i da se izvede! :)
Recept
Sirova heljdina kaša sa malinama i jagodama
Zdrava i veoma ukusna kaša od heljdinih zrna odstajalih u vodi i izmiksanih sa voćem, mlijekom i proizvoljnim dodacima. Brz, hranljiv i... savršen doručak! :) |
- vrijeme pripreme: 10'
- ukupno vrijeme: 10'
- količina za 2 osobe
Sastojci
za kašu
- 120g heljde (oko 1.5dl)
- kašika limunovog soka ili jabukovog sirćeta za pripremu heljde
- kašika lanenih ili chia sjemenki
- polovina veće ili jedna mala (mrznuta) banana (oko 120g)*
- kašika limunovog soka
- 100ml tečnosti(mlijeko, voda ili biljno mlijeko)
- mali prstohvat soli
- na vrh kašičice mljevenog kardamoma (proizvoljno)*
- malo ekstrakta vanile ili sjemenke od polovine šipke vanile (proizvoljno)
za voćni dio
- 150g bobičastog voća (maline, jagode, borovnice...)
- 1 kašičica meda ili javorovog sirupa (proizvoljno)
proizvoljan dodatak
- svježe voće
- orašasti plodovi, nasjeckani i blago tostirani
- sjemenke, polen, kakao zrnca...
Postupak
Priprema heljde
- Za ovaj recept su vam potrebna zrnca heljde piramidastog oblika, bež-zelenkaste boje koja će stajanjem u vodi postati savršeno jestiva i značajno poboljšanih probavnih svojstava.
- Najbolje je da još uveče sve pripremite, ali manje-više, potrebno je nekih 7-8 sati za to. Dakle, stavite heljdu u činiju, prelijte vodom i dodajte nepunu kašiku limunovog soka ili jabukovog sirćeta. Prekrijte gazom ili čistom krpom i ostavite. I ne brinite, nećete osjećati ukus sirćeta u kaši! ;)
Priprema i služenje kaše
- Heljdu procijedite i dobro isperite hladnom vodom. Malo otresite da otkapa višak vode.
- U multipraktik ili neku jaču sjeckalicu, ubacite bobičasto voće i ako nije slatko, dodajte med ili javorov sirup. U originalnom receptu, koriste se samo maline, a ja sam ovog puta koristila pola-pola: mrznute maline i svježe jagode. Izmiksajte voće.
- Par kašika odvojite sa strane za služenje, a ostalo ostavite u mašini i dodajte ostale sastojke: ispranu i ocijeđenu heljdu, lanene ili chia sjemenke, bananu, limunov sok, mali prstohvat soli, začine i tečnost. Ako volite da kaša bude svilenkasta i glatka, miksajte dok prestanu da budu vidljivi komadići heljde, oko 30-40 sekundi. U suprotnom, blendirajte kraće i ostavite da se neki komadići heljde mogu osjetiti pod zubima, što će dati hrskavost i zanimljiviju teksturu. Meni se više dopada kad je skoro sasvim glatka.
- Probajte i dodjerajte ukus. Podijelite u dvije-tri činije, prelijte miksanim voćem i po želji, pospite nekim dodacima da biste dobili zanimljiv kontrast tekstura i ukusa - preporučujem istostirane bademe, lješnike, sjemenke...
- Kašu je najbolje jesti odmah, jer stajanjem u frižideru malo promijeni boju, što je vjerovatno zbog prisustva banane.
Napomene
- U postovima kako da kod kuće napravite dobar smoothie i kako da napravite voćni zdravi sladoled, ukratko sam opisala proces zamrzavanja voća i za šta ga sve možete iskoristiti. Ovdje će mrznuta banana dati osvježavajuću notu, ali možete koristiti i običnu zrelu voćku, jer je njena najvažnija funkcija da da slatkoću i kremastu teksturu. Po želji, bananu možete izostaviti i koristiti urme ili med za zaslađivanje.
- Možete koristiti bilo koje bobičasto voće, i po želji ga kombinovati sa slatkom jabukom, kruškom, mangom, urmama i slično, a takođe, možete mijenjati i izbor začina. Zapravo, meni ova kaša i dalje služi kao vodilja za to šta mi je manje-više potrebno da bude dobre gustine, slatkoće i slično, ali u poslednje vrijeme često izostavim bobičasto voće, i koristim samo jabuke, kruške, bananu, smokve... i kombinujem sa orašastim plodovima koje, takođe, ostavim preko noći u vodi... No, to su samo ideje, a kako vrijeme bude odmicalo, vjerujem da će se na blogu naći još po koji recept za ovaj tip zdravog i ukusnog doručka.
- Po kašiku miksanog voća možete staviti i kad uspete manje-više pola smjese, a zatim čačkalicom pokretima gore-dolje, povlačite pri samoj ivici posude i tako ćete dobiti efekat koji sam se ja (ne baš uspješno) igrala, a kako to stvarno treba da izgleda, pogledajte u postu koji mi je poslužio kao inspiracija.
Za dodatne ideje za brz, ukusan i hranljiv doručak, predlažem da pogledate i sledeće postove:
- Nekoliko ideja za smoothie - napitak na bazi mlijeka, jogurta ili nekog biljnog mlijeka, voća, nekih tipova povrća i dodataka u vidu orašastih plodova, sjemenki, pahuljica i začina: kako napraviti smoothie i nekoliko zanimljivih kombinacija.
- Granola ili domaći musli, koji možete jesti uz jogurt, kefir, obično ili biljno mlijeko i po želji, poslužiti uz svježe voće.
već duže gledam taj recept al sad kad si ga ti isprobala i rekla da je fino nema više prepreka da ga ne isprobam
OdgovoriIzbrišiEh, dok ja odgovorim na komentar, ti si to već isprobala i ufotkala. :)
IzbrišiAko je neko radoznao, neka baci pogled na tvoju fotkicu sa kašu u verziji sa aronijom. :)
Ovo toliko lijepo izgleda da sam odmah pozeljela da idem praviti :)
OdgovoriIzbriši:) Hvala, Goco. Vjerujem da bi se tebi kaša dopala.
IzbrišiJako zanimljivo. Kad sam pročitala naslov pomislila sam baš kao i ti da i nije obavezno da jedem baš tako zdravo ali sada sam zaintrigirana.
OdgovoriIzbrišiHaha, pa znala sam da će izazvati takvu reakciju ljudi, jer stvarno zvuči malo pretjerano. Ako isprobaš, vidjećeš da ukus uopšte nije stran, čudan, neprijatan, niti bilo šta slično. Jako je lagan, pun i više kao neka poslastica koju možeš zamisliti i kao doručak. Tako nekako.
IzbrišiJa vec duze vreme koristim ovakav dorucak i mogu reci da uzivam svaki dan!Ja koristim jogurt 1 jabuku,ovsene mekinje,laneno seme,orasaste plodove i zamrznuto voce poput banane,maline i jagode!Odlicno je i ovo cu da isprobam!Uzivajte!
IzbrišiNjaaaam, već mi zvuči savršeno! I ja povremeno potopim ovsene pahuljice i onda ih izmiksam sa raznoraznim voćem i sjemenkama. Prosto volim takav tip doručka - slatkast, lagan, ukusan i nekako napuni energijom. :)
IzbrišiHvala za ideju! ;)
Baš mi se sviđa, heljdu nisam jela na ovakav način i moram probati!
OdgovoriIzbrišiSigurna sam da će ti se dopasti, pošto znam da voliš heljdu i uopšte takve zdrave obroke. :)
IzbrišiJa sam sigurna da bi mi se ovo baš dopalo. Kod Sarinih drugara sa Green Kitchen Stories sam našla recep za granolu sa heljdom (biće uskoro na blogu) gde se heljda jednostavno dodaje granoli i peče i to je to. Ne mogu ti opisati koliko je ta granola ukusna!!!
OdgovoriIzbrišiInače, ja i heljdino brašno jako volim. :)
Kažem ja, ne znam kako nas dvije uvijek nabasamo na iste stvari, volimo iste blogove i lijepimo se za slične recepte. :D Od skoro i ja dodajem heljdu u granolu i stvarno je odlična. Doduše, nisam pratila njihov recept, ali sam malo istraživala i naišla na razne, tako da više ne znam ni kojim sam tačno inspirisana za jedan recept sa njom i sosom od jabuka, bez dodatka meda ili šećera. No, vidjećemo već obje verzije na blogovima, ideja nam nikad mnogo! :D
IzbrišiUzgred, i ja mislim da bi ti se dopalo, a vidjećeš da i kod njih GKS ima jedna slična sa jabukom i potopljenim orasima, a čini mi se da imaju i video za nju. Nije loša, ali se sjećam da sam ipak malo morala da prilagodim ukus za nas.
Javi ako probaš kašu, čisto da čujem utiske! ;)
Nisam skoro videla neki recept da je ovako u isto vreme i ukusan a i zdrav. U poslednje vreme sam počela da ubacujem heljdu u svoju ishranu tako da mi je ovaj recept došao u pravom trenutku. :)
OdgovoriIzbrišiBaš na temu onog što sam pomenula na početku posta. :)
IzbrišiDrago mi je što je receptić naišao u pravom trenutku i zahvaljujem se na pozitivnim utiscima. :) Pozdrav!
Jel mozhe spelta umesto heljde :)?
OdgovoriIzbrišiDa budem iskrena, ne znam. Do sad sam probala samo sirove kaše od heljde i ovsenih, speltinih i ražanih pahuljica (ne u zrnima) i znam da to funkcioniše. Malo sam prošvrljala po internetu i na nekim stranama sam pronašla recepte sa zrnima spelte potopljenim u vodi preko noći i onda uobičajeno izmiksanim sa voćem i orašastim plodovima. Dakle, po njima može.
IzbrišiNisam o tome ranije razmišljala, ali baš ću provom prilikom kupiti i isprobati, pa ću javiti u komentaru. Pozdrav
Ajde vazhi,pa obavezno javi,a probacu i ja,bash me zanima :))
IzbrišiPozdrav Milice.. Pridodajemo na naš spisak tvojih isprobanih recepata i ovu kašicu.. Da budem iskrena, nisam je probala.. Pravila sam je za doručak svojoj djeci, a pošto je trenutno mjesec Ramazan - mjesec posta, ja sam samo gledala.. Sudeći po brzo ispražnjenim činijicama, mora da je bila odlična, i svakako ću je isprobati čim prije..:) Kao tečnost sam iskoristila kokosovo mlijeko koje sam sama napravila - kod nas izbor i nije neki, a i dosta sam skeptična po pitanju tih konzervica.. Možda malo i previše :) u svakom slučaju, idemo dalje :)
OdgovoriIzbrišiŠteta što nisi ti probala, ali ako se njima dopada, sigurna sam da će doživjeti ponavljanja! :D Nisam nikad pravila kokosovo mlijeko, ali kao što kažeš, pitanje je izbora i kad god nisam sigurna da li je nešto što mogu da pronađem dovoljno dobro, bacam se na pravljenje domaće verzije. Možda jednom probam i kokosovo mlijeko. :)
Izbrišihvala ti za utiske, izgleda da nas se ukus prilično poklapa. :) :*
Pravila sam ovo jutros, i pravicu jos mnogo puta sigurno! Savrseno je :)
OdgovoriIzbrišiDivno Ivana, drago mi je! :) Hvala na javljanju! <3
IzbrišiJaoj Milice, sad si me podsetila na neke lepe stvari...Kiseljak...Moja baka ga je uvek imala u bašti, i spremala je preukusnu čorbu od toga. Ima bogat, kremasto-kiselkast ukus koji sam jako volela. Od detinjstva nisam to jela. Tražila sam više puta na pijacama, na selu, bez uspeha. Moraću da dam oglas da kupujem seme kiseljka :) Puno poljubaca!
OdgovoriIzbrišiDivne uspomene i žao mi je što nije tako lako doći do kiseljka danas. Ja sam po prvi put čula za tu biljku kad sam malo istraživala za ovaj tekst i do dan danas, nisam naišla na nju. :) Tek sad shvatam šta sam propustila. ;) :*
IzbrišiDa li umjesto heljdovnog zrna može da se koristi heljdovno brašno?
OdgovoriIzbrišiVjerujem da u ovom receptu to ne bi bilo izvodljivo. Tehnički, ovo je nekuvana heljda, a brašno je se dobija mljevenjem zrna i samim tim i jedno i drugo je termički neobrađeno. Ipak, brašno bi kad upije tečnost postalo kao neko tijesto, a to mi ne djeluje dobro za jelo.
Izbrišidraga Milice, divan je recept, ja cesto ovo jedem i poslala sam svim prijateljicama link. cesto stavim previse heljde da prenoci pa me zanima da li znas da li mogu da je iscedim i cuvam u frizideru i koliko dana? hvala ti <3
OdgovoriIzbrišiJelena, hvala ti puno, drago mi je što ti se tako dopada i hvala za širenje! :)
IzbrišiNisam sigurna za to koliko dugo može heljda stajati potopljena, ali ono što mogu da ti predložim je da je ispereš, odvojih to što ćeš koristiti, a ostalo vratiš u činiju, naliješ vodom i ubaciš u frižider do sledećeg jutra. To sam radila, pa znam da može, ali ne znam da li bi se promijenilo da stoji duže. Izvini što ti nisam dala potpun odgovor, ali nisam sigurna i nisam uspjela da pronađem odgovori na netu.
Super, tako cu uraditi. Nisam ni ja nasla na netu. Hvala ti na ljubaznosti i divnim receptima <3
IzbrišiImam 50 god a heljdu jedem pa vise od 10 god,nemam problem sa secerom,pritiscima a zeludac mi super radi,ne jedem belo brasno samo heljdu jel ona je kraljica.
OdgovoriIzbrišiWow, this recipe for buckwheat porridge with raspberries looks absolutely delicious! I love how healthy and easy it is to prepare. The combination of flavors is something I can’t wait to try. Thank you for sharing such a wonderful and nutritious idea. I’m sure it’ll become a favorite in my kitchen!
OdgovoriIzbriši