Lisnati indijski hljeb sa puterom
Riječ-dvije o ovom fantastičnom tankom hljebu i detaljan postupak pripreme u slikama i riječima!
Ne znam za vas, ali ja prosto obožavam indijsku hranu! Favorit su mi njihovi tanki hljebovi, a najtipičniji od njih je naan. Za razliku od ovog hljeba koji ću vam opisati, naan se pravi od tijesta sa kvascem i peče se u posebnoj vrsti glinene rerne: tandoor. U kućnim uslovima, može se peći u rerni ili još bolje u tiganju. Bilo je pokušaja, ali ne i dovoljno očaravajućih rezultata...
No, da vam predstavim nešto zaista očaravajuće: Lachcha Paratha ili lisnati tanki hljeb sa puterom! Pravo otkrovenje! Fantastično lisnat, nekako rustičan, topi se u ustima, mekan iznutra, a hrskav spolja. Pripada tipu hljeba pod nazivom paratha ( parat - sloj + atta - vrsta brašna od kog se pravi). Radi se "običnom" hljebu u sjevernim regijama Indije, a sam termin označava tanki beskvasni hljeb koji ima više slojeva i peče se u posebnoj vrsti tiganja ili grilu. Postoji nekoliko vrsta, a mogu biti i punjeni ili začinjeni.
Ovaj hljeb je veoma slojevit zbog neobičnog načina razvijanja, oduševi sve one koji ga probaju i što je najteže, nikad da ga se zasitite! Znam da je malo neuobičajeno da neko toliko hvali svoju stvar, ali pošto recept nije baš moj (zapravo, uopšte nije moj!), onda se nekako osjećam pozvanom da tako govorim... A i lični doživljaj je da je stvarno savršeno predivan! :)
Prema ovom receptu, koristi se bijelo brašno. Ja sam malo eksperimentisala sa integralnim i nisam bila sasvim zadovoljna, ali može proći. Tradicionalno se pravi od posebne vrste brašna atta , koje se dobija mljevenjem unutrašnjosti zrna i omotača (mekinje) durum ili tvrde pšenice. Moguće ga je zamijeniti sitnim integralnim pšeničnim brašnom (po mogućnosti prosijanom).
Sam proces izrade je specifičan, ali ni najmanje težak i ne zahtijeva nikakvu posebnu umješnost u kuhinji. Potrebno je umijesiti tijesto, sačekati kratko, razviti ga, premazati puterom i brašnom, presložiti kao lepezu, urolati i laganim pokretima razviti tu rolnicu u krug. Na kraju, peći u zagrijanom tiganju na pročišćenom maslacu (ghee) ili ulju.
Slijedi kratak opis u slikama, a u dijelu sa receptom ćete pronaći detaljna uputstva.
Zamijesite mekano tijesto. Ostavite da se odmori 20-ak minuta. Premijesite i podijelite u loptice. Svaku ponaosob obložite brašnom.
Razvijte jednu po jednu lopticu. Premažite otopljenim puterom i pospite brašnom.
Prstima utrljajte u tijesto, a zatim ga presložite kao lepezu i urolajte. Puter i brašno imaju funkciju da onemoguće slijepljivanje slojeva jedan za drugi. Kad hljeb bude gotov, slojevi će se jasno razlikovati i hljeb će biti lisnat.
Urolane kolutiće opet istanjite, ali sasvim laganim pritiskom, da se slojevi ne bi izgubili.
Pecite ih na malo ulja ili pročišćenog maslaca dok ne počnu da se stvaraju mjehurići i ne dobiju tamne fleke. Sa obje strane ih premažite puterom i uživajte!
Za precizniji i "živ" opis pripreme, preporučujem da pogledate video koji sam postavila ispod. Riječima je teško opisati, a jednostavno je i prije svega, opuštajuće!
Recept
Lisnati indijski hljeb sa puterom
Lachcha Paratha je jako ukusan beskvasni indijski hljeb, koji je, zahvaljujući puteru i posebnom načinu pripreme, iznutra veoma mekan i lisnat, a divno hrskav spolja. |
- vrijeme pripreme: 25' + (20')
- vrijeme kuvanja: 15'
- ukupno vrijeme: 1h
- količina za 4 hljeba*
Sastojci
za tijesto
- 250g višenamjenskog brašna
- 60g istopljenog putera
- 1/2 kašičice soli
- oko 150ml tople vode*
za razvijanje
- brašno za posipanje
- oko 20g istopljenog putera
za prženje i premazivanje
- 15g putera
- kašičica ulja za prženje*
Postupak
Miješenje tijesta
- Izmiješajte brašno i so. Dodajte otopljen puter, malo ga utrljajte u brašno, a zatim i toplu vodu. Zamijesite tijesto dodajući po potrebi još po malo brašna ili vode. Mijesite na radnoj površini dok ne dobijete glatko tijesto koje se više ne lijepi za ruke, ali je i dalje mekano. Nemojte pretjerati sa brašnom da tijesto ne bi postalo isuviše tvrdo.
- Ostavite da se odmori oko 20 minuta do sat vremena.
Razvijanje i slaganje
- Tijesto podijelite na 4 jednake lopte i svaku malo premijesite. Sa svih strana ih obložite brašnom. Istopite 20g putera.
- Istanjite oklagijom što više svaku lopticu tijesta da bude kružnog oblika. Premažite puterom i pospite brašnom (tri prstohvata). Prstima malo rasporedite brašno i puter. Krenite od jednog kraja i počnite da slažete list tijesta kao lepezu - ivica od koje ste počeli treba da ostane sa gornje strane, a podižite i presavijajte unazad jedan po jedan sloj, tako da budu jedan preko drugog.* Kad završite sa slaganjem, držeći za krajeve, lagano tresnite i malo izdužite tako presavijeno tijesto.
- Uvijte u rolnicu. Lagano je pritisnite prstima i slobodni kraj podvucite i pričvrstite uz nju.
- Ponovite to sa ostalim lopticama tijesta i slažite ih na brašnom posut dio radne površine ili na papir za pečenje.
- Jednu po jednu rolnicu razvijajte oklagijom, ali tako da ne pritiskate prejako, jer će se time izgubiti slojevi. Dakle, potrebno je istanjiti rolnicu što više, ali što laganije, bez jakog pritiska.
Prženje
- Zagrijte tiganj. Ja sam koristila običan teflonski, jer, vjerovatno kao i većina vas, nemam one koji se specijano koriste za ove tanke indijske hljebove (nalik nekoj ravnoj ploči). Potrebno je peći ih na srednjoj vatri, a ja od početka do kraja držim na jačini 7 od 9. Kad se zagrije tiganj, dodajte kapljicu ulja - preporučujem kokosovo, ako vam je dostupno ili ghee jer oni neće dimiti prilikom zagrijavanja.
- Malo tresnite razvijeno tijesto da bi višak brašna otpao i stavite u tiganj. Vidjećete da će se pojaviti mjehurići i tada je okrenite, premažite malo istopljenim puterom i pecite dok i sa donje strane ne dobije zlatno tamne krugove. Izvucite iz tiganja i premažite i tu stranu puterom. U prosjeku ih je potrebno peći oko 1.5 minut sa jedne strane i 1 minut sa druge, s tim što se prvi hljeb uvijek duže peče (bez obzira na dobro zagrijan tiganj): oko 3-4min sa prve strane i oko 1.5min sa druge. Naravno, to zavisi od tiganja i jačine vatre, ali htjela sam da vam dam neke okvirne mjere.
- Kako ih jednu po jednu pržite, prekrijte ih komadom ubrusa ili salvetom, a zatim čistom kuhinjskom krpom da ostanu duže tople.
- Služite uz neki umak, namaz ili kao hljeb uz kari ili egzotičnije začinjeno varivo. Ili ih prosto samo listajte do besvijesti i uživajte u fantastičnom ukusu!:)
Napomene
- Preporučujem pravljenje makar duple doze! Potrebno je neznatno više vremena, pa kad već pravite... Hljeb je jako ukusan, a odličan je i narednog dana, samo ga podgrijte na kratko u zagrijanom suvom tiganju.
- Obično je dovoljno 150ml vode, ali za svaki slučaj pripremite još 20-30ml. Naravno, to zavisi od vrste brašna, tačnih mjera...
- Za slaganje tijesta, najbolje je da pogledate video koji se nalazi iznad recepta. Vrlo je jednostavno, ali je riječima teško opisati.
- Što se tiče izbora ulja za prženje, ja preporučujem kokosovo ulje, ukoliko vam je dostupno, jer za razliku od mnogih drugih, neće dimiti u toku prženja. Takođe, odličan je i ghee ili pročišćenji puter koji je odlična zamjena ulju - suncokretovom, kukuruznom... Nemojte koristiti maslinovo, jer ono ima najnižu tačku dimljenja.
Ponoviću da je ovaj hljeb odličan kao predjelo kad imate goste na večeri. Napravite uz njega neke ukusne umake poput humusa ili mog namaza od pečenog patlidžana . Odličan je dodatak kariju sa mesom ili povrćem ili nekom varivu uz malo egzotičnije začine. Ovog puta smo ga jeli uz kari od leblebije i muškatne tikve.
Prosto ne znam kako da sve vas ubijedim da probate ovu stvar! Stalno istražujem i eksperimentišem, ali vjerujte da već duže vrijeme nisam imala ovakvo otkriće! Molim vas isprobajte i javite mi utiske! ;)
Videla sam recept i sačuvala baš na istom ovom stranom sajtu, sviđaju mi se ovakvi hlebčići. Sad definitivno mogu da ga probam, pošto je preveden.
OdgovoriIzbrišiSuper izgleda i u tvom izvođenju, a verujem ti na reč da je jako ukusan.
Neko je to jednom preporučio na fejsu, ali nikako ne mogu da se sjetim ko - čisto da bih mu se fino zahvalila. :) Nisam mogla da prestanem da mislim na ovaj hljeb i naravno, sledećeg dana je već bio isproban!
IzbrišiBaš mi javi kako ti se dopada! :)
Moram ovo probati. Jako volim ovakve stvarčice i praviti i jesti. A kad budeš imala super recept za naan i to ću probati... :)
OdgovoriIzbrišiZa one koji vole da ruke zaprljaju brašnom (a znam da si jedna od tih), ovo je jedno veliko uživanje! Baš opušta, a naročito ako ti dan nije baš neki, a ti zamijesiš duplu ili troduplu dozu! :)
IzbrišiRadim na pronalaženju finog recepta za naan, a čim ga pronađem, prilagodim i utvrdim, znaš već da ću jedva dočekati da ga objavim i opet da vas ovako ubjeđujem da probate!!! :D
Divni su ti ovi hlepcici i verujem ti sve na rec!:)))
OdgovoriIzbrišiHvala! :) <3
IzbrišiEvo ja cu danas!
OdgovoriIzbrišiIzgleda da nikog ne treba da ubeđuješ, ovo je sjajno. Hvala za recept i video...
OdgovoriIzbrišiBaš sam srećna što vam se dopada! Hvala tebi! ;)
Izbrišija sam onomad radila aloo paratahu (punjena povrcem iznutra) i super mi se svidjela! tako da i ovo spremam da isprobam, vjerujem da je super jer i ja bas bas volim indijsku hranu =)
OdgovoriIzbrišiKoliko sam shvatila dok sam čitala o ovim hljebovima, aloo paratha se puni krompirom i začinima. Jesi li tako radila ili si pravila neku drugačiju verziju? Baš me zanima... :)
IzbrišiI javi utiske ako isprobaš! ;)
aham, paratha je punjena krumpirom.. i ja sam radila po nekom receptu sto sam nasla na netu.. evo moj recept: http://jovankebashtovankekutlacha.blogspot.com/2012/05/aloo-paratha.html
Izbriširadila sam ga samo jednom taj put, a bas bas ga volim..
ovaj tvoj sam isto spremila, jer zvuci super jednostavno i nema smisla da ga ne isprobam =))) samo mi se nesto ne pali pecnica ovih dana, jer se i bez nje przim dovoljno, hehe.. ali javim ti of skroz cim se upustim u isprobavanje..
Mmm, odlično izgleda, već sam zapisala! :) Super, hvala! ;)
Izbrišiovo mi je na to do listi već odavno i nikako da ga napravim. Super složen post. Danas za ručak marijina Tikka masala, ako nisi probala (moje prvo englesko-indijsko jelo) pod obavezno je.
OdgovoriIzbrišiEh, baš kao što je tebi ovaj hljeb odavno na čekanju, tako je kod mene i njena Tikka masala (mislim, od kad je objavila)... Djeluje mi fantastično, ali znaš već kako to ide... :)
IzbrišiDa, post je ispao super složen, ali ne sasvim planirano! :)
Probala! Savršeno, odlično uspelo i jako lepo lisnato i ukusno testo... ja bih samo malo više soli dodala od pola kašicice i to ću uraditi sledeći put. Btw od ove količine za moj tiganj ispalo je oko 6 hlebova, koji su planuli dok su se pekli! Hvala za recept odličan je!
OdgovoriIzbrišihttps://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200875027771749&set=a.1180611909234.28630.1046279765&type=1&theater
Jao Bjanka, pa ja ne mogu da otvorim ovu fotografiju! :( Pošalji mi je na mejl ili fejs, molim te! Baš želim da vidim kako je ispao! :)
IzbrišiMnogo mi je drago što ti se dopada! Inače, ja sam duplo povećala količinu soli u odnosu na originalan recept. Tako nam je baš ok, ali inače ne jedemo mnogo slanu hranu, pa mislim da bi bio odličan i ako se malo poveća doza soli.
Hvala ti mnogo što si mi javila utiske, bila si baš brza i jako si me obradovala! ;) <3
Evo, poslala sam ti fotku na fb. Uvek zaboravim da mi je "zatvoren" profil, a nisam znala jel te imam u friend listi, no kako god! Čim je kombinacija puter i brašno, eto mene da probam ODMAH! I ziva istina, duze sam citala post nego pravila hleb, kako god da komplikovano izgleda. Ovo ide na redovan meni sigurno! Stvarno je najbolji recept za flat bread koji sam do sada pravila!
IzbrišiSuper, vidjela sam! :) Odlično je ispao, a još kad vam se toliko dopao! :)
IzbrišiStvar je u tome što je riječima toliko teško to opisati, a u stvari, kad pogledaš video, jasno ti je koliko sam postupak uopšte nije komplikovan. Moraću da porazmislim kako da skratim recept da se neko ne uplaši! :)
Hvala ;)
Divno, nesto slicno pravi moja svekrva, a ovo cu ja po tvom uputstvu isprobati :)
OdgovoriIzbrišiTi čak imaš i sa čim da porediš! :) Super, očekivaću utiske! ;)
IzbrišiMico, sve što mogu da kažem je da oooooboooožavam:)
OdgovoriIzbrišijedva čekam da pravim!
Super si objasnila sve!
I moram da kažem- fotke su diiiiivne!
Hvala, Nevenice! ;) Znaš već kakva sam, ne bih da nešto izostavim! :D
IzbrišiI ja onda jedva čekam utiske, makar samo u dvije riječi... ;) :*
Odličan recept a fotke mrak. Javljam utiske ubrzo :)
OdgovoriIzbrišiZoko, hvala, hvala! :) Kao što rekoh Neveni, i ja ih očekujem ubrzo! ;) :*
IzbrišiFantazija!
OdgovoriIzbriši:)
IzbrišiMilice, prvi put se javljam na tvom blogu, iako te pratim vec neko vreme. Jako mi se dopada kako pises, a i recepti su mi bas bliski... Cekam naan.
OdgovoriIzbrišiJao, veliko hvala na svim divnim riječima! :) I hvala na komentaru... :)
IzbrišiEh, a do savršenog naan-a nikako da dođem. Tačnije, imam model, onda stalno poredim i do sad mu ni jedan nije bio ni primaći! :( Doduše, u kućnim uslovima možda ni ne može biti idealan, ali čim budem zadovoljna, širim recept! Obećavam! :)
Prvom prilikom pravim i javljam :)
OdgovoriIzbrišiIščekujem utiske! :)
IzbrišiDraga, pno ti hvala na ovom receptu, bas sam se pitala koja je tajna tom okusu i lisnatom tijestu, i jedva cekam da ga isprobam i vjerim se da je isti ili slican onome koji sam vec jela. naime, ja sam ih kupovala pod nazivom Chapati, a u zavisnosti cime se maze, imaju dodatak tom imenu, kao Chapati Jiban/ Chapati sa sirom, Chapati Hummus/ sa humusom itd. Mozes ih kupiti samo ujutro od 6 do 10, a tako i navecer od 18 do 22 ili duze u noc. Uz njih donose Karak/ crni caj sa kondenzovanim mlijekom. Stvarno pun pogodak, odlicno idu jedno s drugim.
OdgovoriIzbrišitako, jedva cekam da probam ovaj recept pa da mogu i sama uzivati u pravljenju, jer su mi tijesta omiljena.
Jos jednom, puno hvala.
Draga Nora, za početak hvala tebi na lijepim riječima i na raznim novim informacijama! :) Ja sam jedna od onih što se odmah baca na istraživanje! :) I mogu ti reći da bih sva srećna stala u red tamo gdje ti kupuješ te fine hljebove i kupila od svih vrsta po nekoliko! :)
IzbrišiPo onome što znam, a nije da sam ekspert po pitanju tankih orijentalnih hljebova :), mislim da se chapati i paratha razlikuju - ne znam tačno koliko, pa nemoj da se razočaraš ako ne dobiješ baš ono što si zamislila. Ono što im je zajedničko je da se prave od nedizanog tijesta (bez kvasca) i da se u nekom momentu premazuju ghee-jem ili puterom... - za razliku od naan-a koji nadolazi i može se peći i u rerni. U svakom slučaju, ovaj je stvarno jako ukusan, lisnat i puterast, ali ne znam baš da li će biti to što tražiš! :) E da, svi ti hljebovi se prave od posebne vrste brašna - integralno od durum pšenice (atta), pa može i to činiti razliku!
Molim te, ako isprobaš, javi mi kako ti se dopada i koliko se razlikuje od chapati hljeba... Eto mi ideje za nove potrage! ;)
Draga, kupih brasno na cijoj kesi pise Atta, perfect for Chapatti, Paratha, Tandoori Roti and Puri.
IzbrišiPretpostavljam da imaju dosta zajednickog, odnosno, sva su nedizana tijesta.
I da ti kazem, tvoj recept je pun pogodak u mojim ocekivanjima, tacno su tako mekani, lisnati i mirisni. I mene sad interesuje da li su ti razliciti nazivi ustvari razlog lokalnih naziva kao i mnogih drugih naziva za razlicito voce kao sto je graviola, jer nigdje ne mogu da je nadjem pod nazivomAtachaka, a upravo to je naziv za nju medju lokalcima. Ali da ne prelazim na drugu temu, evo sad trece :-D.
Ne znam da li si se susretala sa slasticom Umm Ali/ Om Ali, opet zavisno od mjesta do mjesta.
Vrlo ukusna slastica koja vuce korijene starih egipcana. Voljela bih citati o tome na ovim stranicama jer me tvoje pisanje odmara. Uzivam ovdje! Pa se po sljedecem javljanju oglasim i za jako ukusno pice kojem je glavni sastojak marmelada od datula ili hurmi, sa tajnim sastojkom koji mi budi osjetila.
Jos jednom puno hvala
Draga Nora, prije svega, želim da ti se zahvalim što si mi javila utiske o isprobanom receptu i mnoogo mi je drago što ti se dopao i što je ispunio tvoja očekivanja! :)
IzbrišiJa nisam imala priliku da pronađem pravo brašno koje je potrebno za ovaj tip hljebova - atta, ali mi je drago da znam da to stvarno jeste najbolji izbor! Makar za vas koji ga možete kupiti! :) Inače, nisam baš sigurna u čemu je razlika između tih vrsta hljebova, ali za neke od njih je vrlo moguće da je razlika samo u vrsti brašna ili kao što kažeš, možda se radi o lokalnim nazivima. Ono što sam saznala je da to da je chappati hljeb i roti, zapravo isto ili vrlo slično i predstavlja osnovni tip hljeba u Indiji - od integralnog brašna, izmiješan sa vodom, bez kvasca, tanko razvijen i pečen u posebnoj tandoor pećnici ili tiganju... Paratha je obično lisnat hljeb - može biti i punjen i ima baš dosta različitih vrsta... Naan se razlikuje od ostalih jer je od dizanog tijesta, najčešće sa jogurtom, punijeg ukusa... A još uvijek mi je nepoznato šta je puri... :) Svakako, ja sam veliki ljubitelj ove vrste hljebova i zadajem sebi zadatak da se pozabavim malo dublje ovom tematikom, te tako, početkom sledeće godine, nadam se da ću biti upućenija i da ću to podijeliti sa vama ovdje na blogu! :)
I mogu ti reći da ti zavidim na poznavanju tih silnih naziva i uopšte mogućnosti da pronađeš sve te neobične namirnice... :)
A što se tiče poslastice... Sasvim mi je nepoznata, ali malo sam potražila i vidjela da je nazivaju: " Egyptian Bread Pudding". Kombinacija namirnica mi djeluje jako zanimljivo, ali ono što me malo čudi je lisnato tijesto - ipak je stari etipatski recept?! Molim te, ako imaš neki izvor gdje izgleda onako kako je ti poznaješ, pošalji mi link ili mi malo detaljnije napiši kako izgleda, od čega se sastoji... Baš si me zainteresovala i voljela bih da potražim, istražim i isprobam, ali bolje da krenem od pravih informacija...
I da, hvala ti još jednom na svim lijepim riječima, na novim idejama i informacijama... <3
Vec sam ispisala tako dug recept i pisala i pisala, i od silnog pisanja da ga napokon objavim,..... Krc..... Pukla mreza..... Buaaa.... Sad moram sve ispocetka i nadam se da necu nesto izostaviti.:-\
OdgovoriIzbrišiRaspitah se, sva su ova ranije navedena tijesta potpuno ista, ali se razlikuju od kasnije procedure. Nakon sto se umjesi kao obicna jufka za pitu i ostavi da odmori pola sata, u ovom slu caju za Puri/Poori se nastavlja sa odvajanjem malih kuglica tijesta koje se sad vrlo lako da razvaljati na pola cm, zagrijati dosta masnoce, ovdje palmino ulje, i staviti jedan komad tijesta u duboko dobro zagrijano ulje. Pocnu se pojavljivati baloncici na tijestu i krenu izlaziti na povrsinu. Tada ih je potrebno lagano gurnuti prema dnu sa supljom kasikom, tako da se one napusu od vrelog ulja i odmah se okrenu na drugu stranu, i prze dok ne porumene. Vade se na kuhinjski papir da se ocijedi moguci visak masnoce.
Nisu tvrdi da pucaju kad ih zagrizes, nego samo suplji, a okus je kao bosanski ustipak ili lokum ili pak peksimet kako ga neko zove.
Ovdje se jedu sa raznim karijem, najcesce karijem od krompira kojeg krasi kao kapa.
Umm Ali se po izvornom receptu pravi sa slatkim mlijecnim kruho/hljebom, iako danas stavljaju kroasane i puter kifle. Meni je draza prva opcija jer mi je druga prejaka i silna.
Mlijecni kruh se izreze na tanke kriske i tostiraju da porumene. Plica posuda se namaze puterom i u nju se sloze tostirane kriske, pospe se po saka raznog kostunjavog voca, pistacije, orasi, pinjoli, bademi u listicima i grozdjice.
U loncicu se zagrije jedna trecina koncentrovanog mlijeka, dvije trecine vrhnja za slag, po ukusu smedjeg secera, obicno koliko i konc.mlijeka, cimeta u prahu, karanfilica u prahu i nekoliko kapi narandzinog ulja. Ne smije provriti nego samo zagrijavati da se secer otopi.
Preliti jedan dio tog preljeva preko kriski i kost.voca, pa onda sloziti i drugi red po istom postupku i zaliti sa ostatkom. Sve treba da bude prekriveno, ukoliko se desi da se tecnost ne vidi na povrsini, dovoljno je samo posuti malo mlijeka odozgo ili vrhnja. Pece se u zagrijanoj rerni na 200 stepeni C, oko 20 minuta, zavisno od rerne. Povrsina treba da lagano potamni, ne da zagori.
Po vadjenju iz rerne obilato se pospe preprzenim listicima badema.
Moj suprug vise voli da se ne zapece previse, voli da ima vise tecnijeg sadrzaja, to ga podsjeca na djecje papice, pa mu je draze. A ja vise volim kompaktniju masu pa radije jedem hladno. Okus ne mogu porediti jer je jedinstven. Vrlo ugodan i mirisan.
Pice koje sam spominjala Jallab, takodjer moras probati da bi shvatila o cemu pricam.
Uzmu ociscene svjeze mesnate datule, hurme, stave u blender zajedno sa grozdjicama i miksaju dugo do najfinije teksture uz dodatak melase ili obicnog karamela tekuceg. Dobije se kao neka rjedja marmelada. Par kasika marmelade se pomjesa sa jako hladnom vodom i dvije kasike ruzine vode, prespe se u visoku casu sa ledom i ubace se pinjole i grozdjice. Negdje posluzuju i kasiku sa slamkom jer dodaju i pinjole koje su odstajale u marmeladi.
Okus vrlo osvjezavajuci, dize te na noge kad si na 50 stepeni vani i vapis za kapljicom. Melasa i datula imaju jako slican okus, tako da je tesko i otkriti da se nalazi unutra, ali po slatkoci koja se ne da lako razblaziti, shvatis da je to to.
Jos jedno pice, Lemon Mint, izvrsno, toga se ne mogu zasititi. Ta limunada nije nas klasik sa ledom i par listova mente unutra. Ovo je zelena limunada jer se menta melje zajedno sa ledom i narezanim limunom bez kore naravno, zatim se dolijeva ohladjena agda i jos razrijedi sa hladnom vodom. Slatko jeste, preovladava kiselost, ali drukcije ne mozes dici pritisak.
Oprosti sto sam se navalila na stranicu, mozda je bilo jednostavnije da pisem na privatni mail, ali ovako ce vidjeti i drugi koje mozda interesuju ista jela.
Hvala ti na ustupljenom prostoru i vremenu<3
Ivana
Mislim da znam pravu osobu kojoj bih se mogla obratiti za informacije za raznorazna egzotična jela! ;) Mnogo sam ti zahvalna na posvećenosti da sve ovo napišeš i me informišeš i otkriješ mi toliko novih jela!
IzbrišiDakle, shvatila sam da je Puri drugačiji od ostalih hljebova zbog toga što se prži, a to je kod mene već dosta mala šansa da će biti isprobano... no, ko zna...:)
Umm Ali zvuči više nego savršeno! Krenula mi je voda na usta dok sam čitala opis... Baš dobro što si mi napisala postupak i to da se u stvari koristi mliječni hljeb, jer me je baš čudilo da se koristi lisnato tijesto na šta sam do sad nailazila.
Decembar i januar su mi prilično haotični, ali staviću ovo na listu obaveznih stvari za isprobavanje i istraživanje... baš je posebno i jasno mi je što ti se toliko dopada! :)
Pića zvuče baš baš odlično i vjerujem da su jako osvježavajuća. Baš šteta što nikad nisam imala priliku da ih probam negdje u originalnoj verziji, ali ne znači da neću kod kuće! :)
Mnogo ti hvala i divno je znati da imaš čitaoce koji su spremni da se toliko potrude i posvete blogu!
Ogroman pozdrav za tebe i nadam se da ćemo se kuckati i ubuduće!
Milica <3
Naravno, razlog moga pisanja i jeste tvoja posvecenost hrani i tom prelijepom opisu koji sa sobom uvijek vuce neku interesantnu pricu. zbog toga sam se i potrudila da ti vise docaram ovo sto sam pisala. zasigurno, znaj, da sam svaki dan na tvom blogu bar po dva puta u danu.
OdgovoriIzbrišiugodno i korisno, kao da citam dobar roman koji mogu primjeniti.
veeeeliki zagrljaj i do kuckanja!
ivana
Draga Ivana,
Izbrišikad bih umjela da napišem onaj smiješak sa crvenim obraščićima, napisala bih! :) Mnogo ti hvala na takvim riječima i imaću na umu da se vratim da pročitam ovaj komentar kad se sumnje, nesigurnosti i premišljanja vezana za blog intenziviraju... <3 <3 <3
Citajuci recept o humusu dosla sam do ovog hleba. Samo gledajuci slike meni se prijeo, pa me interesuje da li si probala da pravis sa nekim drugim brasnom a da nije psenicno?
OdgovoriIzbrišiJa ne smem da jedem psenicu pa bih probala sa npr prosenim, razenim, heljdinim... ne znam da li bi bilo dovoljno gipko za neki ovakav recept?!
Ovaj hljeb je ostavio i na mene takav utisak jednom kad sam nabasala na njega i morala sam što prije da isprobam! :)
IzbrišiŽao mi je što moram to da kažem, ali nisam isprobala sa drugim brašnom. Pravila sam više puta samo sa integralnim pšeničnim ili sam kombinovala sa bijelim, nekad sam i dio mijenjala pirovim, ali ako je problem u glutenu, ovo nije mnogo od pomoći! :( U principu, i kad ih pravim sasvim sa integralnim, hljebovi su fini, manje lisnati i slijepljeniji, ali fini. Stoga, razmišljam da bi se mogli izvesti i sa nekom kombinacijom heljdinog, ražanog... Mogu da kažem da ću probati neke verzije, i ako dođem do zadovoljavajuće, dopisaću! :)
Do tad, ako engleski nije prepreka, naletjela sam skoro na jedan veoma zanimljiv recept za sličan tip hljeba (pita hljeb) koji je napravljen samo od heljdinog brašna, pa možda bude od koristi. Recept je sa bloga Souvlaki for the Soul!
Lijep pozdrav! :)
Hvala na brzom odgovoru :*
IzbrišiProblem mi je bas psenica. Gluten mi ne smeta i koristim speltino (pirovo) brasno koje ima u sebi glutena, pa se zbog njega razmisljam da bi mozda moglo.
Pravim vec mesecima neki svoj hleb adodatno se komplikuje sto ne smem ni kvasac pa sam se vec zasitila istog te trazim nesto malo drugacije sto bih mogla da pravim i da mi zameni hleb makar par dana nedeljno.
Pa pošto ja nekad pravim sasvim od integralnog brašna, tijesto ne treba da nadolazi, onda će sigurno biti sasvim fino i od pirovog brašna! :) Biće manje lisnato, ali mislim da će biti jako ukusno... Isprobaću i ja, pa ću dopisati utiske!
IzbrišiEvo i mene konacno da se javim posle uspesne akcije pravljenja hlebčića.
IzbrišiPravila sam ih sa heljdinim, raženim, ovsenim i speltinim brašnom u jednakoj razmeri. Lako se zamesilo ali kada sam trebala prvi put da tanjim testo jako se lepilo za podlogu i cepalo mi se. Tako da sam rešila da od 4 obge napravim 2. Malo deblje sa testo razvukla pa verujem da je to i bio razlog zašto mi se nisu pojavili mehurići prilikom pečenja i peklo se malo duže nego što si ti navela.
Primetila sam da se testo lepo "radi" tako da ću sledeći put da probam sa ovom istom smesom da napravim kore za pitu pa da ih punim sirom i/ili pečurkama i prazilukom.
U svakom slučaju ja sam vrlo zadovoljna. Za doručak sam pojela 1 kom te moje velike lepinjice i naterala sam se da ručam. Prilično je zasitno.
Share-ovala sam tvoju stranicu i link do mog FB profila sa slikom, nadam se da je to ok, a evo i ovde da vidiš slikice.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1458638064359033&set=a.1438802019675971.1073741828.1438773506345489&type=1&theater
Hvala na divnom receptu :*
Jedno pitanjce :) Mogu li ja to da umesim veceras, a ujutru da pecem, pa da mi ujutru bude toplo i lepo i mmmmm, jedva cekam jutro, da jedem :)
OdgovoriIzbrišiDa budem iskrena, to nisam radila do sad i ne mogu ništa da tvrdim sa sigurnošću. Međutim, ja bih to ipak izbjegla, jer sam baš skoro razvijala kore za grčku pitu sa spanaćem, koje takođe stoje jako kratko prije razvijanja, ostavila sam ih duže i nisam bila zadovoljna njihovom elastičnošću.
IzbrišiŽao mi je ako sam doprinijela razočarenju, ali možda je ipak sigurnije umijesiti tijesto ujutro ili napraviti hljeb uveče, a onda ga ujutro podgrijati u tiganju na kratko. ja tako radim stalno i budu baš fini.
Nadam se da će utisci biti pozitivni! :) Pozdrav!
Obavezno pročitam komentare na svakom blogu. Prvo, dobijem nove ideje, drugo, ne postavljam pitanja koja su već postavljena. Tako i ja prije čitanja htjedoh da pitam za druga brašna, prvenstveno speltino, jer sam od skoro na Hrono dijeti. Vidjela sam da može, mada bih voljela vidjeti i recept, tj. pravi odnos brašna, ulja, vode.
OdgovoriIzbrišiProbala sam praviti jednu vrstu indijskog hleba, po video uputstvu sa Youtuba, ali sam bacila. To je prvi put da mi neko tijesto ne ispadne kako treba i da moram baciti. Srećom, probala sam vrlo malu količinu inegralnog i heljdinog brašna, razvila kuglice i pekla u teflon tiganju. Tako se skrckalo, osušilo, nigdje nije htjelo da se zadvoji i naraste kao u videu. A gledala sam tamo i ovaj tvoj recept i posle prvog razočarenja, nisam se usudila praviti. Sad se opet razmišljam, stavljam u "isprobavanja" pa ću čekati povoljnu priliku.
Inače, Puri koji se prži u masnoći je, koliko se meni čini, isto što i zetski, odnosno, podgorički "kolač" a ima i varijacija koja se zove presukači. To je moja baka pravila za svako Badnju veče i mi smo se davili u njemu. Ja ga nikad nisam napravila i pričala sam svekrvi o tome. A onda, kada sam se porodila i bila u bolnici, moja mama je bila kod svekrve "na čast" što se dijete rodilo i jela taj kolač. Začudila se što i oni znaju za isti recept, ali se to u Prizrenu pravilo kad se dijete rodi. Zaboravila sam njegov naziv iz Prizrena, nisam ga ni probala, ali, mama mi je rekla da je to to. Inače, kod nas, u Podgorici, se taj (ne znam zašto ga zovu kolač) reckao nožem u 2 paralelne crte po sredini kruga kako bi ulje moglo prolaziti i bolje ga ispržiti. Neko ga je jeo slanog, a moj tata je najviše volio kad se pospe kristal šećerom koji na njemu vrućem počne da se topi a i dalje krca (on je bio generacija kojima je bijeli šećer bio veeelika poslastica pa ga je nekad i na hleb stavljao i tako jeo). Ako te interesuje, proguglaj među crnogorskim receptima i naći ćeš :D Primi velike pozdrave i željno očekujem nove recepte.
Ja sam pravila od drugog brasna i ostavila komentar sa slikama ali nazalost obrisan mi je taj komentar. Valjda je smetalo sto samlinkovala FB stranu gde se nalazi slika. Ali nije ni vazno...
IzbrišiJa sam se strogo pridrzavana recepta u svemu a stavila sam podjednaku kolicinu heljdinog, speltinog, ovsenog i razenog brasna. Sve ostalo je bilo kao u receptu. Isto sam na hrono ishrani i zabranjen mi je unos psenice :(
Testo se lepo i lako radilo. Kada je testo odstojalo i kada sam trebala da ga razvucem jako mi se lepilo za podlogu i nisam mogla dovoljno da ga razvucem pa sam od 4 jufke napravila 2. Tako mi se razvuklo ali je testo bilo deblje nego sto bi trebalo. Pri samom procesu pecenja nisam imala taj efekat da izlaze mehurici i da ce se testo listati :( Sto se na kraju i potvrdilo.
Ukus je bio odlican, mozda po mom ukusu malo vise soli da sam stavila. Ja sam jela sa ajvarom i bas sam bila sita cak i do rucka. Jednu sam pojela, druga mi je ostala za sutradan ali mi cak i pored podgrevanja nije bila lepog ukusa tako da je zavrsila u kanti :(
Sledeci put kad budem pravila razvicu koru i filovacu se je sa sirom i sa pecurkama i prazilukom i peci u rerni, mislim da ce tako imati jos bolji ukus.
Draga Sanjarko :), jako mi je žao što se tvoj, inače veoma lijep i koristan komentar nije objavio - pročitala sam ovaj i začudila se kako to da ne znam ništa o njemu. Provjerila sam i našla ga u spam-u :( Žao mi je što se zalomilo baš na tvom komentaru, od sad ću češće provjeravati.
IzbrišiA što se tiče hljeba, žao mi je što nisi bila sasvim zadovoljna, ali kad se baš tako hrabro eksperimentise... :) videću da i ja napravim neku verziju bez pšeničnog brašna, pa ako bude ok da i to dopišem. Mislim da bi kao neka vrsta pite bilo super... Izvini još jednom i veliki pozdrav :)
Ma nema problema :( Bilo mi je bas krivo jer sam i na mojoj stranici shareovala tvoj blog i fb stranu pa mi nije bas bilo jasno sto sam ja cenzurisana, ali drago mi je da je posredi samo nesporazum.
IzbrišiUzecu uskoro samo speltino (pirovo) brasno pa cu probati da napravim samo od njega. Ukus je stvarno super ali da se jede taj dan, drugi dan vec nije to to.
Pisacu i ako napravim pite :)
Pozdrav veliki :*
Ma znaš kako, sa Blogger-om povremeno ima problema, ali do sad mi se nikad nije desilo da je neki komentar otišao u spam. U principu, svi mi ostavljate tako divne komentare da bi bilo suludo da ih brišem. :)
IzbrišiMislim da će se lakše razvijati ako budu samo od speltinog brašna (uzgred, vidjela sam da je hljeb odlično izgledao), ali mijesi dok se tijesto ne bude odvajalo od ruke - mozda vise brasna ili vode.
Obavezno javi utiske! :) ja sam nešto u gužvi ovih dana pa nikako da se posvetim tome.
Mnogo hvala i veliki pozdrav! <3
@Dambo Vidim da ovaj recept traži mnogo prilagođavanja.:) Poradiću malo na njemu i javljam. :)
IzbrišiShvatila si vjerovatno da sam i ja iz Crne Gore, ali uopšte ne znam za zetski kolač :( Baš ću se raspitati, mada možda recept budem čitala i kod tebe na blogu! ;) Veliki pozdrav za tebe! ;)
Imenjakinjo,
OdgovoriIzbrišiVec sam negdje bila opsirna sa komentarom za ovaj hljeb i da se opet ne bih ponavljala tako "siroko" samo cu reci da je hljeb jako lak za napraviti ko je zainteresovan. Pravila sam ga barem 10 puta do sada i djeca ga jedu kao palacinke.
Dambo, moram da dam komentar. Hljeb ce ti sigurno uspjeti ako koristis preporuceno brasno, jer sam i ja koristila samo heljdino, a ono je prilicno "bljuzgavo" i jako se tesko radi sa njim, to nisam uspjela i onda sam zamijesila jos jednu turu od bijelog brasna i to sve pomijesala i uspjela sam "razvaljati' ali ta mekoca i sve ostalo nije bilo to, ali sam ja te hljebice iskoristila kao domacek heljdine kore i napravila heljdinu pitu od sira, bila je presavrsena.
Tako da, drzite se recepta i uspijeva sigurno.
Milice, recept je sasvim dobro objasnjen i prikazano i slikom i videom.
Pozdrav
Milica
Pa kako bih zaboravila klince što vole "palačinke sa nutelom"! :D Hvala ti na takvoj podršci i promovisanju! :)
IzbrišiSuper što si ovdje dopisala tvoja iskustva sa onim varijacijama, jer će nekom biti od koristi sigurno. Hvala ti! :) Pozz
Draga Milice, napravila sam hlepčiće i bila sam jako zadovoljna, pogotovo s obzirom na to da je moje kulinarsko iskustvo blizu nuli. Tek počinjem da eksperimentišem :) Bili su jako ukusni, doduše nisu se baš tako lepo razdvajali, ali sam uočila svoje greške pa će sledeći put biti lisnatiji. Divni uz humus i tzatziki kao umake. Obožavam ovakve recepte i hvala ti na njima! Pozdrav, Vanja
OdgovoriIzbrišiPa ti si vrlo vrlo hrabra kad si odlučila da, sa malo kulinarskog iskustva (mada vjerovatno si samo skromna ;)), isprobaš ovaj tanki hljeb! Svaka čast i ogromno ti hvala na povjerenju! ;)
IzbrišiBaš me raduje što su ti se hljeb dopao, a to listanje uglavnom ima veze sa načinom slaganja i motanja, i važno je da ne koristiš previše snagu dok razvijaš pužiće, već da to radiš što laganije, iz više puta... Ma znam da će sledeći put biti savršeni! ;) Puno puno pozdrava! :*
Draga Milice, moram ti se zahvaliti na ovom divnom receptu, a pre svega hvala ti na detaljima! Inace sam slaba u kuhinji i sa kuvanjem i tek ulazim u citavu pricu, ali pohvalicu se (posto mi je to oduvek izgledalo strasno komplikovano) da sam danas prvi put u zivotu zamesila testo, i takodje uspesno napravila ove hlepcice, ispali su fantasticno, (jela sam ih uz humus-takodje recept sa tvog bloga) i prezadovoljna sam bila i ja i svi koji su probali, i to zahvaljujuci ovom sjajnom postu. :)
OdgovoriIzbrišiTvoj mi je blog od sada redovna stanica;)
Veliki pozdrav,
Marija
Draga Marija, ne možeš da zamisliš koliko mi je drago što je sve ispalo tako odlično - i tijesto (što je velika stvar!) i uopšte hljeb i humus. Mogu ti reći da je to i moja omiljena kombinacija i uvijek se iznova obradujemo kao da to jedemo jednom godišnje (a nije ni najmanje tako :))!
IzbrišiMnogo ti hvala na utiscima, baš si me obradovala i uljepšala mi jutro!
Naravno, dobrodošla nazad kad god poželiš i nadam se da će ovo biti inspirativan kutak za tebe! ;)
Mnogo mnogo pozdrava! :*
Milice i ja sam juce isprobala tvoj recept i snajka ja i unukica od dveipo godine smo smazale dok je bilo toplo, nista nisam menjala i odlican je recept.
OdgovoriIzbrišiDraga Nado, baš me raduje što ste tako brzo smazale hljeb :), a naročito me obraduje kad čujem da sam prošla test i kod mališana - oni su najzeznutiji kritičari! ;) Hvala puno! <3
IzbrišiHvala Milice vama na receptu zaista nam se dopalo, inace su vam recepti kao i citav blog super napisani i isprobacu puno toga. Pozz
OdgovoriIzbrišiMilicee ja vama trebam da zahvalim a ne vi meni. Recepti su vam tako lepo
OdgovoriIzbrišiDraga Nado,
Izbrišimi ćemo se jedna drugoj zahvaljivati u nedogled izgleda, ali ja se stvarno oduševim kad naiđem na ljude koju su tako pozitivno i prijateljski raspoloženi prema meni, blogu i onome na njemu! :) Ipak Vam hvala još jednom! <3
Humus sam napravila popodne, hljepčić se odmara...:)
OdgovoriIzbrišiJavit ću kako je ispalo...jedva čekam
Pozdrav, Dunja
Draga Dunja, ako si i najmanje slična meni, onda sam sigurna da je bilo uživanje! :) No, ipak bih voljela da čujem kako je hljepčić ispao i onako iz iskustva, je li kombinacija baš onako dobra kao što je predstavljam! :)
IzbrišiHljepčić je super, a kombinacija još i bolja!
IzbrišiInače jako volim humus i sada sam ga prvi put radila. Sjajno!
Jedini moj savjet je da se ne treba baš pretjerivati prije spavanja sa spomenutom kombinacijom...iz iskustva :)
Hvala na blogu, vjerno ga pratim!
Pozdrav iz Zagreba
E, to sam htjela da čujem! ;)
IzbrišiDraga Dunja, hvala ti mnogo što si se javila i drago mi je što što si tu i što ti se dopada blog. Mnooogo pozdrava! :*
prvi puta sam naišla na ovaj blog i za sad, jedino što mogu reći da je divan, predivan, s puno zanimljivih recepata, a ti si, Milice prekrasna osoba, osjećam to dok te čitam :D
OdgovoriIzbrišispremila sam te u favorite, imam ja tu što raditi, uuuu...puno posla me čeka :D
pozdravi iz ZG!
Tako predivan i pozitivan komentar za dobro jutro! <3
IzbrišiNe mogu da skinem osmjeh s lica, i čini mi se da nikad neću dovoljno uspjeti da se zahvalim za sve ovakve komentare i svima vama koji osjetite potrebu da mi se javite i kažete nešto što čini da sav moj trud itekako ima smisla.
Nadam se da će "puno posla" biti i prepuno uživanja! :)
Veliki pozdrav i zaista mi znači... <3
Na nagovor druga sam odlucio da pravim humus. Super je ispalo, pravio sam i domaci tahini po linku koji si stavila. No kako nikad ranije nisam probao humus i nemam sa cime da uporedim, ovo je najbolji humus koji sam jeo ;)
OdgovoriIzbrišiAli kad sam video ove hlepcice iz tiganja, vise sam se obradovao nego za humus :D ispali su super, nestajali su pre nego sto se sledeci ispekao XD
blog ti je super, uputstva su jako detaljna, a posebno mi se svidjaju dodatni detalji kako i sta, pa se mnogo toga moze nauciti :) za subotu je vec isplanirano da se prave krekeri od kukuruznog brasna ;)
Ej, pa ti si baš vrijedan! :) Divno, baš me raduje što ti se dopao humus (mada sam od onih koji prosto ne mogu da povjeruju da se taj ukus nekom ne dopada :D), ali bi bilo još bolje da ga još negdje probaš, čisto da znaš da je onaj tvoj bio zaista odličan! :D
IzbrišiHvala ti za sve utiske, i za humus i hljeb i uopšte za blog. Mnogo mi znači da čujem da se može mnogo toga naučiti :) i da svi moja dodatna objašnjenja nekom zaista pomažu.
Čekam utiske za krekere ;) i mnogo te pozdravljam!
Upravo ispekao krekere, super su :D bice super kombinacija uz slicne integralne koje vec pravim, pa da bude mesano :)
OdgovoriIzbrišisto se tice humusa, trebalo bi drug da dodje i da donese taj koji on narucuje, pa cemo da uporedimo :)
pozdrav,
Mladen
Odlično, Mladene. Hvala puno na utiscima, baš volim da znam da li je recept ispunio očekivanja. :) Nadam se da je poređenje bilo uspješno po ovaj naš domaći humus. ;) Puno pozdrava!
IzbrišiDanas sam prvi put pravila ovaj hleb i mnogo mi se dopada. Ja sam pravila sa integralnim brasnom, jer iz zdravstvenih razloga ne smem konzumirati belo:) Dosta se lako pravi, a ono sto ne mogu izostaviti da kazem da se ovaj hlepcic od davnina pravi i na nasim prostorima, samo sto je nama ovo jelo poznato pod imenom "gibancice". Jedino sto se umesto putera koristi svinjska mast, ali sve drugo je isto. Sa belim brasnom bude za nijansu bolje, ali ja sam izuzetno zadovoljna i ukusom ovih integralnih:)
OdgovoriIzbrišiDivno Marija, drago mi je što je hljeb ispao dobro i od sasvim integralnog brašna. Ja to nekad radim, ali imam priliku da kupim sasvim sitno mljeveno brašno i znam da to nije isto kao sa prosječnim, pa nisam dopisala.
IzbrišiVeć mi je neko rekao da se i kod nas pravi nešto slično (čini mi se da su mi rekli u Bosni), pod imenom "listarice" ili slično. Mislim da bi valjalo malo da se pozabavim i našom tradicijom, ima toliko stvari koje su meni nove, a veoma zanimljive i sigurno bi mi se dopale.
Hvala za informaciju, volim kad naučim nešto korisno i novo od čitalaca. :)
Puno pozdrava i hvala za utiske. :)
Milice, nisam do sada vidio bolji opis recepta. Potrudila si se i hvala ti.
OdgovoriIzbrišiNapraviću taj kruh kada stignem.
Stjepane, veliko hvala za komentar. Znači mi kad čujem tako dobro mišljenje. :) Nadam se dobrim utiscima! ;)
IzbrišiDraga Milice,
OdgovoriIzbrišiželim da pohvalim tvoj divni blog i recepte koje rado i često isprobavam.
Skoro sam pravila humus po tvom receptu a uskoro ću i ove hlepcice.
Ja sve przim na maslinovom ulju, doduse na nizim temperaturama. Koliko ja znam tacka dimljenja kod maslinovog ulja je 180-190 stepeni. Molim te da podelis sa nama svoja saznanja o tome, stalno sam u nedoumici oko toga. Kokosovo ulje koristim u slatkišima najčešće,i ono ima sličnu tačku dimljenja kao maslinovo ulje ali mu je cena kod nas dosta visoka kao i ghee puteru.
Draga Suzana,
Izbrišizahvaljujem od srca na lijepim riječima i nadam se da je hljeb ostavio dobar utisak, ako ste već ispobali.
Što se tiče ulja, nisam se dovoljno pozabavila tom tematikom, iako odavno to imam u planu. Neko generalno pravilo koje primjenjujem je da za kuvanje uglavnom koristim maslinovo ulje, hladno cijeđeno jer samo to imam u kući, ali obično se radi o nižim temperaturama, dakle, ne za prženje.
Kad pravim neke tanke hljebove, palačinke ili neku hranu gdje će tiganju dugo biti na vatri i biće skoro suv, onda koristim kikirikijevo (a predlažu i ono od uljane repice, ali meni se nešto uvijek osjeća i ne volim) ili kokosovo (više ako pravim palačinke ili nešto slatko). Kokosovo ulje, ovo hladno cijeđeno koje ima miris i ukus kokosa takođe počinje brzo da dimi. Postoji i rafinisano kokosovo ulje koje može da bude dosta dobrog kvaliteta i ono bolje trpi temperaturu, a nema miris i ukus kokosa. Ukoliko nema nekih dodatnih sastojka, ono je ok - samo vodite računa, jer je razlika u cijenama velika i tu može na svašta da se naiđe.
Svakako, kad pravim ovaj ili drugi hljeb tog tipa, nakon svakog obrišem tiganj papirnim ubrusom, kako bih sklonila ostatke brašna i ulja koji će početi da gore već sa sledećim komadom. I naravno, prilagođavam temperaturu kako bih izbjegla dimljenje, a da opet bude dovoljno jako da hljeb dobija te šupljine.
Ghee je obično veoma skup, a mislim da i nije bliži originalu od onog koji sami napravimo (u Indiji se dobija od putera koji je napravljen od bivoljeg mlijeka, originalno). Možete ga napraviti sami od putera, bude odličan i odlično se održava. Ima puno recepata na internetu, a vjerovali ili ne, ja sam još ko zna kad fotografisala postupak i planirala da to objavim i tako je ostalo. :)
Što se tiče prženja u dubokom ulju, to radim veoma rijetko, recimo jednom u pola godine i tada koristim kikirikijevo.
Pošto imam odavno na umu da se pozabavim ovom tematikom, nadam se da ću se sad ubrzati i da ću podijeliti rezultate istrage. :)
Pozdrav! <3
google 175
OdgovoriIzbrišigoogle 176
google 177
google 178
โดนสาป
OdgovoriIzbrišiMEGA888
โกๆ
OdgovoriIzbrišiสล็อต
It suggests that something is handed to someone in a convenient or straightforward manner, similar to being served a meal on a plate. This phrase is commonly used to describe situations where opportunities or advantages are readily available or handed to someone without them having to work for them.
OdgovoriIzbrišibufete de abogados de accidentes de motocicleta
truck accidents attorneys
hearsay in court
virginia statute of limitations personal injury