Nepečeni cheesecake sa borovnicama
Na prvi pogled, sasvim običan cheesecake! Ipak... Podloga je od koštunjavog voća i urmi, krem na bazi sira sa izraženim voćnim ukusom zahvaljujući prahu ili cijeđenom soku i na kraju, svježe borovnice! Osvježavajuće, a istovremeno prepuno ukusa!
Ovaj recept je nastao kao kombinacija zadovoljavanja nekoliko težnji. Podloga je nastala iz želje da izbjegnem uobičajenu verziju sa gotovim keksom i puterom. Prah od borovnica već neko vrijeme, koristim samo kao dodatak jogurtu, žitaricama ili za smoothie i pomislila sam da je red da napokon napravim taj dugoplanirani cheesecake (samo je još trebalo shvatiti kako).
I na kraju, posle raznih pretraga sa ciljem da pronađem neki nov recept za kremasti dio sa sirom, vratila sam se svojoj verziji "od nekad" i ponovo se uvjerila da je upravo to ono što želim!
Već neko vrijeme, u našoj kući je skoro nemoguće pronaći industrijske slatkiše ili grickalice i trudim se da sve bude domaće. Istina, još uvijek mi se dogodi da kupim piškote za tiramisu ili rijetko neki gotov čokoladni namaz sa visokim procentom kakao djelova. Kad sam otkrila recept za domaći čoko-lješnik namaz koji je fantastičnog ukusa, otada ni ovo više ne važi - dopisano kasnije :). Ako ste i vi raspoloženi da pravite svoj namaz, bacite pogled na recept za domaću Nutellu.
U svakom slučaju, koliko je moguće, kupujem proizvode na čijim etiketama pišu samo poznate i u kuhinji korišćene namirnice, ali kad biste tražili takav keks... stvari se malo komplikuju! Ili, ako ga pronađete, obično je toliko skup da nećete željeti da ga iskoristite za kolač.
To je razlog zašto sam poželjela da napravim ovaj kolač u novom ruhu. Na kraju, verzija podloge sa koštunjavim voćem i urmama je zdravija i značajno ukusnija. Uzgred, s obzirom na to da poslastica ne sadrži brašno, kolač je i prirodno bezglutenski.
Cheesecake sam pravila sa svježim voćem na vrhu, a u fil sa sirom sam dodala kašiku praha od borovnica. Prah se dobija tako što se na veoma specifičan način suše borovnice (freeze-drying), a zatim melju. Ovo voće spada u takozvanu "superhranu", što znači da u sebi sadrži veliku količinu hranljivih sastojaka potrebnih za zdravlje i razvoj čovjeka, a u prahu su one, čak, koncentrovane. Borovnice su poznate po svojim antioksidantskim sposobnostima, veoma su bogate kalijumom i vitaminom C, ali i mnogim drugim važnim nutrientima.
Prah je tamno ljubičaste boje i ima vrlo izražen ukus borovnica. Možete dodati jednu kašičicu jogurtu i dobićete veoma hranljiv napitak ženstvene boje! :) Inače, ukoliko ne možete kupiti prah, kolač možete napraviti i tako što ćete svježe borovnice izmiksirati, a zatim procijediti kroz gazu ili neku takvu tkaninu. Boja će biti slična, samo što neće biti i tamnih tačkica.
Bacila sam se u potragu za savršenim kremom od sira za nepečeni cheesecake i mogu vam reći da je internet preplavljen receptima za ovaj kolač, pa prosto čovjek jedva odluči gdje da se zadrži. :) No, najveći broj sadrži želatin u sebi (protiv kojeg inače nemam ništa), a ovu poslasticu volim nekako isprave kremastu - ne čvrst krem zahvaljujući želatinu, nego čvrst zahvaljujući kombinaciji sastojaka u pravoj razmjeri. Na kraju sam se vratila jednoj svojoj staroj verziji i uvjerila se da prosto volim takav krem od sira! Ukoliko nemate prah od borovnica i ne želite da se bavite cijeđenjem soka, sasvim je u redu da fil ostavite da bude bijel, a možete i dodati narendanu limunovu koru. Preko stavite svježe voće po izboru: maline, kupine, jagode...
Pitam se kako to da mnogi ljudi smatraju cheesecake komplikovanim za napraviti (među njima sam!). Uvijek imam osjećaj da se upuštam u neku avanturu, a na kraju ne vjerujem koliko psihičke i emotivne pripreme za tako malo posla - cheesecake je za čas u frižideru, a kuhinja očišćena! Stvarno je brzinski, ne dozvolite sebi zavaravanje! ;)
Recept
Malo drugačiji cheesecake sa borovnicama
Jednostavan i naizgled klasičan nepečeni cheesecake se pretvara u pravo iznenađenje kad podlogu napravite od koštunjavog voća i urmi, a u krem dodate prah od borovnica! Izazovno i prepuno ukusa! |
- vrijeme pripreme: 1h
- ukupno vrijeme: 1h
- količina za 10-ak služenja
Sastojci
za podlogu
- 150g mljevenih badema i lješnika*
- 150g sjeckanih badema i lješnika*
- oko 150g urmi (datulja)*
- prstohvat soli
- kašika-dvije kokosovog ulja ili putera (po potrebi)
za krem od sira
- 350g krem sira (philadelphia, ABC sir)* sobne temperature
- 70g šećera u prahu
- 100g crème fraîche-a ili milierama*
- 3dl slatke pavlake
- puna kašika praha od borovnica ili 100g svježih borovnica*
voće
- 100-150g borovnica
- šećer u prahu (proizvoljno)
Postupak
Podloga
- Papirom za pečenje obložite obod okruglog kalupa sa pomjerljivim ivicama prečnika 23cm.*
- Sameljite i isjeckajte koštunjavo voće. Urme očistite od košpica, oljuštite po želji i sitno nasjeckajte.
- Sve spojite i dodajte prstohvat soli. Formirajte prstima smjesu koja će ostati sipljiva, ali dovoljno ljepljiva da je moguće rukama oblikovati lopticu ili neku formu. U slučaju da je mnogo sipkava, dodajte puter ili kokosovo ulje. Možete koristiti i multipraktik ili neku sjeckalicu i tako sebi olakšati posao - u doba kad sam ovo pravila, nisam imala ništa slično, pa sam radila ručno.
- Smjesu prospite u kalup, dobro pritisnite prstima i to tako da lagano izdignete ivice. Ostavite u frižideru da se stegne dok ne pripremite fil.
Krem od sira
- Ukoliko ne možete da pronađete gotov prah od borovnica, onda prvo pripremite sok koji ćete dodati kremu. Izmiksajte voće štapnim mikserom ili to uradite u blenderu. Procijedite kroz neku gustu tkaninu ili gazu.
- Stavite u činiju sir koji je odstajao na sobnoj temperaturi (ako je hladan, neće se fino umutiti i biti kremast) i šećer u prahu. Na kratko umutite mikserom.
- Dodajte mileram i punu kašiku praha od borovnica. Opet na kratko umutite.
- U posebnoj činiji mikserom umutite slatku pavlaku - najprije najslabijom brzinom, a zatim jačom. Nemojte pretjerati, jer je potrebno samo da postane šlagasta i da se šare počnu zadržavati na površini.
- Dodajte mileram masi od sira. Veoma lagano je umiješajte ručnom mutilicom pokretima odozdo na gore. Možete koristiti i mikser, ali mutite najslabijom brzinom i veoma lagano. U ovom trenutku je potrebno dodati procijeđeni sok od borovnica, ako koristite njega umjesto praha.
- Premažite gotov krem preko podloge, poravnajte i stavite u frižider na nekoliko sati ili još bolje, preko noći.
Dekoracija i služenje
- Kad je kolač dovoljno dugo odstajao, sklonite obod i papir i dekorišite ga svježim voćem. Po želji, pospite malo šećerom u prahu radi finijeg izgleda.
- Poslužite hladno i uživajte!
Napomene
- Za podlogu je potrebno 300g koštunjavog voća po izboru. Važno je da makar polovina bude vrlo sitno sjeckana ili mljevena, a druga polovina krupnije izlomljena ili isječena. Ja sam kombinovala bademe i lješnike, ali možete koristiti orahe, indijske orahe, pistaće...
- Oblaganje kalupa je veoma jednostavno, a uštedi mnogo vremena prije posluživanja kolača. Ja sam nekako zaboravila da to uradim ovog puta i sigurna sam da mi se to više neće dogoditi. Ovo se odnosi na oblaganje ivica kalupa, a detaljan postupak kako da to jednostavno uradite, možete pogledati u mom postu: kako obložiti kalup za tortu masnim papirom. Prije služenja, sklonite najprije obod kalupa, a zatim pažljivo odlijepite papir. I kolač je spreman da se iznese na sto!
- Ne bih vam predložila da koristite light verziju krem sira (one sa smanjenim postotkom masnoće), jer često bude tečniji nego što je potrebno. U tom slučaju kolač neće biti dovoljno čvrst, uzimajući u obzir da ne koristimo želatin.
- Za kremasti dio obično koristim crème fraîche, a mislim da je njemu najadekvatnija zamjena mileram. On ima veći postotak masnoće od kisele pavlake, pa ako nju koristite, možda bi bilo poželjno da je ostavite preko noći u frižideru da otkapa višak vode. Za to će vam poslužiti gaza ili krpa za cijeđenje sira.
- Ako vam nije dostupan prah od borovnica, možete krem ostaviti da bude bijel ili iskoristite sok od oko 100g borovnica.
Ako niste ljubitelj borovnica ili su vam teško dostupne, pogledajte još jednu veoma sličnu verziju za moj cheesecake sa svježim jagodama.
22. jun 2013.
Recept za ovaj cheesecake šaljem Ana-Mariji i Mislavu sa bloga Foozdarije kao ulaznicu za junski krug kulinarske igrice Ajme, koliko nas je!. Kao ovomjesečnu temu su izabrali šumsko voće, a osim ovog, kao ulaznicu ću poslati i recept za prhki kolač od borovnica, jedan od prvih na ovom blogu, ali i jedan od najčešće pravljenih kolača u našoj kući.
Ako baš volite ovo voće, predlažem vam da pogledate i recept za Džejmijeve švedske rolnice sa borovnicama, kao i za palačinke sa borovnicama i rikotom u američkom stilu.
Odlično izgleda, boja kreme je super!
OdgovoriIzbrišipredivno izgleda:)
OdgovoriIzbrišiMa sve bih pojela, ukljucujuci i onu krpicu...
OdgovoriIzbrišiUf, kako lepo :). Fotke i cheesecake, njam :D!
OdgovoriIzbrišiIzvrstan recept, nisam nikada radila ovu kombinaciju s datuljama. Svakako ću isprobati.
OdgovoriIzbrišiHvala na tako divnim riječima! Posebno se nasmijah krpici :)
OdgovoriIzbrišiBoja krema od sira je stvarno ženstvena i mislim da bi sve djevojčice obožavale ovaj kolač! :)
Ali, najizraženiji ukus ima podloga... Slatkasto, a opet mnoogo lješnikasto, da tako kažem... Odlično se dopunjuje sa kremom i voćem... Moj omiljeni tip cheesecake-a, a ako neka od vas isproba, javite utiske! :)
Predivan je :)
OdgovoriIzbrišiNe mogu odvojiti oči od fotki... izgleda potpuno božanstveno...
OdgovoriIzbrišiovo je genijalno! mislim da sam napokon nasla recept po kojem cu probati napraviti taj famozni chiz kejk!!! svidja mi se sto ne ide zelatina, koju nikako ne volim i ne koristim je..
OdgovoriIzbrišijedva cekam da isprobam! =)
Jovanka, baš mi je drago što ti je zapao za oko :)
IzbrišiNego za želatin - u principu, nemam ja ništa protiv, naročito u panna cotti :), ali cheesecake stvarno volim da bude kremast. Već kad unosimo toliko kalorija i masnoće, onda ajde da to fino i osjetimo! ;)
Obavezno mi javi utiske ako isprobaš! :)
mjerkam ga, mjerkam i mislim da cu ga uskoro schepati oko vrata.. =))) nego jel mislis da bi za boju isao dobro sok od svjeze cjedjene cikle? ne znam samo koliko da ga stavim.. gledala sam da narucim suhi prah, ali ove sto sam ja gledala su bas mnogo skupi, 17-20$ za vrecicu od 4 unce..pa bi da mozda iskoristim ciklu ili eventualno sok od svjezih brusnica.. sta ti mislis?
IzbrišiZnači, baš si odlučna da se pomiriš sa cheesecake-om! :)
IzbrišiOvako, ukus cvekle je divan, ali ako ćeš kombinovati sa nekim voćem, nisam sigurna da je pun pogodak. Mogla bi da probaš sa sokom od brusnice, mislim da bi to bilo odlično! Najčešće koristim prah, i jeste skup, ali sam koristila i sok od 100g borovnica - cijedila sam ih posle miksanja, i to je bilo dovoljno za boju, ali fil nije postao tečniji. Međutim, nisam (ne pitaj kako) izmjerila koliko je to bilo soka na kraju.
Kreni od nekih 30ml - bolje gust sok od cijeđenih borovnica, izmiješaj, pa vidi dokle možeš da ideš a da fil ne postane tečniji i dok ne dobije lijepu boju... Vjerujem da je dovoljno oko 50ml, ali ništa ne garantujem.
Vjerujem da ćeš ti to isprobati prije nego što ja stignem da provjerim, pa bi bilo poželjno da mi javiš! :D
da znas da sam odlucila! nisam jos sigurna kad cu se uhvatiti u kostac, ali javljam ti rezultate sigurno..
Izbrišiznas kako, ja ciklin sok dosta cesto koristim zbog boje, ne treba ga uopce puno, a stvarno daje predivnu boju.. koristila sam je i za humus i za one moje sirove djakonije i nisam primjetila da ima neki izraziti okus u kolacima.. ali nisam ni sigurna da cu kejkic raditi sa vocem.. eventualno bi mogla sa brusnicama, jer je to jedino trenutno sezonsko voce (pored jabuka i krusaka).. ali ne znam sta bi s njima, one se bas ne mogu sirove jesti.. smislicu nesto.. =)
Ej, pa možeš baš tako... A što se tiče brusnica, možeš ih prokuvati sa malo šećera i onda napraviti kao preliv i služiti ga uz svako parče posebno ili pokušaj da skuvaš gušći sos i onda premaži preko... Eto to mi pada na pamet... :)
IzbrišiOdličan je , a boja je fenomenalna. Mnogo mi se dopada :)
OdgovoriIzbrišiDjevojke, baš sam zadovoljna što vam se dopada i boja i sam izgled kolačića! A ja vas ubjeđujem da je i ukus na nivou ;)
OdgovoriIzbrišiMeni ovaj cheesecake nije na prvi pogled običan već baš poseban, jako lijep, dekorativan, obzirom na sastojke za podlogu i borovnice sigurno je i jako ukusan. Super je !!
OdgovoriIzbrišiHvala, Branka! Baš će se uobraziti :) I jeste, prepun je ukusa, baš nekako intenzivan za jedan cheesecake. :)
IzbrišiPrelijepo izgleda iako imam sličan recept tu me je oduševio ovaj dodatak borovnica u prahu. Sočan i fin.
OdgovoriIzbrišiPrah od borovnica daje baš izražen ukus i super je... Ali znam da ga nije lako nabaviti, pa može i sok Hvala!
IzbrišiKoliko dobro izgleda !
OdgovoriIzbriši:)
IzbrišiOdličan Milice! Već dugo tražim recept za taj deo sa sirom u koji ne ide želatin pošto ga mi ne jedemo.
OdgovoriIzbrišiMoram naručiti preko neta taj prah od borovnica. I inače obožavam borovnice a kod nas ih baš nešto i nema.
Diiiivne fotke!
E da, trebalo bi da dodam da je kolač vegetarijanski! :) Znaš, ja sam tek skoro otkrila da je želatin životinjskog porijekla... baš sam blesava!
IzbrišiMeni se mnogo dopada taj prah, nekako je baš intenzivnog ukusa. Hvala ;)
genijalan kolač
OdgovoriIzbrišiZahvaljujem! :)
IzbrišiOdusevljena sam. A gdje se moze nabaviti taj prah od borovnica?
OdgovoriIzbrišiDrago mi je! :) Kod mene (Stokholm) ga ima u svim radnjama zdrave hrane i radnjama specijalizovanim za vegan, raw... ishranu. Nisam sasvim sigurna da je takav slučaj i kod nas, ali moram reći da sam ih primijetila skoro u Crnoj Gori kad sam putovala. To znači da ih vjerovatno ima u svim većim gradovima u regionu.
IzbrišiA kolačić može i bez praha, samo je ukus intenzivniji i zanimljiviji sa njim. :)
Mislim se da probam da napravim ovaj cizkejk. Samo bih pola ostavila belo, a u drugu polovinu umutila voce, kao u onom tvom sa malinama. Da li ce onda gornji deo biti dovoljno cvrst, posto nema zelatina?
IzbrišiTri dana bez odgovora na pitanje! :( Izvinjavam se, propustila sam komentar, a sad samo mogu da se nadam da nije baš kasno. :)
IzbrišiČini mi se da bi to moglo biti izvodljivo, ali da voće bude dobro ocijeđeno ili čak prokuvano, čime najveći dio vode ispari. Nisam nikad tako pravila jer obično volim da sirni dio ostane bijel ili uz dodatak voćnog praha, ali mislim da će to uspjeti, jer je fil prilično čvrst, iako je bez želatina.
Voljela bih da čujem utiske, a ako ne uspije, smislićemo neki drugi način da doskočimo cheesecake-u. :)
Ovo prekrasno izgleda! I ja se već dugo kanim da probam neki cheesecake. Mislim da će to biti baš tvoj kandidat, Milice. :) Samo me zanima šta je tačno slatka pavlaka? Da li je to vrhnje za kuhanje ili nešto drugo?
OdgovoriIzbrišiHvala ti na povjerenju, drago mi je što je izbor pao na ovaj primjerak. :) Slatka pavlaka/vrhnje je ono na čemu obično piše da je za mućenje ili za šlag. Ne treba da bude zaslađena, već je neutralnog ukusa - ja obično koristim istu i za kuvanje i za mućenje, ali na njoj piše da je ok za obje stvari. Svakako, traži da je nacrtana neka mutilica, to će biti ok. :)
IzbrišiNa ovom blogu je sve fino. Pocevsi od same price, preko recepta, posudica i tanjirica do fotografija :)Posebno mi se svodja kad ima vise slika tokom izrade samog recepta.Tako po slici naslutim da li sam na dobrom putu izrade :)
OdgovoriIzbrišiNadasve ,ovde se oseca gostoprimstvo samog autora .
Hej, hvala puno, baš mi znače takve riječi. Znam da su te fotografije pripreme jako korisne, ali često se dogodi da mi je loše svijetlo, pa ne mogu da izvedem ili sam sama, a nekad mi je potrebna pomoć. Pokušaću da što više recepata ima takav dodatak, znam da znači. :) Hvala i puno pozdrava!
IzbrišiОд када је откривен Твој сирови чизкејк са малинама у мојој кухињи је безброј пута направљен..
OdgovoriIzbrišiИ сви се одушеве.. али сам јутрос кренула у потрагу за мало јефтинијом верзијом (пошто нас је пуно :)
овај са боровницама ми је привукао пажњу али један од гостију не једе шећер.. и као увијек ја се сјетим Милице-спасилице и молим за њено стручно мишљење 😀
Draga Dragana, hvala puno, baš volim što sam se tako uselila kod vas i izvini ako je odgovor previše okasnio.
IzbrišiOvako, ja sam nešto eksperimentisala sa ovim kolačem da bude bez šećera i rezultati su šareni. Ako gost ne jede samo šećer (u smislu zrnast bijeli ili smeđi šećer), onda možeš izmiješati javorov sirup i chia sjemenke (recimo oko 90-100ml i 2 pune kašike chia), ostaviti da nabubri i u idealnom slučaju izmiksati i dodati smjesi. To će učvrstiti krem, ne baš sasvim, ali ne bude loše. Zbog te čvstine, vidjela sam da nije loše zamijeniti dio smjese maskarpone sirom (koji je skup)- recimo 200 krem sira, 250 maskarpone (takvo je pakovanje), 70-80g milerama i 2.5 ili 3dl slatke pavlake (one imlek mliječne). Inače, prah šećer ima u sebi dio skroba i plus nije tečan, tako da ga uopšte nije lako zamijeniti a da kremasti dio bude isti. :)
Ukoliko ti nije problem da napraviš male porcije, tipa cheesecake u čaši (možeš koristiti obične male čaše, to fino izgleda), onda samo šećer zamijeni javorovim sirupom ili medom (možda 80g, on je jači od javorovog) i ne moraš dodavati ništa za zgušnjavanje.
Ako gost ne jede ništa slatko, onda probaj sa stevijom - ona bijela u prahu, što je zapravo ekstrakt. To će biti i najbolje što se tiče tekstrure (neće razvodniti krem), nema kalorije i ne utiče na šećer u krvi (ako je to ono što izbjegava). Ona je vjerovatno idealno rešenje, ali ima pozadinski ukus koji se meni ne dopada, pa je ne koristim i ne znam tačno kako se mijenja. U svakom slučaju, mislim da se dobije uputstvo kad je kupiš u kom odnosu mijenja običan šećer.
Srećno, javi ako budeš nešto isprobala. :) :*
Fenomenalna torta! Recept jednostavan i dobro objašnjen. Torta se lako pravi a ukusi su nestvarni.
OdgovoriIzbrišiFenomenalna torta! Recept jednostavan i dobro objašnjen. Torta se lako pravi a ukusi su nestvarni.
OdgovoriIzbriši"Make every gift unforgettable with personalized touches! Use code 'PERSONAL10' for an exclusive Always Personal Discount Code and save on your next purchase. Celebrate uniquely
OdgovoriIzbriši